Напроксен
Запитання та відповіді:
Напроксен є нестероїдним протизапальним засобом (НПЗП), що має протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дії.
Клінічне застосування напроксену
Полегшення симптомів:
- ревматоїдного артриту;
- остеоартриту;
- анкілозивного спондиліту;
- тендиніту;
- бурситу;
- гострого подагричного артриту;
- терапія больового синдрому;
- первинна дисменорея.
Протипокази до застосування
Препарат протипоказаний пацієнтам з відомою гіперчутливістю до напроксену.
Не слід призначати препарат пацієнтам, які мали в анамнезі астму, кропив’янку або алергічні реакції, спричинені застосуванням ацетілсаліцилової кислоти або інших НПЗП. У таких хворих спостерігалися гострі анафілактоїдні реакції на НПЗП, рідко летальні.
Не застосовувати препарат для терапії періопераційного болю при аортокоронарному шунтуванні (АКШ).
Особливості щодо застосування
Слід ретельно розглянути потенційні користь і ризик застосування препарату та інші варіанти лікування, перш ніж прийняти рішення щодо його застосування. Застосовувати найменшу ефективну дозу впродовж найбільш короткого часу відповідно до індивідуальних цілей лікування.
Напроксен не рекомендується для застосування пацієнтам з помірною та важкою нирковою недостатністю (кліренс креатиніну < 30 мл/хв).
Спосіб застосування та дози
При ревматоїдному артриті та анкілозивному спондиліті рекомендована доза становить 550 мг (500 мг напроксену та 50 мг натрію) двічі на добу після прийому їжі.
При гострому нападі подагричного артриту рекомендована початкова доза напроксену становить 825 мг, потім 275 мг кожні 8 годин до усунення нападу.
При тривалому застосуванні доза напроксену може бути підвищена або знижена, залежно від клінічного ефекту у пацієнта.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодії
Інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (інгібітори АПФ) або блокатори рецепторів ангіотензину II. НПЗП можуть зменшити антигіпертензивний ефект інгібіторів АПФ, блокаторів рецепторів ангіотензину II або β-блокаторів (у т. ч. пропранололу).
Антациди і сукральфат. Одночасне застосування деяких антацидів (магнію оксид або алюмінію гідроксид) і сукральфату можуть затримати поглинання напроксену.
Ацетілсаліцилова кислота. Одночасний прийом Напроксену і ацетілсаліцилової кислоти не рекомендується через можливість побічних ефектів.
Відомо, що одночасне застосування НПЗП та аналгетичних доз ацетілсаліцилової кислоти не дає більшого терапевтичного ефекту, ніж застосування НПЗП. Супутнє застосування НПЗП та ацетілсаліцилової кислоти було пов’язане зі значним збільшенням частоти побічних ефектів порівняно з використанням лише НПЗП.
Холестирамін. Як і у разі інших НПЗП, супутнє введення холестираміну може затримати поглинання напроксену.
Варфарин. Ефекти варфарину і НПЗП на кровотечу шлунково-кишкового тракту є синергічними, таким чином, прийняття обох препаратів одночасно підвищує ризик серйозних шлунково-кишкових кровотеч порівняно з застосуванням кожного з препаратів окремо.
Дигоксин. Повідомляли, що одночасне застосування напроксену з дигоксином збільшує концентрацію в сироватці крові та продовжує Т½ дигоксину. При одночасному застосуванні напроксену та дигоксину слід контролювати рівень дигоксину в сироватці крові.
Можливі побічні ефекти
З боку травного тракту: печія, біль у животі, нудота, діарея, диспепсія, стоматит, метеоризм, блювання, кровотеча (іноді летальна, зокрема у літньому віці), перфорація та обструкція верхніх або нижніх відділів травного тракту, виразка шлунку/дванадцятипалої кишки, виразка та перфорація стравоходу, запалення, кровотеча, виразка, перфорація, езофагіт, блювання кров’ю, панкреатит, коліт, загострення запального захворювання кишечнику (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона), сухість у роті, гастрит, глосит, відрижка.
З боку гепатобіліарної системи: жовтяниця, відхилення від норми показників печінкових проб.
З боку центральної нервової системи: головний біль, запаморочення, сонливість, нездатність зосередитися, вертиго, депресія, порушення сну, безсоння, слабкість, біль у м’язах, м’язова слабкість, асептичний менінгіт, когнітивна дисфункція, судоми, тривожність, астенія, сплутаність свідомості, нервозність, парестезія, сонливість, тремор, кома, галюцинації.
З боку шкіри та підшкірних тканин: ексфоліативний дерматит, свербіж, шкірні висипання, синці, пітливість, пурпура, алопеція, кропив’янка, токсичний епідермальний некроліз, мультиформна еритема, вузликова еритема, фіксована лікарська еритема, плескатий лишай, пустульозна реакція, системний червоний вовчак, бульозні реакції, у тому числі синдром Стівенса-Джонсона.
З боку органів чуття: дзвін у вухах, порушення зору, порушення слуху, погіршення слуху, помутніння рогівки, папіліт, ретробульбарний неврит зорового нерва, набряк диску зорового нерву, помутніння зору, кон’юнктивіт.
З боку серцево-судинної системи: набряк, відчуття серцебиття, застійна серцева недостатність, васкуліт, артеріальна гіпертензія, набряк легенів, тахікардія, непритомність, аритмія, гіпотензія, інфаркт міокарда.
З боку крові та лімфатичної системи: еозинофілія, лейкопенія, тромбоцитопенія, агранулоцитоз, гранулоцитопенія, гемолітична анемія, апластична анемія, ректальна кровотеча, лімфаденопатія, панцитопенія
З боку дихальної системи: еозинофільний пневмоніт, астма, пригнічення дихання, пневмонія.
З боку сечовивідних шляхів: гломерулонефрит, гематурія, гіперкаліємія, інтерстиціальний нефрит, нефротичний синдром, ураження нирок, ниркова недостатність, нирковий папілярний некроз, підвищений рівень креатиніну сироватки крові.
Застосування у період вагітності або годування груддю
У I та II триместрах вагітності напроксен слід призначати лише у разі, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода і лише в мінімальній ефективній дозі.
В ІІІ триместрі вагітності напроксен протипоказаний - можливе пригнічення скорочувальної здатності матки і передчасне закриття артеріальної протоки у плода.
Як і в разі застосування інших НПЗП, напроксен у незначній кількості проникає у грудне молоко. У зв'язку з цим Напроксен не слід застосовувати жінкам у період годування груддю.
Як і інші НПЗП, Напроксен може негативно впливати на жіночу фертильність, тому не рекомендується призначати лікарський засіб жінкам, які планують вагітність. У жінок, які мають проблеми із зачаттям або проходять дослідження на безпліддя, слід розглянути доцільність відміни лікарського засобу.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами
Слід проявляти обережність пацієнтам, діяльність яких вимагає уваги, якщо вони відчувають сонливість, запаморочення або депресію під час прийому Напроксену.
Для більш детальної інформації зверніться до інструкції даного препарату.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: