Парацетамол
Запитання та відповіді:
Парацетамол – це препарат, який належить до групи ненаркотичних аналгетиків. Парацетамол неселективно інгібує циклооксигеназу (ЦОГ), впливаючи на центри болю і терморегуляції. У запалених тканинах клітинні пероксидази нейтралізують вплив парацетамолу на ЦОГ, що пояснює незначний протизапальний ефект. Відсутній вплив на синтез простагландинів у периферичних тканинах, що зумовлює відсутність у парацетамолу негативного впливу на водно-сольовий обмін (затримка натрію і води) і слизову оболонку шлунково-кишкового тракту.
Клінічне застосування парацетамолу
- головний біль, включаючи мігрень та головний біль напруження;
- зубний біль;
- біль у спині;
- біль у м’язах;
- періодичні болі у жінок;
- помірний біль при артритах;
- полегшення симптомів гарячки та болю при застуді та грипі.
Протипокази до застосування
- підвищена чутливість до компонентів лікарського засобу;
- тяжкі порушення функції печінки та/або нирок;
- вроджена гіпербілірубінемія;
- дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази;
- синдром Жильбера;
- виражена анемія, лейкопенія.
Особливості застосування
Не перевищувати зазначених доз. Не приймати препарат з іншими засобами, що містять парацетамол, − це може призвести до передозування.
Необхідно проконсультуватися з лікарем стосовно можливості застосування лікарського засобу:
- пацієнтам із порушеннями функції нирок і печінки;
- пацієнтам, які застосовують варфарин чи подібні препарати, які мають антикоагулянтний ефект;
- пацієнтам, які вживають анальгетики при артритах легкої форми;
- у разі якщо головний біль набуває постійного характеру.
Спосіб застосування та дози.
Лікарський засіб призначений для перорального прийому по 1−2 таблетки 4 рази на добу після їжі. Не слід приймати більше 8 таблеток (4000 мг) протягом 24 годин.
Разова доза парацетамолу становить 10−15 мг/кг маси тіла, максимальна добова доза – 60 мг/кг маси тіла. Не слід приймати більше 4 доз протягом 24 годин. Інтервал між прийомами становить не менше 4 годин.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодії
Швидкість всмоктування парацетамолу може збільшуватися при застосуванні метоклопраміду та домперидону і зменшуватися при застосуванні холестираміну.
Парацетамол слід застосовувати за 1 годину до або через 4−6 годин після прийому холестираміну.
Антикоагулянтний ефект варфарину та інших кумаринів із підвищенням ризику кровотечі може бути посилений при одночасному тривалому застосуванні парацетамолу.
Барбітурати зменшують жарознижувальний ефект парацетамолу.
Антисудомні препарати (включаючи фенітоїн, барбітурати, карбамазепін), що стимулюють активність мікросомальних ферментів печінки, можуть посилювати токсичний вплив парацетамолу на печінку внаслідок підвищення ступеня перетворення препарату на гепатотоксичні метаболіти..
Парацетамол слід застосовувати з обережністю з хлорамфеніколом через подовження періоду напіввиведення та збільшення токсичної дії останнього.
Парацетамол знижує ефективність діуретиків.
Не застосовувати одночасно з алкоголем.
Можливі побічні ефекти
З боку респіраторної системи: бронхоспазм у пацієнтів, чутливих до ацетилсаліцилової кислоти та до інших нестероїдних протизапальних засобів.
З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, біль в епігастрії.
З боку печінки і жовчовивідних шляхів: порушення функції печінки, підвищення активності печінкових ферментів, як правило, без розвитку жовтяниці.
З боку ендокринної системи: гіпоглікемія, аж до гіпоглікемічної коми.
З боку крові та лімфатичної системи: тромбоцитопенія, агранулоцитоз, анемія, сульфгемоглобінемія і метгемоглобінемія (ціаноз, задишка, болі в серці), гемолітична анемія, синці чи кровотечі.
З боку імунної системи: анафілаксія, реакції гіперчутливості, включаючи шкірний свербіж, висип на шкірі і слизових оболонках (зазвичай генералізований висип, еритематозний висип, кропив’янка), ангіоневротичний набряк, мультиформна ексудативна еритема (у т. ч. синдром Стівенса-Джонсона), токсичний епідермальний некроліз (синдром Лаєлла).
Застосування у період вагітності або годування груддю
Вагітність.
Призначення препарату у ці періоди можливе лише у випадку, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.
Як і при застосуванні інших лікарських засобів, перед прийомом парацетамолу у період вагітності слід проконсультуватися з лікарем. Парацетамол можна використовувати під час вагітності, однак його слід застосовувати у найнижчій ефективній дозі протягом найкоротшого часу і з найменшою можливою частотою.
Період годування груддю.
Парацетамол проникає у грудне молоко, але у клінічно незначних кількостях. Доступні опубліковані дані не містять протипоказань щодо годування груддю.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами
Не впливає.
Для більш детальної інформації зверніться до інструкції даного препарату.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: