Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами:
Графік роботи:Пн.–пт. з 8:30 до 20:00 / Сб. з 9:00 до 15:00 / Нд. - вих.
Графік роботи:Пн.–пт. з 8:30 до 20:00 / Сб. з 9:00 до 15:00 / Нд. - вих.
Запитання та відповіді:
Біль у коліні — поширена скарга, яка може виникнути у людей будь-якого віку. Біль у коліні може бути результатом травми, такої як розрив зв'язки або травма хряща, остеоартрозу/остеоартриту, запальних захворювань суглобів. Інші захворювання (наприклад, інфекції) також можуть призводити до болю у коліні.
Часто незначний біль добре реагує на зменшення фізичного навантаження на суглоб. Фізіотерапевтичні методи та застосування колінних ортезів також можуть полегшити біль у коліні. Проте, в більшості випадків необхідно звернутися до ревматолога, а в деяких випадках, необхідне хірургічне лікування.
Інтенсивність болю у коліні залежить від ступеня пошкодження суглоба внаслідок дегенеративного або запального процесу.
Ознаки та симптоми, які можуть супроводжувати біль у коліні:
Виражений біль у коліні, набряк, неможливість повністю розігнути або зігнути коліно, значна деформація кінцівки, наявність супутньої лихоманки — привід для звернення до ревматолога.
Травми. Пошкодження коліна може залучати будь-які зв'язки, сухожилля або заповнені рідиною мішечки (бурси), що оточують колінний суглоб, а також кістки, хрящ і зв'язки, що утворюють сам суглоб. Деякі з найбільш поширених травм коліна включають: порушення цілісності передньої хрестоподібної зв'язки (однієї з чотирьох зв'язок, яка з'єднує суглоб зі стегновою кісткою). Ця травма особливо поширена серед людей, які грають у баскетбол, футбол або інші види спорту, що вимагають різких змін в напрямку руху. Серед інших – переломи кісток нижніх кінцівок, в тому числі надколінка внаслідок зіткнень або падінь; розрив меніска. Меніск утворений з жорсткого, каучукоподібного хряща і діє як амортизатор між гомілкою і стегновою кісткою, його можна пошкодити при раптовому повороті коліна.
Колінний бурсит. Біль у коліні часто виникає через запалення в бурсах, невеликих мішечках
з рідиною, які оточують зовні колінний суглоб, щоб сухожилля і зв'язки плавно ковзали його поверхнею.
Тендиніт. Тендиніт – це запалення одного або декількох сухожиль – товстих волокнистих тканин, які прикріплюють м'язи до кісток. Бігуни, лижники, велосипедисти і ті, хто приймає участь у спортивних змаганнях, заняттях стрибками, схильні до розвитку запалення в сухожиллях надколінка, що з'єднують чотириголовий м’яз по передній частині стегна з кістками гомілки.
Чужорідне тіло. Травма або дегенерація кістки або хряща можуть призвести до відриву фрагмента кістки або хряща і утворення «суглобової миші» у суглобі.
Іліотібіальний синдром. Цей синдром виникає, коли широка фасція стегна, що знаходиться на зовнішній поверхні нижньої кінцівки від верхньої частини стегна до коліна (iliotibial band), стає настільки тугою, що треться по зовнішній частині стегна і викликає больові відчуття. Бігуни на великі дистанції особливо схильні до розвитку іліотібіального синдрому.
Пателофеморальний больовий синдром — загальний термін, який характеризується болем, що виникає між надколінком і стегновою кісткою, яка розташована нижче. Це звичайне явище у спортсменів та літніх людей, в результаті артриту коліна.
Біль у ділянці стегна або стопи. Якщо у людини є біль в ділянці кульшового суглоба або стопи, часто може змінюватися хода. Це виникає компенсаторно, для розвантаження хворобливих суглобів. Але ця змінена хода може посилити тиск на колінний суглоб. У деяких випадках проблеми з кульшовим суглобом або стопою можуть завдати шкоди колінному суглобу.
Різні види артритів. Існує більше 100 різних типів артриту і кожен з них може призводити до болю у коліні.
Ускладнення на тлі болю у колінному суглобі залежать від причини його виникнення. Не всі стани призводять до серйозних ускладнень. Тим не менш, деякі травми і пошкодження, а також хронічні захворювання суглобів (такі як остеоартрит, ревматоїдний артрит, анкілозуючий спондиліт) можуть привести до серйозного пошкодження суглоба і його контрактури.
Під час фізикального огляду ревматолог проводить огляд колінних суглобів на наявність припухлості, болю, чутливості, місцевого підвищення температури і зміни забарвлення шкіри над ними; перевіряє діапазон рухів в них.
Інструментальні методи дослідження
Рентгенографія колінних суглобів. Ревматолог може рекомендувати проведення рентген-дослідження, яке дозволяє виявити зміни конфігурації кісток, які складають суглоб, внаслідок дегенеративних або запальних змін в них.
Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ більш точний метод, що дозволяє побачити кістки і м'які тканини навколо суглоба на різних зрізах і діагностувати проблеми з кістками і зв'язковим апаратом. Цей метод особливо корисний для виявлення пошкоджень м'яких тканин, зв'язок, сухожиль, хрящів і м'язів.
УЗД суглобів допомагає визначити наявність:
Ультразвуковий контроль також застосовується під час локальної терапії: діагностичної пункції суглоба з подальшою евакуацією рідини, внутрішньосуглобового введення глюкокортикоїдів, гіалуронової кислоти.
Лабораторні методи дослідження
Для виявлення причин болю у коліні, ревматолог призначить аналізи крові і сечі, при необхідності, аналіз синовіальної рідини, евакуйованої з колінного суглоба.
Лікування буде залежати від встановленого діагнозу.
Нестероїдні протизапальні препарати - такі як ібупрофен, напроксен, диклофенак і багато інших - можуть допомогти полегшити біль і зменшити запалення у коліні при різних захворюваннях суглобів. Також вони ефективні у вигляді мазей і гелів при нанесенні їх на шкіру в ділянці суглоба.
При остеоартриті можуть бути рекомендовані глюкозамін або хондроїтин. Ефективність цих препаратів досить неоднозначна щодо полегшення болю при остеоартриті. Однак вони рекомендовані Європейською протиревматичною лігою і Європейським товариством з клінічних і економічних аспектів остеопорозу і остеоартриту, тому в багатьох країнах, у тому числі і в Україні, їх призначають при остеоартриті.
При ревматоїдному артриті та спондилоартриті ревматолог призначить ліки системної дії (метотрексат, лефлюномід і ін.).
Зміцнення м'язів навколо колінного суглобу зробить його більш стабільним. З цією метою доцільні вправи на різних тренажерах, плавання, проведення ручного масажу, електростимуляції м'язів. Тренування повинні бути зосереджені на м'язах передньої частини стегна.
У деяких випадках ревматолог може запропонувати ін'єкційні методи лікування.
Приклади такого лікування:
Акупунктура. Дослідження показують, що акупунктура може допомогти зменшити біль у коліні, викликаний остеоартритом.
Кінезіотейпування. Кінезіотейпи — це еластичні бавовняні стрічки, вкриті гіпоалергенним клейким гелем на акриловій основі. Ефекти кінезіотейпування: знеболюючий, протизапальний, лімфодренажний, динамічний (полегшує рух кінцівки або суглоба), розслаблюючу дію на м'язи, боротьба з набряками і гематомами, м'яка стабілізація суглоба. Цей метод лікування має велику доказову базу і є в рекомендаціях з лікування остеоартриту.
При травмі суглоба може знадобитися хірургічне втручання. Варіанти операції:
Хоча не завжди можливо запобігти болю у коліні, такі рекомендації допоможуть запобігти травмам і погіршенню стану суглобів:
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: