Остеоартрит
Запитання та відповіді:
Остеоартрит (остеоартроз) – дегенеративне захворювання суглобів, при якому відбувається ураження хрящової тканини на суглобових поверхнях кісток, з наступним пошкодженням всіх тканин, що утворюють суглоб (кісток, зв'язкового апарату, синовіальної оболонки) та поступово призводить до незворотних змін у суглобах.
Остеоартрит може залучати будь-який суглоб у Вашому тілі, однак найчастіше уражаються колінні, кульшові суглоби, хребет, рідше дрібні суглоби кистей, стоп.
Симптоми остеоартриту
- Симптоми остеоартриту розвиваються повільно і поступово посилюються з часом. Для остеоартриту характерний біль на початку ходьби, «стартовий» біль у великих суглобах. При фізичному навантаженні біль посилюється наприкінці дня.
- Періодично розвивається припухання суглобів, пов'язане з їх перевантаженням. Частіше страждають колінні суглоби.
- Ранкова скутість в суглобах кистей до 5-10 хвилин при тривалому відпочинку, після сну.
- З віком, частіше у жінок після 40 років, з'являються щільні утворення у вигляді вузликів в ділянці міжфалангових суглобів кистей.
- Хрускіт в суглобах при русі.
Коли необхідна консультація ревматолога
- «Стартовий» біль у суглобах на початку ходьби.
- Хрускіт в суглобах при русі.
- Важкість при ходьбі по сходах, особливо, вниз.
- Біль в суглобах, пов'язаний з фізичним навантаженням.
- Зміни суглобів кистей і стоп – привід звернутися до лікаря-ревматолога.
Причини розвитку
Остеоартрит виникає при неадекватному навантаженні на великі і дрібні суглоби, що сприяє ранньому пошкодженню суглобового хряща.
Фактори ризику
- Стать. Жінки більш схильні до розвитку остеоартриту через гормональні розлади, ранню менопаузу, ходьбу у взутті на підборах.
- Вік. Чим старша людина, тим вище ризик розвитку остеоартриту.
- Ожиріння (надмірна вага). Прискорює розвиток остеоартриту, оскільки надмірна вага збільшує навантаження на великі суглоби.
- Травми. Травми, що супроводжуються пошкодженням суглобів при занятті спортом (біг, стрибки, боротьба та ін.), падінням, переломами кісток та ін.
- Професія. Важка фізична праця з навантаженням на суглоби. Робота, пов'язана з навантаженням на кисті.
- Генетична схильність. Наявність остеоартриту по материнській лінії.
- Вроджена патологія кісткової тканини.
Ускладнення
- Деформація суглобів кистей, перших пальців стоп, колінних суглобів.
- Підвивихи гомілковостопних, колінних суглобів, які вимагають хірургічного лікування – ендопротезування суглоба.
- Рецидивуючі (постійно повторювані) синовіти (надмірна кількість синовіальної рідини) колінних суглобів.
- Асептичний некроз головки стегнової кістки (порушення кровопостачання кісткової структури, що призводить до некрозу (омертвіння) кісткової тканини).
Діагностика
Об'єктивний огляд: лікар-ревматолог оглядає суглоби оцінюючи їх конфігурацію, зміну забарвлення шкіри над ними, болючість при пальпації суглобів, наявність надлишкової рідини в них, обсяг рухів, ступінь втрати функції.
Інструментальні методи дослідження
- Рентгенографія суглобів: дозволяє оцінити ступінь змін суглоба, наявність кісткових утворень - остеофітів, переломів, зниження суглобової щілини, кісткових дефектів.
- УЗД суглобів: допоможе виміряти висоту хряща, ступінь його пошкодження; визначити обсяг і наявність синовіальної рідини, визначить наявність запалення навколосуглобових тканин, сухожиль.
- Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Детальний метод дослідження який дозволяє визначити зміни не тільки в суглобі і навколосуглобових тканинах, але і виявити запальні зміни в кістковій структурі.
Лабораторні методи дослідження
Дослідження синовіальної рідини дозволить визначити наявність запалення, кристалів, що дозволить провести диференційну діагностику і підтвердити діагноз остеоартриту.
Лікування остеоартриту
Лікування остеоартриту обов'язково повинно бути комплексним і включати як медикаментозні, так і немедикаментозні методи, з акцентом на останні.
Немедикаментозне лікування остеоартриту
- На початковій стадії остеоартриту важливо правильно підібрати фізичне навантаження, особливо на великі суглоби і хребет.
- Щодня робити лікувальну гімнастику для поліпшення рухливості в суглобах і покращення кровопостачання суглобового хряща, зміцнення м'язів, що оточують суглоби.
- Плавання, аквааеробіка, пілатес, йога, їзда на велосипеді. При занятті гімнастикою не рекомендується використовувати біг, стрибки, присідання, ходьбу на колінних суглобах – все це негативно впливає на перебіг остеоартриту.
- Зміна режиму харчування з метою нормалізації ваги, якщо є надлишкова.
- Масаж суглобів допоможе зменшити больовий синдром в них, поліпшити кровообіг навколосуглобових тканин, зменшить хрускіт в суглобах при русі.
Все це допоможе на ранніх етапах поліпшити якість життя і функцію суглобів.
Фізіотерапевтичне лікування використовується на ранніх стадіях остеоартриту при відсутності протипоказів. На більш пізніх стадіях неефективно і може посилити больовий синдром в суглобах.
При виражених змінах у великих суглобах рекомендується ходьба з ціпком, милицями, носіння ортезів на хворобливих суглобах, що дозволяє зменшити на них навантаження і знизити рівень болю.
Медикаментозне лікування остеоартриту
Для зменшення больового синдрому можна використовувати знеболюючі препарати у вигляді гелів, мазей, таблеток – попередньо порадившись з лікарем. Однак тривале їх застосування негативно впливає на суглобовий хрящ і може мати негативний вплив на перебіг супутніх хронічних захворювань серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту.
Хондропротектори: препарати для поліпшення обмінних процесів в суглобовому хрящі. Їх застосування дозволяє запобігти ранньому старінню хряща і зупинити прогресування остеоартриту, сприяє виробленню суглобової рідини.
Препарати гіалуронової кислоти для внутрішньосуглобового введення в колінні суглобиіі сприяють живленню хряща, покращують рухливість суглоба, зменшують больовий синдром в суглобі.
Внутрішньосуглобове введення препаратів гіалуронової кислоти необхідно проводити тільки під УЗД контролем – це дозволить контролювати точність введення препарату в суглобову щілину.
Хірургічне лікування (ендопротезування суглобів).
Показано на пізніх стадіях остеоартриту, направлено на повне відновлення функції суглоба.
При нормалізації надмірної ваги, занятті лікувальною гімнастикою в поєднанні з медикаментозним лікуванням хондропротекторами і препаратами гіалуронової кислоти, можна уповільнити прогресування хвороби, поліпшити функцію суглобів і зменшити біль, відстрочити ендопротезування суглобів.
Допомога в домашніх умовах
- Відпочинок, уникати фізичних навантажень на суглоби протягом декількох днів.
- При больовому синдромі допоможе самомасаж суглобів.
- Еластичне бинтування суглобів та застосування ортезів зменшить біль та допоможе попередити неправильні рухи в суглобі.
- Використання милиць або ортопедичного ціпка допоможе розвантажити ушкоджений суглоб.
Профілактика
- Полягає в нормалізації маси тіла, адекватному фізичному навантаженні на суглоби.
- Правильне харчування з великою кількістю рослинних жирів, овочів, фруктів, зелені, жирних сортів риби, нежирних молочних продуктів.
- Щоденне заняття лікувальною гімнастикою покращує кровопостачання суглобового хряща, сприяє зміцненню м'язів навколо суглобів.
- Відмова від шкідливих звичок (паління, вживання алкоголю).
- Ходіння по сходах.
- Запобігання травматизації суглобів.
- Носіння взуття з супінаторами.
- Профілактика і корекція сколіозу, порушень постави.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: