Алопуринол
Запитання та відповіді:
Алопуринол – це уратзнижуючий препарат, який пригнічує синтез сечової кислоти та її солей, запобігає їх відкладенню у тканинах та нирках та використовується у лікуванні пацієнтів з подагричним артритом.
Клінічне застосування алопуринолу:
- захворювання, спричинені підвищенням рівня сечової кислоти в крові, особливо при подагрі, уратній нефропатії та уратній сечокам’яній хворобі;
- вторинна гіперурикемія різної етіології, в т.ч. при псоріазі;
- первинна та вторинна гіперурикемія при різних гемобластозах (гострому лейкозі, хронічному мієлолейкозі, лімфосаркомі);
- цитотоксична терапія неопластичних та мієлопроліферативних захворювань
- безсимптомна гіперурикемія (з рівнем сечової кислоти в сироватці крові 500 мкмоль/л (8,5 мг/100 мл) та вище, яка не контролюється дієтою).
Протипокази до застосування препарату:
- Гіперчутливість до алопуринолу або до інших компонентів препарату.
- Тяжкі порушення функції печінки або нирок (кліренс креатиніну менше 2 мл/хв).
- Період вагітності та лактація.
- Не бажане вживання для дітей до 3 років.
Особливості щодо застосування
Слід з особливою обережністю застосовувати алопуринол:
- при порушенні функції нирок та печінки − потрібний постійний нагляд лікаря, дози алопуринолу слід титрувати, враховуючи швидкість клубочкової фільтрації та ступінь печінкової недостатності;
- при раніше встановлених порушеннях гемопоезу;
- пацієнтам з артеріальною гіпертензією або серцевою недостатністю, які отримують інгібітори АПФ та/або діуретики, через підвищений ризик токсичних реакцій.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Немає достатніх даних щодо застосування алопуринолу у період вагітності. Оскільки алопуринол впливає на метаболізм пурину, а потенційний ризик для людини невідомий, алопуринол протипоказано застосовувати у період вагітності.
Алопуринол проникає у грудне молоко, тому препарат не слід приймати у період годування груддю. При необхідності застосування препарату - грудне вигодовування слід припинити.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.
До з’ясування індивідуальної реакції на препарат необхідно утримуватися від керування транспортними засобами або іншими механізмами через можливість виникнення запаморочення або сонливості, атаксії.
Спосіб застосування та дози
Приймати після прийому їжі, не розжовуючи, запиваючи великою кількістю води.
Добову дозу слід визначати індивідуально залежно від рівня сечової кислоти в сироватці крові. Слід бути особливо обережними при порушеній функції нирок.
Початкова доза – 100 мг/добу. За необхідності початкову дозу поступово підвищувати на 100 мг кожні 3 тижні до отримання максимального ефекту. Підтримуюча доза зазвичай становить 200-600 мг/добу. В окремих випадках дозу препарату можна підвищити до 600-800 мг/добу.
Якщо добова доза перевищує - 300 мг, її слід розділити на 2-4 рівних прийоми.
Максимальна разова доза становить 300 мг, максимальна добова доза – 800 мг.
Тривалість лікування залежить від перебігу основного захворювання, зазвичай лікування є тривалим.
Побічні ефекти
Найбільш поширеними побічними реакціями алопуринолу є шкірні висипи. Частота побічних реакцій зростає при порушенні функції нирок та/або печінки.
Також серед побічних ефектів може бути порушення з боку травного тракту: рідко поширені – нудота, блювання, діарея; дуже рідко поширені – гематемезис, стеаторея, стоматит.
Частота розвитку побічних реакцій може залежати від захворювання, від отриманої дози, а також від взаємодії з іншими лікарськими засобами .
На початку лікування алопуринолом можуть виникати реактивні напади подагри через мобілізацію сечової кислоти з подагричних вузликів та інших депо.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Під впливом алопуринолу можливо також посилення ефектів (у тому числі небажаних) антикоагулянтів непрямої дії, антипірину, дифеніну, теофіліну, тому що їх інактивація в печінці сповільнюється.
При одночасному застосуванні з препаратами ампіциліну зростає ризик появи висипання на шкірі.
Під впливом тіазидних діуретиків, фуросеміду, етакринової кислоти антигіперурикемічна дія алопуринолу знижується, тому що ці препарати підвищують рівень сечової кислоти в сироватці крові.
Вакцинація
Не слід припиняти прийом алопуринолу під час вакцинації від грипу та COVID-19.
Для отримання більш детальної інформації зверніться до інструкції до препарату.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: