Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Ревматоїдний артрит — це хронічне аутоімунне захворювання зі стійким, симетричним ураженням дрібних і великих суглобів, залученням в запальний процес внутрішніх органів і систем (легень, серця і кровоносних судин, нирок, шкіри, очей).

Симптоми ревматоїдного артриту

  • Ранкова скутість в суглобах кистей – 30 хвилин і більше (пацієнт не може стиснути кисть в кулак).
  • Стійке припухання дрібних суглобів кистей і стоп не менше 6 тижнів, з поступовим розвитком запального процесу в інших суглобах.
  • Симетричний характер ураження суглобів кінцівок.
  • Больовий синдром в суглобах постійного характеру, навіть у спокої та вночі.
  • При тривалому запаленні в суглобах формується атрофія м'язів, прилеглих до суглоба, що призводить до зниження м'язової сили в кінцівках. З часом формуються больові контрактури, підвивихи суглобів кистей, стоп, великих суглобів.

Якщо припухання суглобів має стійкий характер (від декількох днів і більше), а ранкова скутість в кистях триває понад 30 хвилин - необхідно звернутися до ревматолога.

Причини розвитку хвороби

Причини виникнення ревматоїдного артриту поки не встановлені.

Відомо, що в імунній системі відбувається збій і вона починає атакувати власні тканини, що призводить до їх запалення.

При ревматоїдному артриті уражаються суглоби і навколосуглобові структури, що обумовлено накопиченням запальної внутрішньосуглобової рідини в них.

Як уникнути загострень ревматоїдного артриту?

Профілактика загострень артриту полягає у регулярному контролі реакції організму на базисну терапію. Пацієнт повинен спостерігатися у ревматолога не рідше, ніж один раз на три місяці (особливо в перші роки виявлення захворювання). Лікар призначає і, за необхідності, здійснює корекцію лікування, визначає показання для санаторно-курортного та стаціонарного лікування.

Медикаментозне лікування ревматоїдного артриту

Комплексна терапія ревматоїдного артриту включає застосування декількох класів медикаментів:

  • нестероїдні протизапальні препарати для зменшення больового синдрому і запалення в суглобах, препарати призначаються на тривалий період часу до отримання клінічного ефекту;
  • глюкокортикоїди (гормони) є одним з ефективних методів лікування для зменшення вираженого запального процесу в суглобах, вони швидко і ефективно пригнічують запалення. Дози препаратів і тривалість прийому варіюються від вираженості запального процесу;
  • базисна терапія – основний метод лікування ревматоїдного артриту. Ці препарати пригнічують активність імунної системи, що сприяє зменшенню запалення в суглобах при постійному їх застосуванні.
  • таргетні синтетичні препарати, інгібітори янус-кінази: упадацитиніб.

До синтетичних базисних препаратів належать метотрексат, лефлуномід, сульфасалазин, гідроксихлорохін.

Також можлива їх комбінація: метотрексат + лефлуномід або метотрексат + сульфасалазин.

При отриманні позитивного результату показане вживання даних препаратів протягом декількох років при збереженні ефективності.

Сучасна базисна терапія представлена ​​імунобіологічними препаратами, які мають точкове блокування факторів імунної системи, які запускають аутоімунний запальний процес в суглобах.

До них належать:

За допомогою цих препаратів можна швидко досягти ремісії захворювання і не допустити прогресування артриту.

Внутрішньосуглобове введення глюкокортикоїдів – ефективний метод лікування, який застосовується при стійких припуханнях одного або декількох суглобів. Є допоміжним методом лікування ревматоїдного артриту. Перед введенням препаратів необхідно видалити надлишок синовіальної рідини. Маніпуляцію необхідно проводити під ультразвуковим контролем.

Немедикаментозне лікування ревматоїдного артриту

Велику увагу необхідно приділяти заняттям лікувальною фізкультурою для збереження функції суглобів, зміцнення м'язів навколо суглобів, профілактиці підвивихів.

Раціональне і своєчасне використання ортезів, ціпка, милиць для зменшення навантажень на суглоби.

Хірургічне лікування ревматоїдного артриту

Артроскопічне видалення гіпертрофованої синовіальної оболонки при стійких припуханнях колінних суглобів (синовітах); коригувальні операції при деформаціях суглобів.

При виражених змінах у суглобах, що призводять до втрати їх функції, показано тотальне ендопротезування суглобів для повного відновлення функцій кінцівок.

Найголовніше — не допустити розвиток інвалідності.

Допомога в домашніх умовах

  • Болісний і припухлий суглоб не можна гріти (компреси, гарячі ванни, сауна та ін.), Можна використовувати мазі з нестероїдними протизапальними препаратами (диклофенак, німесулід, кеторолак та ін.).
  • Фіксація ураженого суглоба – еластичним бинтом, бандажами, ортезами ін.
  • Суворе дотримання рекомендацій лікаря-ревматолога.

Коли можна застосовувати санаторно-курортне лікування

Санаторно-курортне лікування призначається виключно ревматологом. 

  • При мінімальному ступені активності хвороби, наявності незначних запальних змін у пацієнтів – показано застосування радонових ванн.
  • У період ремісії – лікування сірководневими ваннами.

Санаторно-курортне лікування протипоказане за наявності активної фази хвороби та в найближчі 3-6 місяців після спаду загострення ревматоїдного артриту.

Чи допоможе дієта при ревматоїдному артриті?

Без проведення адекватного медикаментозного лікування дієта не здатна суттєво впливати на перебіг захворювання.

Однак, у процесі лікування важливо дотримуватися алгоритмів харчування, які включають:

  • необхідну кількість білків;
  • вітамінів (краще у складі овочів та фруктів);
  • солей кальцію;
  • фосфору та риб'ячого жиру.

Харчування має бути три-чотири разове, невеликими порціями.

Також необхідно обмежити вживання гострої, смаженої, жирної, кислої їжі. 

Прогресуючий характер захворювання зумовлює необхідність регулярного тривалого прийому лікарських препаратів і суворого дотримання правил їх вживання. Не нехтуйте проведенням контрольних лабораторних досліджень для моніторингу можливих побічних дій препаратів.