Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Біль у коліні

Біль у коліні— поширена скарга, яка може виникнути у людей будь-якого віку. Біль у коліні може бути результатом травми, такої як розрив зв'язки або травма хряща, остеоартрозу/остеоартриту, запальних захворювань суглобів. Інші захворювання (наприклад, інфекції) також можуть призводити до болю у коліні.

Часто незначний біль добре реагує на зменшення фізичного навантаження на суглоб. Фізіотерапевтичні методи та застосування колінних ортезів також можуть полегшити біль у коліні. Проте, в більшості випадків необхідно звернутися до ревматолога, а в деяких випадках, необхідне хірургічне лікування.

Симптоми болю у коліні

Інтенсивність болю у коліні залежить від ступеня пошкодження суглоба внаслідок дегенеративного або запального процесу.

Ознаки та симптоми, які можуть супроводжувати біль у коліні:

 • Набряк і скутість.
 • Почервоніння суглоба і підвищення температури шкіри над ним.
 • Слабкість або нестабільність суглоба, ослаблення м'язів, що оточують суглоб.
 • Хрускіт при русі.
 • Нездатність повністю випрямити коліно.

Коли необхідна консультація ревматолога

Виражений біль у коліні, набряк, неможливість повністю розігнути або зігнути коліно, значна деформація кінцівки, наявність супутньої лихоманки — привід для звернення до ревматолога.

Причини розвитку болю в коліні

Травми. Пошкодження коліна може залучати будь-які зв'язки, сухожилля або заповнені рідиною мішечки (бурси), що оточують колінний суглоб, а також кістки, хрящ і зв'язки, що утворюють сам суглоб. Деякі з найбільш поширених травм коліна включають: порушення цілісності передньої хрестоподібної зв'язки (однієї з чотирьох зв'язок, яка з'єднує суглоб зі стегновою кісткою). Ця травма особливо поширена серед людей, які грають у баскетбол, футбол або інші види спорту, що вимагають різких змін в напрямку руху. Серед інших – переломи кісток нижніх кінцівок, в тому числі надколінка внаслідок зіткнень або падінь; розрив меніска. Меніск утворений з жорсткого, каучукоподібного хряща і діє як амортизатор між гомілкою і стегновою кісткою, його можна пошкодити при раптовому повороті коліна.

Колінний бурсит. Біль у коліні часто виникає через запалення в бурсах, невеликих мішечках
з рідиною, які оточують зовні колінний суглоб, щоб сухожилля і зв'язки плавно ковзали його поверхнею.

Тендиніт. Тендиніт – це запалення одного або декількох сухожиль – товстих волокнистих тканин, які прикріплюють м'язи до кісток. Бігуни, лижники, велосипедисти і ті, хто приймає участь у спортивних змаганнях, заняттях стрибками, схильні до розвитку запалення в сухожиллях надколінка, що з'єднують чотириголовий м’яз по передній частині стегна з кістками гомілки.

Чужорідне тіло. Травма або дегенерація кістки або хряща можуть призвести до відриву фрагмента кістки або хряща і утворення «суглобової миші» у суглобі.

Іліотібіальний синдром. Цей синдром виникає, коли широка фасція стегна, що знаходиться на зовнішній поверхні нижньої кінцівки від верхньої частини стегна до коліна (iliotibial band), стає настільки тугою, що треться по зовнішній частині стегна і викликає больові відчуття. Бігуни на великі дистанції особливо схильні до розвитку іліотібіального синдрому.

Пателофеморальний больовий синдром — загальний термін, який характеризується болем, що виникає між надколінком і стегновою кісткою, яка розташована нижче. Це звичайне явище у спортсменів та літніх людей, в результаті артриту коліна.

Біль у ділянці стегна або стопи. Якщо у людини є біль в ділянці кульшового суглоба або стопи, часто може змінюватися хода. Це виникає компенсаторно, для розвантаження хворобливих суглобів. Але ця змінена хода може посилити тиск на колінний суглоб. У деяких випадках проблеми з кульшовим суглобом або стопою можуть завдати шкоди колінному суглобу.

Різні види артритів. Існує більше 100 різних типів артриту і кожен з них може призводити до болю у коліні.

Типи артриту, що найбільш часто уражають коліно:

 • Остеоартрит. Найбільш поширений тип артриту. Це стан зносу хряща, який виникає, коли товщина хряща зменшується з віком.
 • Ревматоїдний артрит. Це аутоімунне захворювання, яке може вражати практично будь-які суглоби в організмі, включаючи колінні.
 • Подагра. Цей тип артриту виникає, коли кристали сечової кислоти накопичуються у суглобі внаслідок її високої концентрації у крові. Подагра найчастіше вражає суглоби великого пальця стопи, однак артрит може розвиватися і в інших суглобах, в тому числі і в колінному.
 • Псевдоподагра. Часто помилково сприймається за подагру, псевдоподагра викликана відкладенням кальцію пірофосфату в вигляді кристалів. Колінні частіше за інші суглоби вражаються псевдоподагрою..
 • Спондилоартрит. Аутоімунний запальний артрит, що протікає часто із залученням хребта
 • і крижово-клубових суглобів. У цю групу захворювання входять псоріатичний артрит, реактивний артрит та периферичний спондилоартрит.
 • Септичний артрит. Призводить до набряку, болю і почервоніння колінного суглоба внаслідок інфікування його мікроорганізмами. Септичний артрит часто супроводжується лихоманкою.

Фактори ризику

 • Зайва вага. Надмірна вага або ожиріння підсилюють тиск на колінні суглоби, навіть у повсякденні при ходьбі або русі вгору і вниз сходами. Зайва вага підвищує ризик виникнення остеоартриту, прискорюючи деградацію суглобового хряща.
 • Зниження сили в м'язах стегна. Слабкі м'язи забезпечують меншу підтримку вашого колінного суглоба при фізичних навантаженнях, що призводить до його нестабільності.
 • Певні види спорту. Деякі види спорту завдають шкоди колінним суглобам більше за інші фактори ризику. Гірські лижі з жорсткими лижними черевиками, стрибки під час баскетболу, а також біг збільшують ризик травматизації коліна.
 • Попереднє пошкодження. Будь-яка попередня травма коліна збільшує ймовірність того, що пошкодження виникне знову.

Ускладнення

Ускладнення на тлі болю у колінному суглобі залежать від причини його виникнення. Не всі стани призводять до серйозних ускладнень. Тим не менш, деякі травми і пошкодження, а також хронічні захворювання суглобів (такі як остеоартрит, ревматоїдний артрит, анкілозуючий спондиліт) можуть привести до серйозного пошкодження суглоба і його контрактури.

Діагностика

Під час фізикального огляду ревматолог проводить огляд колінних суглобів на наявність припухлості, болю, чутливості, місцевого підвищення температури і зміни забарвлення шкіри над ними; перевіряє діапазон рухів в них.

Інструментальні методи дослідження

Рентгенографія колінних суглобів. Ревматолог може рекомендувати проведення рентген-дослідження, яке дозволяє виявити зміни конфігурації кісток, які складають суглоб, внаслідок дегенеративних або запальних змін в них.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ більш точний метод, що дозволяє побачити кістки і м'які тканини навколо суглоба на різних зрізах і діагностувати проблеми з кістками і зв'язковим апаратом. Цей метод особливо корисний для виявлення пошкоджень м'яких тканин, зв'язок, сухожиль, хрящів і м'язів.

УЗД суглобів допомагає визначити наявність:

 • надлишкової рідини в порожнині суглобів;
 • запалення сухожиль (тендовагініт), бурс (бурсит);
 • запалення в ділянці прикріплення сухожиль до кісток (ентезит);
 • змін конфігурації кісток, що утворюють суглоб;
 • змін товщини хряща.

Ультразвуковий контроль також застосовується під час локальної терапії: діагностичної пункції суглоба з подальшою евакуацією рідини, внутрішньосуглобового введення глюкокортикоїдів, гіалуронової кислоти.

Лабораторні методи дослідження

Для виявлення причин болю у коліні, ревматолог призначить аналізи крові і сечі, при необхідності, аналіз синовіальної рідини, евакуйованої з колінного суглоба.

Лікування болю у коліні

Лікування буде залежати від встановленого діагнозу.

Нестероїдні протизапальні препарати - такі як ібупрофен, напроксен, диклофенак і багато інших - можуть допомогти полегшити біль і зменшити запалення у коліні при різних захворюваннях суглобів. Також вони ефективні у вигляді мазей і гелів при нанесенні їх на шкіру в ділянці суглоба.

При остеоартриті можуть бути рекомендовані глюкозамін або хондроїтин. Ефективність цих препаратів досить неоднозначна щодо полегшення болю при остеоартриті. Однак вони рекомендовані Європейською протиревматичною лігою і Європейським товариством з клінічних і економічних аспектів остеопорозу і остеоартриту, тому в багатьох країнах, у тому числі і в Україні, їх призначають при остеоартриті.

При ревматоїдному артриті та спондилоартриті ревматолог призначить ліки системної дії (метотрексат, лефлюномід і ін.).

Лікувальна фізкультура

Зміцнення м'язів навколо колінного суглобу зробить його більш стабільним. З цією метою доцільні вправи на різних тренажерах, плавання, проведення ручного масажу, електростимуляції м'язів. Тренування повинні бути зосереджені на м'язах передньої частини стегна.

Локальна терапія

У деяких випадках ревматолог може запропонувати ін'єкційні методи лікування.

