Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Подагра

Подагра — запальне захворювання суглобів, характеризується раптовим, гострим больовим синдромом найчастіше в суглобах першого пальця стопи, з його почервонінням і неможливістю наступити на стопу.

Напад подагри може статися раптово, часто це буває вночі. Характерна ознака подагри — запалення великого пальця стопи, але можуть страждати і інші суглоби.

Симптоми подагри

  • Напад подагри майже завжди відбувається раптово — частіше вночі або на ранок.
  • Гострий біль в першому пальці стопи, почервоніння шкіри над суглобом, виражений набряк, неможливість наступити на стопу.
  • На початку захворювання напад може тривати кілька днів і проходити самостійно. Надалі напади можуть повторюватися з різною періодичністю. Чим частіше відбуваються напади, тим сильніше збільшується їх тривалість згодом.
  • Період без нападів називають «світлим проміжком». Такі проміжки стають коротшими за відсутності лікування подагри.
  • Також в період загострення може підвищуватися температура тіла до 38°C.

Гострий артрит може залучати колінні, ліктьові, гомілковостопні та інші суглоби, проте «візитівкою» є суглоби перших пальців стоп.

Коли необхідна консультація ревматолога

Якщо ви відчуваєте раптовий гострий біль в першому пальці стопи з його припуханням і почервонінням, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря-ревматолога. Найчастіше, пацієнти помилково звертаються до хірурга або травматолога.

Причини розвитку

Подагра виникає внаслідок тривалого періоду високого рівня сечової кислоти в крові. Сечова кислота утворюється в нашому організмі, а також надходить в продуктах (червоне м'ясо, фастфуд, ковбасні вироби, морепродукти, субпродукти та інші). З часом вона накопичується у порожнині суглобу у вигляді кристалів уратів, що пошкоджують синовіальну оболонку і викликають гостре запалення.

Також кристали уратів осідають у нирках і можуть призводити до розвитку сечокам'яної хвороби, нефриту і розвитку ниркової недостатності. Зазвичай сечова кислота має розчинятись і виводитись нирками з сечею. Найчастіше підвищення рівня сечової кислоти пов’язане саме зі зниженням її виведення.

Фактори ризику

  • Вік і стать. Чоловіки частіше хворіють на подагру у віці від 30 до 50 років.
  • Харчування. Вживання м'ясних продуктів, птиці, жирних сортів риби, субпродуктів і морепродуктів, ковбасних виробів, алкоголю (особливо пиво і горілка), солодких фруктів і овочів, солодощів, напоїв з великим вмістом фруктози.
  • Пременопауза і менопауза у жінок.
  • Дієта або голодування. Також можуть викликати напад подагри.
  • Надмірна вага. Пов'язана з підвищенням холестерину в крові, інсулінорезистентністю та порушенням виведення сечової кислоти.
  • Прийом препаратів, що використовуються для лікування інших захворювань, наприклад: сечогінних, протипухлинних препаратів, аспіринацетилсаліцилова кислота та ін.
  • Хронічні захворювання: хронічні захворювання нирок, артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія.
  • Спадкова схильність: подагра у родичів.
  • Операції або травми.
  • Перегрів або переохолодження. Найчастіше після сауни.

Ускладнення

  • Почастішання нападів подагри, які погано купіруються нестероїдними протизапальними препаратами.
  • Подагричний статус — тривалий напад подагри більше 2-х тижнів, який до кінця не купірується нестероїдними протизапальними препаратами.
  • Залучення до процесу не тільки першого пальця стопи, а й інших суглобів, частіше колінних, гомілковостопних і дрібних суглобів кистей.
  • Розвиток хронічної хвороби нирок внаслідок наступних чинників – тривалого і некотрольованого прийому знеболюючих, розвитку сечокам’яної хвороби.
  • Розвиток артеріальної гіпертензії на тлі захворювання нирок.

Діагностика

Об'єктивний огляд: дозволить визначити кількість уражених суглобів, наявність хворобливості при пальпації, набряку і почервоніння шкіри над запаленим суглобом.

Також лікар при огляді може виявити тофуси, найчастіше на вушних раковинах (накопичення кристалів сечової кислоти в м'яких тканинах), рідше тофуси можна визначити в ділянці ліктьових та інших суглобів.

Лабораторні методи дослідження

Інструментальні методи дослідження

УЗД суглобів: допоможе виявити наявність запальної рідини та тофусів.

Рентгенографія суглобів: на ранніх стадіях може бути не інформативним дослідженням, але з часом з'являються характерні зміни в кістках, що утворюють суглоб.

Магнітно-резонансна томографія: метод дослідження дозволяє на ранніх етапах подагри підтвердити діагноз.

Лікування подагри

На будь-якій стадії подагри найефективнішим лікувальним методом є дотримання дієти зі значним обмеженням м'ясних і морепродуктів, алкоголю (особливо горілки і пива), солодощів, солодких газованих напоїв та продуктів з великим вмістом фруктози.

Питний режим дуже важливий для зменшення концентрації сечової кислоти в крові і поліпшення її виведення, рекомендований обсяг рідини до 2-2,5 л на добу при відсутності протипоказань. Бажано лужне пиття (Лужанська, Поляна, Боржомі та ін.) або вода з лимоном.

Для купірування нападу подагри використовують нестероїдні протизапальні препарати протягом 10-14 днів за відсутності протипоказань до їх призначення. Тривалий прийом нестероїдних протизапальних препаратів небажаний через розвиток побічних дій.

Також можна використовувати колхіцин, особливо в перші 12 годин. Приймають колхіцин до купірування нападу. Колхіцин може використовуватись тривало для профілактики нападів подагри особливо під час початку уратзнижувальної терапії.

За неефективності колхіцину та нестероїдних протизапальних препаратів та за наявності протипоказів до них, можна використовувати глюкокортикоїди, бажано на короткий період лікування. Треба надати перевагу внутрішньосуглобовому введенню глюкокортикоїдів пролонгованої дії при моносуглобовому залученні великого суглобу.

Надалі після купірування нападу призначаються препарати для зниження рівня сечової кислоти в крові, такі як алопуринол або фебуксостат.

Також для купірування нападу подагри використовується сучасне лікування препаратами імунобіологічної терапії у вигляді підшкірних ін'єкцій: іларіс (канакінумаб), кінерет (анакінра).

Необхідно регулярне спостереження у ревматолога, нефролога або уролога, кардіолога.

Допомога в домашніх умовах

При раптовому нападі подагри необхідно надати повний спокій хворобливому суглобу, прикласти холод і в жодному разі не гріти суглоб!

Прийняти знеболюючий препарат (парацетамол, дексалгін, ібупрофен) і звернутися до ревматолога.

Профілактика

  • Головним чином для профілактики нападів подагри застосовується дієта і збалансоване харчування. Раціон пацієнта повинен містити цільні злаки, овочі, крупи, молочні продукти з низьким ступенем жирності. Обмежити необхідно продукти, що містять фруктозу, солодкі газовані напої, червоне м’ясо і алкоголь.
  • Дотримання питного режиму не менше 2-2,5 л на добу чистої або лужної води, якщо немає протипоказів.
  • Уникати голодування з метою зниження ваги. Оскільки голодування може провокувати напад подагри.
  • Уникати вузького взуття, щоб не травмувати перші пальці стоп.
  • Уникати переохолоджень і перегрівів.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: