Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

З препаратами цієї групи пов’язано безліч запитань, міфів і проблем. Проте, ці препарати є лідерами з досягнення ремісії у пацієнтів з ревматоїдним артритом, псоріатичним артритом, анкілозивним спондилітом, тощо.

Що таке імунобіологічна терапія?

Імунобіологічна терапія (ІБТ) – це метод, що передбачає цільове лікування, спрямоване на конкретні молекулярні або клітинні мішені. Він використовує імунні механізми організму для боротьби з різними ревматичними, онкологічними та іншими видами хвороб.Ревматичні недуги мають складний механізм розвитку, у якому беруть участь певні молекули і сигнальні шляхи (наприклад, фактор некрозу пухлин альфа (ФНП-альфа), інтерлейкін 6 (ІЛ-6), інтерлейкін 17 (ІЛ-17), тощо). І до кожної з цих молекул, синтезований імунобіологічний препарат, який блокує синтез цієї «поганої» молекули і надалі гальмує весь складний каскад імунних запальних реакцій. Наслідком цього є зупинка розвитку хвороби.

На сьогодні розроблено понад 15 інноваційних препаратів, моноклональних антитіл і рекомбінантних білків, які гальмують аутоімунний процес на певній ланці. З впровадженням цих ліків навіть найважчі пацієнти отримують значні успіхи у лікуванні, а більшість з яких досягає клінічної ремісії.

На сьогодні до імунобіологічних препаратів, що використовуються в ревматології, належать:

Основними спільними рисами цих препаратів є:

  • висока клінічна ефективність;
  • досить низька частота побічних ефектів в порівнянні зі стандартними протиревматичними базисними препаратами (метотрексатом, лефлюномідом, тощо);
  • можливості призначення в будь-якому віці за відсутності протипоказань;
  • висока вартість.

Які ж ревматичні хвороби лікують імунобіологічними препаратами:

Який препарат обрати, вирішує лікар-ревматолог, враховуючи діагноз, активність хвороби, супутні патології, тощо. Перед призначенням будь-якого імунобіологічного препарату проводиться ретельне обстеження пацієнта, прискіплива увага приділяється інфекційним, серцево-судинним та онкологічним ризикам.

Окрім загальних та біохімічних аналізів крові та сечі, проводиться обстеження на вірусні гепатити В і С, ВІЛ, туберкульоз, тощо.

Чи може імунобіологічний препарат не подіяти?

На жаль, буває і таке. Деякі пацієнти одразу не реагують позитивно на препарат, а деякі застосовують його певний час і згодом втрачають чутливість. Таке буває, коли організм виробив антитіла до імунобіологічного препарату. Але вихід є: призначення ІБП з іншої групи, або призначення метотрексату для запобігання утворення антитіл (але це працює теж не завжди), або перехід на таргетні синтетичні препарати.

Чи можна використовувати ІБП під час вагітності і годування грудьми?

Так. Певні препарати (адалімумаб, цертолізумаб) дозволені під час планування вагітності, протягом вагітності (певні терміни) і годування грудьми. Якщо ви плануєте вагітність найближчим часом, обов’язково попередьте про це лікаря, щоб він міг підібрати найбільш безпечний препарат.

Під час лікування ІБП «вбивається» протиінфекційний імунітет?

Така думка не зовсім коректна, адже препарати діють точково. При ретельно проведеному обстеженні і дотриманні умов застосування ризик інфекційних захворювань не перевищує такому, як і у загальній популяції. Інфекційні ризики дещо більше при використанні ІБП у людей похилого віку, але в лише перші роки використання.

Чи є обмеження у вікових пацієнтів?

 Для використання ІБП вік не важливий. Мають значення супутні хвороби, фактори ризику та дані обстеження. Тобто показання, протипоказання і побічні дії такі ж, як і у молодих пацієнтів.

Основною проблемою в Україні є те, що ці препарати досить коштовні, тому не всі пацієнти можуть собі дозволити їх застосування. Отже, треба підвищувати обізнаність пацієнтів щодо існування іноваційних методів лікування ревматичних хвороб, а також мають створюватись умови щодо забезпечення пацієнтів цими препаратами, оскільки кожна людина має право на повноцінне життя.

Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.

Бережіть себе і будьте здорові!