Приклади такого лікування:

 • Глюкокортикоїди. Ін'єкції продовженого глюкортикоїдного препарату в колінний суглоб при наявності запального процесу в суглобі може зменшити симптоми запалення.
 • Гіалуронова кислота (гелеподібна рідина, подібна до тієї, що природньо міститься у суглобах) може бути введена внутрішньосуглобово в колінний суглоб для поліпшення рухливості і полегшення болю при остеоартриті. Полегшення може тривати до 6-12 місяців.
 • Плазма, збагачена тромбоцитами (PRP). PRP містить концентрацію багатьох різних факторів росту, які зменшують запалення і сприяють загоєнню. Ці типи ін'єкцій, як правило, краще працюють у молодих людей зі спортивними травмами. Для лікування остеоартриту цей метод лікування має суперечливі доказові бази даних.

Акупунктура. Дослідження показують, що акупунктура може допомогти зменшити біль у коліні, викликаний остеоартритом.

Кінезіотейпування. Кінезіотейпи — це еластичні бавовняні стрічки, вкриті гіпоалергенним клейким гелем на акриловій основі. Ефекти кінезіотейпування: знеболюючий, протизапальний, лімфодренажний, динамічний (полегшує рух кінцівки або суглоба), розслаблюючу дію на м'язи, боротьба з набряками і гематомами, м'яка стабілізація суглоба. Цей метод лікування має велику доказову базу і є в рекомендаціях з лікування остеоартриту.

Хірургічна корекція

При травмі суглоба може знадобитися хірургічне втручання. Варіанти операції:

 • Артроскопічна хірургія. Залежно від травми, лікар може дослідити і відновити пошкодження суглоба за допомогою оптичної камери і спеціальних інструментів, введених через кілька невеликих розрізів навколо коліна. Артроскопія може використовуватися для видалення фрагментів зруйнованого меніска, корекції пошкодженого хряща і реконструкції розривів зв'язок.
 • Часткова заміна колінного суглоба. Під час даної процедури (однокомпонентної артропластики) хірург замінює тільки саму пошкоджену частину колінного суглоба деталями з металу і пластику. Операція зазвичай може виконуватися за допомогою невеликих розрізів, тому період післяопераційної реабілітації коротший, ніж після тотального ендопротезування.
 • Повна заміна коліна (тотальне ендопротезування колінного суглоба). Під час цієї процедури хірург видаляє пошкоджені кістку і хрящ стегнової кістки, уражені ділянки кісток гомілки і надколінка та замінює їх штучним з'єднанням з металевих сплавів, високоякісного пластику і полімерів.

Допомога в домашніх умовах

 • Відпочинок. Зробіть паузу від своєї звичної діяльності, щоб зменшити тиск на коліно. Можливо, потрібно день або два відпочинку. Після значних навантажень на суглоби, що призвели до болю в них, потрібен більш тривалий період часу для відновлення.
 • Лід. Холод зменшує як біль, так і запалення. Мішок заморожених овочів добре слугуватиме в цьому випадку. Також можна використовувати пакет льоду, загорнутий в тонкий рушник, щоб захистити шкіру. Хоча така терапія в цілому безпечна і ефективна, не використовуйте лід більше 20 хвилин одномоментно через ризик пошкодження нервів і шкіри.
 • Фіксація. Це допомагає запобігти накопиченню рідини в пошкоджених тканинах і підтримувати стабільність коліна. Оберіть компресійну пов'язку, яка одночасно була б легкою і пропускала повітря. Вона повинна бути досить щільною, щоб підтримувати коліно, при цьому не заважати кровообігу.
 • Підвищене положення. Щоб зменшити набряк, спробуйте обирати спеціальне підвищене положення для нижніх кінцівок (використовуйте подушку в нічний час, наприклад).

Профілактика болю в коліні

Хоча не завжди можливо запобігти болю у коліні, такі рекомендації допоможуть запобігти травмам і погіршенню стану суглобів:

 • Утримуйте вагу в межах норми. Підтримуйте здорову вагу – це дозволить зменшити навантаження на колінні суглоби і позбавить від болю. Кожен додатковий кілограм надає додаткове навантаження на суглоби, збільшуючи ризик травм і остеоартриту.
 • Будьте в формі, аби займатися спортом. Щоб підготувати свої м'язи до вимог того чи іншого виду спорту, потрібен час. Працюйте з тренером, щоб техніка і рухи були правильними.
 • Займіться фізичною культурою. Переконайтеся, що техніка і моделі руху, які ви використовуєте в своїх видах спорту або діяльності, є найкращими для Вас. Уроки з професіоналом можуть бути дуже корисними.
 • Будьте сильними, залишайтеся гнучкими. Оскільки слабкі м'язи є однією з головних причин травм коліна. Необхідно укріплювати чотириголові м'язи і підколінні сухожилля, які підтримують колінні суглоби. Опанування навичок рівноваги і стабільності допомагає м'язам навколо колін працювати разом більш ефективно. Спробуйте додати вправи на розвиток гнучкості до своїх тренувань.
 • Будьте обережні під час тренувань. Якщо у вас остеоартрит, хронічний біль в коліні або травми, що повторюються, варто змінити спосіб тренування. Поміркуйте про перехід на плавання, водну аеробіку або інші види спорту з низьким рівнем тиску на коліна. Іноді просте обмеження фізичних навантажень допоможе виправити ситуацію на краще.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: