Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Метотрексат

Метотрексат (МТК) – лікарський препарат для лікування захворювань з порушенням роботи імунної системи та злоякісних новоутворень.

МТК пригнічує зростання клітин тканин. Найбільш ефективно МТК діє на тканини, що активно ростуть, такі як клітини імунної системи, злоякісні клітини, що обумовлює його лікувальний ефект. Також МТК може впливати на кістковий мозок, клітини плода, епітелій шкіри, слизову оболонку ротової порожнини та кишечника, що у ряді випадків викликає побічні реакції. У зв'язку з впливом на імунопатологічний процес МТК знайшов широке застосування у ревматології. Найчастіше МТК застосовується для лікування ревматоїдного артриту (РА), псоріатичного артриту (ПсА) та інших ревматичних захворювань.

З середини 80-х років МТК став найпопулярнішим у ревматології. Згідно з міжнародними рекомендаціями при встановленні достовірного діагнозу РА як стартова терапія рекомендується застосування МТК, що обумовлено його ефективністю та хорошою переносимістю при тривалому прийомі. У лікуванні ревматичних захворювань МТК може використовуватися як монотерапія або в комбінації з іншими протиревматичними препаратами (нестероїдними протизапальними, глюкокортикоїдами, іншими цитостатиками, препаратами імунобіологічної терапії).

Що потрібно знати під час лікування МТК

Якщо ви спільно з вашим лікарем-ревматологом, який має досвід лікування МТК, прийняли рішення про старт терапії МТК, ви повинні поінформувати лікаря:

  • про гострі запальні захворювання на момент початку лікування МТК;
  • чи хворіли ви на туберкульоз або були в тісному контакті з хворими на туберкульоз;
  • чи перебуваєте на диспансерному обліку у фахівців з приводу хронічних захворювань, у тому числі інфекційного характеру;
  • чи плануєте вагітність найближчим часом, чи вагітні зараз.

Вважається, що МТК є відносно безпечним у пацієнтів, які не мають порушень функцій внутрішніх органів. Перед початком терапії МТК вам буде запропоновано провести скринінг для виключення хронічних вірусних та бактеріальних інфекцій. Він включає обстеження на гепатити В і С, проведення рентгенографії легень. Будь-які гострі інфекційні процеси необхідно вилікувати на початок терапії МТК.

Правила вживання МТК

МТК приймається один раз на тиждень у таблетках або вводиться у вигляді ін'єкції. При прийомі таблетованої форми МТК з метою поліпшення його переносимості доза може бути розділена на 2-3 прийоми та прийнята протягом 1-2 діб. Таблетки слід ковтати не розжовуючи за 1 годину до або через 1,5-2 години після їди. Для швидкого накопичення в організмі МТК або при поганій переносимості таблетованої форми можливе використання ін'єкційної форми МТК. Щотижнева доза МТК може змінюватися від 7,5 до 25 мг на тиждень залежно від активності захворювання, проте необхідно зберігати постійний прийом препарату протягом всього курсу лікування. Основна мета МТК – органи кровотворення, щоб уникнути супресії кісткового мозку з профілактичною метою через добу після прийому МТК слід приймати фолієву кислоту не менше 5 мг один раз на тиждень протягом усього терміну лікування МТК.

Можливі небажані реакції

З одного боку, МТК є препаратом, що має високу терапевтичну активність, що дозволяє досягти позитивної динаміки стану у більшості хворих, наприклад, зменшення проявів артриту при вираженому суглобовому синдромі, а з іншого, може викликати небажані реакції.

При тривалому лікуванні РА та ПсА рекомендується проводити контрольні тести: загальний аналіз крові, трансамінази, креатинін кожні 4 тижні перші 3 місяці, потім 1 раз на 3-6 місяців. При значному зниженні кількості лейкоцитів, еритроцитів або тромбоцитів в аналізі крові лікування слід негайно припинити прийом МТК. Допустимо короткочасне підвищення рівня печінкових ферментів у 2-3 рази порівняно з верхньою межею норми. При стійкому підвищенні печінкових ферментів у 2-3 рази дозу МТК слід зменшити або припинити лікування після консультації з вашим ревматологом.

Пацієнт повинен своєчасно повідомляти про всі зміни, які він помічає з боку свого здоров'я лікарю, що дозволить внести необхідні зміни до плану лікування і не втратити контроль над хворобою. Найбільш часті побічні ефекти нудота і блювання після прийому МТК не є показанням для відміни препарату. При їх проявах необхідно приймати профілактично протиблювотні препарати (метоклопрамід, домперидон та ін.). Прийом фолієвої кислоти на фоні МТК дозволяє запобігти або зменшити побічні ефекти препарату. Діарея та афтозний стоматит також є поширеними токсичними реакціями, при їх появі слід проінформувати лікаря для прийняття рішення про подальший прийом МТК.

Слід пам'ятати при призначенні комплексної терапії РА нестероїдних протизапальних препаратів, глюкокортикоїдів, інших цитостатиків, препаратів імунобіологічної терапії зростають ризики небажаних реакцій.

МТК та вагітність

МТК може викликати вроджені дефекти у плода, тому жінки, які приймають препарат, повинні припинити терапію принаймні за два-три місяці до запланованої вагітності! Пацієнтки, які лікуються МТК, повинні застосовувати надійну контрацепцію під час терапії та протягом щонайменше 2-3 місяців після її завершення. Жінки репродуктивного віку повинні бути детально поінформовані про ризик для плода, якщо вони завагітніють під час лікування МТК.

Годування груддю протипоказане при терапії МТК, оскільки препарат проникає у грудне молоко та може спричинити інтоксикацію у немовляти. Слід припинити годування груддю після ухвалення рішення про початок лікування МТК.

Відсутні докази впливу метотрексату на чоловічу фертильність. Існує рекомендація припинити прийом метотрексату за три місяці до зачаття, що ґрунтується на можливому впливі метотрексату на сперматогенез, а не на тератогенні наслідки. У рекомендаціях Американської колегії ревматології та Британського товариства ревматологів зазначається, що чоловікам не потрібно припиняти прийом метотрексату, якщо вони хочуть зачати дитину. Це твердження ґрунтується на відсутності доказових даних щодо впливу низьких доз МТК (≤ 25 мг/тиждень) на репродуктивне здоров'я чоловіків та тератогенний вплив на плід. Дослідження 2017 року, в якому брала участь дуже велика (849 676 живонароджених) когорта, дійшло висновку, що вплив МТК на батька протягом 90 днів до вагітності не був пов'язаний з вродженими вадами розвитку, мертвінням та передчасними пологами.

Більше інформації про вживання метотрексату при вагітності.

Таким чином, наявні дані не виявили підвищеного ризику вроджених вад розвитку, затримки зростання, мимовільного аборту або передчасних пологів та інших шкідливих впливів на дитину при прийомі МТК батьком. Проте, якщо ваш партнер планує вагітність, а ви приймаєте МТК, обговоріть це питання з вашим ревматологом.

Вакцинація

Оскільки МТК має імуносупресивний ефект, він може послабити реакцію на вакцини та зменшити формування достатнього імунологічного захисту. Обговоріть з Вашим лікарем необхідність переривання терапії МТК під час запланованої вакцинації. Протягом терапії МТК слід уникати живих вакцин.

Особливості дієти при РА та тривалому лікуванні МТК

При прийомі МТК слід уникати гострих, жирних, смажених страв, і особливо алкоголю для профілактики ушкодження печінки. У дієті слід віддати перевагу продуктам рослинного походження, дієтичним сортам м'яса, птиці.

Для отримання додаткової інформації прочитайте інструкцію медичного застосування метотрексату.

Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: