Колхіцин
Запитання та відповіді:
Колхіцин – це препарат, який ефективно знімає біль при гострих нападах подагри, має виражений протизапальний ефект. Також цей препарат в ревматолгії використовується для лікування аутозапальних захворювань.
Клінічне застосування Колхіцину:
- Гострий напад подагричного артриту.
- Профілактичне лікування рецидивуючого подагричного артриту.
- Профілактика гострих нападів подагри під час початкового лікування препаратами, що знижують концентрацію сечової кислоти в крові.
- Сімейна середземноморська лихоманка та інші періодичні лихоманки.
- Лікування гострого та рецидивуючого перикардиту.
Протипокази до застосування:
- Гіперчутливість до діючої речовини або до будь-якої з допоміжних речовин.
- Тяжка ниркова та/або печінкова недостатність.
- Пацієнтам з ураженням нирок або печінки, які приймають інгібітори Р-глікопротеїну або ферменту CYP3A4 .У цих пацієнтів повідомлялося про небезпечну для життя та смертельну токсичність колхіцину при застосуванні в терапевтичних дозах.
- Період вагітності та годування груддю.
- Пацієнтам, які перебувають на діалізі.
Спосіб застосування та дози
Для перорального прийому. Таблетку ковтають не розжовуючи, запивають достатньою кількістю води.
Для лікування гострого нападу подагри. Разова початкова доза становить 1 мг препарату, через 1 годину 0,5 мг, після цього таблетки можно приймати через 12 годин в дозі не більше 1,5 мг на добу. При необхідності через 12 годин можна повторити прийом. Максимальна добова доза – 0,5 мг кожні 8 годин. Курс лікування необхідно закінчити після полегшення симптомів або прийому 6 мг.
Для запобігання нападів подагри доза для дорослих становить 0,5 мг 1-2 рази на добу.
Індивідуальну дозу визначає лікар.
Для літніх пацієнтів або пацієнтів із порушеннями функції нирок може виникнути потреба у зменшенні дози або частоти прийому препарату.
Можливі побічні реакції:
Найбільш поширеними побічними проявами під час застосування колхіцину є : нудота, блювання, діарея та біль у животі. Більші дози можуть провокувати тяжку діарею, гастроентерологічні кровотечі, м’язову слабкість, шкірні висипання, ураження нирок та печінки.
Можливі відчуття поколювання у кінцівках, атрофія м’язових тканин, судоми або слабкість у м’язах; алергічні реакції шкіри; можливий розвиток захворювань крові (лейкопенія, нейтропенія, тромбоцитопенія, рідко - агранулоцитоз, гіпопластична анемія); стоматит. Після тривалої терапії можуть розвинутись алопеція, периферичний неврит, пригнічення кісткового мозку.
Необхідно негайно звернутися до лікаря у разі, якщо виникають такі побічні реакції:
- відчуття печіння й заніміння в роті й гортані, від якого стає важко ковтати;
- алергічні реакції шкіри;
- відчуття знесилення і нездужання;
- діарея з кров’ю;
- сильний біль у животі;
- ускладнене сечовипускання.
При лікуванні препаратом не можна пити алкоголь.
Застосування у період вагітності або годування груддю
Згідно до рекомендацій ACR 2020 по репродуктивному здоров’ю у пацієнтів з ревматичними захворюваннями, колхіцин можно використовувати у період планування вагітності, під час вагітності та під час лактації у жінок. Зазначено, що колхіцин не впливає на фертильну функцію у чоловіків.
В інструкції до препарату зазначено, що препарат слід припинити під час вагітності та годування груддю, і колхіцин може несприятливо вплинути на здатність чоловіка зачати дитину (дане явище може мати оборотний характер після припинення прийому лікарського засобу).
Тож прийом колхіцину в ці періоди може бути тільки після консультації з лікарем.
Особливості застосування
Препарат з особливою обережністю та під наглядом лікаря призначають пацієнтам літнього віку та виснаженим хворим, пацієнтам з хворобами серця, нирок, печінки та шлунково-кишкового тракту; при дихальній недостатності, при порушеннях роботи серцево-судинної системи, кісткового мозку. Лікування колхіцином проводять при ретельному клінічному та гематологічному контролі, періодично контролюючи вміст калу на приховану кров. При виявленні виражених побічних ефектів зменшують дозу або частоту прийому препарату, за необхідності - відміняють прийом препарату.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами
Зазвичай таблетки колхіцину не впливають на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. Проте необхідно враховувати, що у великих дозах та при передозуванні колхіцин може впливати на швидкість реакції, оскільки можливе виникнення реакцій з боку центральної нервової системи.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
Тіазидні діуретики можуть збільшувати вміст сечової кислоти в сироватці крові, що, в свою чергу, може пригнічувати дію колхіцину.
Колхіцин може зменшувати всмоктування вітаміну В12 і в поєднанні з циклоспорином провокувати ураження м’язів.
Одночасне застосування з кларитроміцином, еритроміцином або толбутамідом може призвести до посилення дії колхіцину та інтоксикації останнім.
При одночасному застосуванні колхіцину з нестероїдними протизапальними засобами та іншими препаратами, що спричиняють мієлодепресію, підвищується ризик розвитку лейкопенії і тромбоцитопенії.
Одночасний прийом із алкоголем може посилювати інтоксикацію колхіцином.
Можливе застосування колхіцину у комбінації з алопуринолом та препаратами урикозуричної дії.
Вакцинація
Немає особливостей застосування колхіцину при вакцинації.
Для більш детальної інформації зверніться до інструкції даного препарату.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: