• Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 8:30 до 20:00 / Сб. з 9:00 до 15:00 / Нд. - вих.

Київ, вул. Спаська, 5Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 8:30 до 20:00 / Сб. з 9:00 до 15:00 / Нд. - вих.

Наші телефони

044 339-59-89068 100-74-79093 100-74-79095 288-74-79

Подагра

Подагра — запальне захворювання суглобів, характеризується раптовим, гострим больовим синдромом в першому пальці стопи, з його почервонінням і неможливістю наступити на стопу.

Напад подагри може статися раптово, часто це буває ввечері. Характерна ознака подагри —запалення великого пальця стопи, але можуть страждати і інші суглоби.

Симптоми подагри

 • Напад подагри майже завжди відбувається раптово — частіше вночі або ввечері.
 • Гострий біль в першому пальці стопи, почервоніння шкіри над суглобом, виражений набряк, неможливість наступити на стопу.
 • На початку захворювання напад може тривати кілька днів і проходити самостійно. Надалі напади можуть повторюватися з різною періодичністю. Чим частіше відбуваються напади, тим сильніше збільшується їх тривалість згодом.
 • Період без нападів називають «світлим проміжком». Такі проміжки стають коротшими при відсутності лікування подагри.
 • Також в період загострення може підвищуватися температура тіла до 38°C.

Коли необхідна консультація ревматолога

Якщо Ви відчуваєте раптовий гострий біль в першому пальці стопи з його припуханням і почервонінням, необхідно якомога швидше звернутися до лікаря-ревматолога. Найчастіше, пацієнти помилково звертаються до хірурга або травматолога.

Причини розвитку

Подагра виникає внаслідок тривалого періоду високого рівня сечової кислоти в крові, яка з часом накопичується в суглобі у вигляді кристалів уратів, що пошкоджують синовіальну оболонку і викликають гостре запалення.

Сечова кислота утворюється в нашому організмі, а також надходить в продуктах (м'ясі молодих тварин і птахів, жирних сортах риби і морепродуктів). Алкоголь, солодкі фрукти і овочі з великим вмістом фруктози — блокують виведення сечової кислоти, що сприяє підвищенню її рівня в крові.

В організмі сечова кислота розчиняється і виводиться нирками з сечею. Але при різних захворюваннях сечова кислота може накопичуватися в організмі. Також кристали уратів осідають у нирках і можуть призводити до розвитку сечокам'яної хвороби, нефриту і розвитку ниркової недостатності.

Фактори ризику

 • Вік і стать. Чоловіки частіше хворіють на подагру у віці від 30 до 50 років.
 • Харчування. Вживання м'ясних продуктів, птиці, жирних сортів риби і морепродуктів, алкоголю (особливо пиво і горілка), солодких фруктів і овочів, напоїв з великим вмістом фруктози.
 • Дієта або голодування. Також можуть викликати напад подагри.
 • Надмірна вага. Пов'язана з підвищенням холестерину в крові.
 • Прийом препаратів, що використовуються для лікування інших захворювань, наприклад: сечогінних, протипухлинних препаратів, аспірин та ін.
 • Хронічні захворювання: хронічні захворювання нирок, артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія (підвищений вміст холестерину в крові без ожиріння).
 • Спадкова схильність: подагра у родичів.
 • Операції або травми.
 • Перегрів або переохолодження. Найчастіше після сауни.

Ускладнення

 • Почастішання нападів подагри, які погано купіруються нестероїдними протизапальними препаратами.
 • Подагричний статус — тривалий напад подагри більше 2-х тижнів, який до кінця не купірується нестероїдними протизапальними препаратами.
 • Залучення до процесу не тільки першого пальця стопи, а й інших суглобів, частіше колінних, гомілковостопних і дрібних суглобів кистей.
 • Розвиток сечокам'яної хвороби з переходом у ниркову недостатність.
 • Розвиток артеріальної гіпертензії на тлі захворювання нирок.

Діагностика

Об'єктивний огляд: дозволить визначити кількість уражених суглобів, наявність хворобливості при пальпації, набряку і почервоніння шкіри над запаленим суглобом.

Також лікар при огляді може виявити на вушних раковинах тофуси (випадіння кристалів сечової кислоти в м'яких тканинах), рідше тофуси можна визначити в ділянці ліктьових та інших суглобів.

Лабораторні методи дослідження

 • Загальний аналіз крові: характерні ознаки запалення.
 • Біохімічний аналіз крові: підвищення рівня сечової кислоти, холестерину і креатиніну — не завжди.
 • Загальний аналіз сечі: наявність осаду у вигляді солей уратів.
 • Дослідження синовіальної рідини на наявність кристалів сечової кислоти для підтвердження діагнозу.

Інструментальні методи дослідження

УЗД суглобів: визначить наявність надлишкової рідини та кристалів сечової кислоти в суглобі.

Рентгенографія суглобів: на ранніх стадіях може бути не інформативним дослідженням, але з часом з'являються характерні зміни в кістках, що утворюють суглоб.

Комп'ютерна томографія: метод дослідження дозволяє на ранніх етапах подагри підтвердити діагноз.

Лікування подагри

На будь-якій стадії подагри найефективнішим лікувальним методом є суворе дотримання антиподагричної дієти з виключенням м'ясних і морепродуктів, алкоголю (особливо горілки і пива), солодких фруктів і овочів з великим вмістом фруктози.

Питний режим дуже важливий для зменшення концентрації сечової кислоти в крові і поліпшення її виведення, рекомендований обсяг рідини до 2-2,5 л на добу при відсутності протипоказів. Бажано лужне пиття (Лужанська, Поляна, Боржомі та ін.) або вода з лимоном.

Для купірування нападу подагри використовують нестероїдні протизапальні препарати протягом 10-14 днів, при відсутності протипоказів до їх призначення. Тривалий прийом нестероїдних протизапальних препаратів небажаний через розвиток побічних дій.

Також можна використовувати колхіцин, особливо в перші 12 годин, потім він буде неефективний. Приймають колхіцин до купірування нападу або до розвитку побічних ефектів (у вигляді проносу). Для тривалого лікування подагри колхіцин не підходить через токсичну дію на печінку.

При неефективності нестероїдних протизапальних препаратів або наявність протипоказів до них, можна використовувати глюкокортикоїди, як на короткий період лікування, так і тривалим курсом.

Надалі після купірування нападу призначаються препарати для зниження рівня сечової кислоти в крові, такі як алопуринол, аденурік.

Також для купірування нападу подагри використовується сучасне лікування препаратами імунобіологічної терапії у вигляді підшкірних ін'єкцій: іларіс (канакінумаб), кінерет (анакінра).

Необхідно регулярне спостереження у ревматолога, нефролога або уролога, кардіолога.

Допомога в домашніх умовах

При раптовому нападі подагри необхідно надати повний спокій хворобливому суглобу, прикласти холод і в жодному разі не гріти суглоб!

Прийняти знеболюючий препарат (парацетамол, дексалгін, ібупрофен) і звернутися до ревматолога.

Профілактика

 • Головним чином для профілактики нападів подагри застосовується дієта і збалансоване харчування. Раціон пацієнта повинен містити цільні злаки, овочі, крупи, молочні продукти з низьким ступенем жирності. Обмежити необхідно продукти, що містять фруктозу, щавлеву кислоту, солодкі газовані напої і алкоголь.
 • Дотримання питного режиму не менше 2-2,5 л на добу чистої води, якщо немає протипоказів.
 • Уникати голодування з метою зниження ваги. Оскільки голодування може провокувати напад подагри.
 • Уникати вузького взуття, щоб не травмувати перші пальці стоп.
 • Уникати переохолоджень і перегрівів.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: