Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Псоріатичний артрит

Псоріатичний артрит є одним з видів запальних артритів, який часто вражає людей, які страждають на псоріаз (стан, який проявляється висипом на шкірі – червоні плями, вкриті лусочками). У більшості людей спочатку розвивається псоріаз, а пізніше діагностується артрит, але іноді проблеми з суглобами можуть починатися до появи шкірних змін.

Біль у суглобах, важкість руху і набряк є головними симптомами псоріатичного артриту. Захворювання може впливати на будь-яку частину тіла, включаючи кінчики пальців і хребет. Прояви можуть варіюватися від відносно легкого до важкого ступеня. При псоріазі і псоріатичному артриті спалахи хвороби можуть чергуватися з періодами ремісії.

Симптоми псоріатичного артриту

Псоріатичний артрит може вражати суглоби тільки на одній стороні або на обох сторонах тіла. Ознаки та симптоми псоріатичного артриту часто нагадують симптоми ревматоїдного артриту. Обидва захворювання призводять до того, що суглоби стають болючими, припухлими і теплими або гарячими на дотик.

Однак, псоріатичний артрит, частіше викликає такі симптоми:

  • Набряк пальців рук та ніг. Псоріатичний артрит може викликати хворобливу дефігурацію пальців рук і ніг («палець-сосиска»).
  • Біль в ногах. Псоріатичний артрит часто проявляється болем в місцях прикріплення сухожиль і зв'язок до кісток – особливо по задній частині п'яти (ахілового сухожилля) або в підошві стопи (підошовний фасціїт).
  • Біль у попереку. У деяких людей розвивається стан, що називається спондиліт. Спондиліт – це запалення суглобів, що з'єднують хребет, а також хребет і таз (сакроілеїт).

Коли необхідна консультація ревматолога

Якщо на тлі псоріазу у Вас виникли біль і набряк суглобів, обов'язково зверніться за консультацією до ревматолога. І обов’язково повідомте лікаря про наявний псоріаз. Псоріатичний артрит може серйозно пошкоджувати суглоби, якщо їх не лікувати.

Причини розвитку

  • Псоріатичний артрит виникає, коли імунна система починає атакувати здорові клітини і тканини. Аномальну імунну відповідь викликає запалення в суглобах, а також перевиробництво клітин шкіри. До кінця не зовсім зрозуміло, чому імунна система не сприймає здорову тканину, але ймовірними причинами розглядаються генетичні та екологічні чинники. У багатьох людей з псоріатичним артритом є сімейний анамнез або псоріазу, або псоріатичного артриту. Дослідники виявили деякі генетичні маркери, які, мабуть, пов'язані з псоріатичним артритом.
  • Фізична травма або фактори навколишнього середовища – наприклад, вірусна або бактеріальна інфекція – можуть бути поштовхом до розвитку захворювання у людей зі схильністю.

Фактори ризику

  • Псоріаз (навіть одинична псоріатична бляшка).
  • Псоріаз нігтів.
  • Сімейний анамнез. У багатьох людей з псоріатичним артритом є родичі з подібним захворюванням.
  • Вік. Незважаючи на те, що псоріатичний артрит може розвинутися в будь-якому віці, частіше за все він зустрічається у дорослих віком від 30 до 50 років.

Ускладнення

  • У невеликого відсотка людей з псоріатичним артритом розвивається мутилюючий артрит – важка, болісна та інвалідизуюча форма хвороби. Згодом мутилюючий артрит руйнує дрібні кістки пальців, що призводить до постійної деформації та інвалідності.
  • Частими бувають ускладнення з боку очей: кон'юнктивіт або увеїт, які проявляються болем, почервонінням і помутнінням зору.
  • Також люди з псоріатичним артритом більш схильні до ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Діагностика

Діагноз встановлюється в ході детального огляду на консультації ревматолога.

Лікар уважно оглядає суглоби на предмет припухання або хворобливості, перевіряє нігті на предмет точкової корозії, відшарувань та інших відхилень, пальпує підошви стоп і місця навколо п'ят, щоб знайти запалені ділянки, якщо такі є.

Жоден тест не може 100% підтвердити або спростувати наявність псоріатичного артриту. Але це не означає, що діагноз не вимагає підтвердження, частіше необхідно проводити дообстеження для виключення інших причин болю в суглобах.

Інструментальні методи дослідження:

Рентгенологічний метод. Цей метод дозволяє визначити специфічні зміни в суглобах, що виникають при псоріатичному артриті.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ використовують для отримання дуже чітких зображень як твердих, так і м'яких тканин організму. Цей метод підтверджує наявність проблем з сухожиллями, зв'язками, суглобами, нижньою частиною спини (в тому числі в крижово-клубових зчленуваннях, що є діагностичним методом для раннього виявлення запалення, визначення наявності набряку кісткового мозку, що дозволяє судити про наявність гострого або хронічного запалення).

УЗД суглобів допомагає визначити наявність:

  • надлишкової рідини в порожнині суглобів;
  • запалення сухожиль (тендовагініт);
  • запалення в ділянці прикріплення сухожиль до кісток (ентезит);
  • змін конфігурації суглоба і його хряща.

Ультразвуковий контроль також застосовується при локальній терапії для проведення пункції суглоба з подальшою евакуацією рідини і внутрішньосуглобових введень глюкокортикоїдів.

Лабораторні методи дослідження:

В загальному аналізі крові можна виявити наявність маркерів запалення, таких як високі рівні ШОЕ і СРБ.

Визначення носійства гена HLA-B27. Однак невиявлення гена HLA-B27 не виключає можливості розвитку псоріатичного артриту.

Ревматоїдний фактор (РФ). РФ – це антитіло, яке часто присутнє в крові людей з ревматоїдним артритом, але не у пацієнтів з псоріатичним артритом. Тому цей тест може допомогти вашому ревматологу віддиференціювати ці два схожих захворювання.

Лікування псоріатичного артриту

На сьогоднішній день лікування псоріатичного артриту спрямоване на підбір базисних препаратів, для ефективної боротьби із запаленням в суглобах і попередженням інвалідізації пацієнта.

Медикаментозне лікування псоріатичного артриту:

  • НПЗП. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) можуть полегшити біль і зменшити запалення. Побічні ефекти – ураження слизової шлунка, проблеми з серцем, пошкодження печінки і нирок.
  • Хворобо-модифікуючі протиревматичні препарати (ХМПРП). Ці ліки уповільнюють прогресування псоріатичного артриту. До цієї групи препаратів входять метотрексат, лефлуномід і сульфасалазин. Побічні ефекти різноманітні і можуть включати пошкодження печінки, супресію кісткового мозку та інфекційні процеси.
  • Інгібітори ФНП-альфа. Фактор некрозу пухлин-альфа (TNF-alpha) є запальною речовиною, що виробляється організмом в надмірній кількості при псоріатичному артриті. Інгібітори ФНП-альфа зменшують біль, ранкову скутість запальний процес.

Зареєстровані в Україні препарати:

Потенційні побічні ефекти включають нудоту, діарею, втрату волосся, підвищений ризик розвитку серйозних інфекцій.

Нові імунобіологічні препарати. Успішно завершилися дослідження щодо нових препаратів, які блокують інші запальні клітини (наприклад, інтерлейкіни) і зменшують прояви псоріазу. Вони також можуть зменшувати ознаки і симптоми псоріатичного артриту. Приклади таких препаратів –устекінумаб (зареєстрований в Україні) і секунінумаб (незареєстрований в Україні).

Хірургічна корекція

Ендопротезування суглоба. Суглоби, які серйозно пошкоджені псоріатичним артритом, можуть бути замінені штучними протезами з металу.

Допомога в домашніх умовах

  • Захищайте суглоби. Зміна процесу виконання повсякденних завдань, може мати величезний вплив на самопочуття. Наприклад, уникнути навантаження на суглоби пальців Ви можете за допомогою спеціальних девайсів (таких як відкривачі банок, тримач для підняття важких сковорідок та ін.).
  • Підтримуйте здорову вагу. Підтримання оптимальної ваги тіла зменшує навантаження на суглоби, що призводить до зменшення болю і збільшення енергії і мобільності. Кращий спосіб збільшити кількість поживних речовин при обмеженні кількості калорій – їсти більше рослинної їжі (фрукти, овочі та цільні зерна).
  • Регулярно робіть фізичні вправи. Вправи можуть допомогти зберегти гнучкість суглобів і сильні м'язи. Види вправ, які менше навантажують суглоби, включають велосипед, плавання і ходьбу.
  • Розслабляйтеся. Боротьба з болем і запаленням може викликати у вас почуття втоми. Ключ не в тому, щоб перестати бути активним повністю, а щоб відпочити, перш ніж Ви занадто втомитеся. Розподіліть вправи або роботу на короткі сегменти. Знаходьте час для відпочинку кілька разів протягом дня.
  • Приймайте допомогу близьких. Емоційний біль, який може викликати псоріаз, посилюється болем в суглобах і, в деяких випадках, призводить до загострень. Підтримка друзів і сім'ї може мати величезне значення, коли ви стикаєтеся з фізичними та психологічними проблемами псоріатичного артриту. Для деяких людей групи підтримки можуть запропонувати ті ж переваги. Хімічні речовини, які вивільняє тіло, коли Ви перебуваєте в стані стресу, можуть погіршити як псоріаз, так і псоріатичний артрит. Тому не залишайтеся наодинці із захворюванням!

Профілактика псоріатичного артриту

  • активне заняття лікувальною фізкультурою і плаванням;
  • контроль постави;
  • уникати важкої фізичної роботи;
  • підтримання оптимальної маси тіла;
  • повна відмова від паління;
  • пунктуальний прийом лікарських препаратів;
  • регулярне лабораторне дослідження (дозволить контролювати активність запального процесу і безпеку проведеної лікарської терапії);
  • своєчасні відвідування свого лікаря-ревматолога.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: