Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Ювенільний ідіопатичний артрит

Ювенільний ідіопатичний артрит (ЮІА), також відомий як ювенільний ревматоїдний артрит – найбільш поширений тип артриту у дітей віком до 16 років. ЮІА викликає стійкий біль, набряк і скутість переважно у великих суглобах. Протягом захворювання можуть розвиватися серйозні ускладнення, такі як проблеми затримки росту і запалення очей.

Як і інші форми артриту ЮІА характеризується періодами загострення, коли симптоми захворювання яскраво виражені, і періодами ремісії, коли симптоми зникають. Лікування ЮІА направлено на контроль болю, запалення, поліпшення функції і запобігання пошкодження суглобів.

Симптоми ювенільного ідіопатичного артриту

ЮІА може вражати один суглоб або декілька, залежно від варіанту перебігу. У деяких випадках при ЮІА в запальний процес втягуються різні органи і системи (системний варіант), що призводить до припухання лімфатичних вузлів, висипу на шкірі тіла і лихоманці та ін.

До основних симптомів належать:

 • Біль у суглобах. Якщо дитина не може чітко визначити біль в суглобах або поки що не здатна скаржитися, батьки можуть самі помітити обмеження рухливості в суглобах, кульгавість або скутість, особливо в ранкові години або після сну.
 • Набряк суглобів. Найчастіше зустрічається у великих суглобах, таких як колінні.
 • Скутість. Ви можете відзначити якусь незграбність у рухах дитини, особливо вранці або після сну.
 • Офтальмологічні проблеми. При ЮІА може розвинутися запалення певних відділів ока (увеїт). Якщо цей стан не лікувати, увеїт може призвести до катаракти, глаукоми і навіть сліпоти. Запалення очей часто має безсимптомний перебіг, тому важливо, щоб діти з ЮІА регулярно оглядалися офтальмологом.
 • Проблеми росту і остеопороз. ЮІА може впливати на ріст дитини та розвиток кісток. Деякі лікарські засоби, що використовуються для лікування ЮІА (в основному глюкокортикоїди) також можуть перешкоджати нормальному росту і щільності кісткової тканини.

Коли необхідна консультація ревматолога

Запишіться на прийом до дитячого ревматолога, якщо у вашої дитини є біль в суглобах, набряк або скутість більше тижня, особливо при супутній лихоманці.

Причини розвитку

ЮІА виникає у випадках, коли імунна система організму атакує власні клітини і тканини. До кінця невідомо, чому це відбувається. Однак такі фактори як спадкова схильність і навколишнє середовище відіграють певну роль.

Відбуваються генні мутації в організмі дитини, які можуть зробити її більш сприйнятливою до факторів навколишнього середовища, таких як віруси, що запускають захворювання і стають поштовхом до його розвитку.

Також до причин належать:

 • Переломи.
 • Пухлиноподібні захворювання.
 • Інфекційні захворювання.
 • Вроджені дефекти.
 • Надлишкової рідини в порожнині суглобів;
 • Запалення сухожиль (тендовагініт);
 • Запалення в області прикріплення сухожиль до кісток (ентезит);
 • Змін конфігурації суглоба і його хряща.

Фактори ризику

ЮІА частіше зустрічається у дівчаток.

Ускладнення

ЮІА може викликати серйозні ускладнення. Але ретельне спостереження за станом дитини і підбір адекватної медичної допомоги можуть значно знизити ризик виникнення цих ускладнень:

Діагностика

Діагностика ЮІА часто утруднена, тому що біль в суглобах може бути викликаний різними причинами. Жоден тест не може підтвердити діагноз остаточно, але допоміжні методи діагностики можуть допомогти виключити інші стани, які призводять до подібних симптомів.

Лабораторні методи дослідження

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ, входить в загальний аналіз крові). ШОЕ – це швидкість, з якою еритроцити осідають на дно трубки. Підвищена швидкість може вказувати на запальний процес в організмі і визначити ступінь запалення.

С-реактивний білок (СРБ). Цей показник аналізу крові також відображає рівень загального запалення в організмі.

Антиядерні антитіла (ANA). Антиядерні антитіла – це білки, які зазвичай продукує імунна система людей з певними аутоімунними захворюваннями, включаючи артрит.

Ревматоїдний фактор і антитіла до циклічного цитрулінованого пептиду (АCCP). Як і ревматоїдний фактор, АCCP є ще один вид антитіл, які можна виявити в крові дітей з ЮІА.

У частини дітей з ЮІА в аналізах крові може бути не виявлено абсолютно ніяких відхилень від норми, в таких випадках діагноз встановити складніше.

Інструментальні методи дослідження

Найчастіше призначаються рентгенівське дослідження, ультразвукове дослідження (УЗД) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), для підтвердження характерних змін в суглобах або для виключення інших станів.

УЗД застосовується при локальній терапії суглобів: при проведенні пункції суглоба з подальшою евакуацією рідини і внутрішньосуглобових введень глюкокортикоїдів.

Лікування ювенільного ідіопатичного артриту

Лікування ЮІА направлено на те, щоб допомогти дитині підтримувати нормальний рівень фізичної і соціальної активності. Для цього ревматологи можуть використовувати комбінацію стратегій для ліквідації болю і набряку суглобів, підтримки повного об'єму рухів і сили в них, запобігання ускладнень. Лікарська терапія підбирається залежно від вираженості активності та перебігу ЮІА.

Медикаментозне лікування ювенільного ідіопатичного артриту

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Ці ліки зменшують біль, набряк і запалення в суглобах.

Хворобо-модифікуючі протиревматичні препарати (ХМПРП). Ревматологи використовують ці препарати, коли терапія НПЗП не дає належного результату. Вони можуть назначатися у поєднанні з нестероїдними протизапальними препаратами та використовуються для уповільнення розвитку ЮІА. Зазвичай ХМПРП для дітей включають такі препарати: метотрексат, сульфасалазин, плаквеніл.

При високій активності захворювання або при недостатній ефективності традиційних базисних препаратів призначаються імунобіологічні препарати, такі як блокатори фактора некрозу пухлин (анти-ФНП) етанерцепт і адалімумаб. Окрім блокаторів ФНП, також застосовуються інші імунобіологічні препарати, які «відключають» специфічні запальні клітини. Приклади препаратів включають в себе: абатацепт, ритуксимаб, анакінра, тоцилізумаб.

Глюкокортикоїди. Ця група препаратів, наприклад преднізолон, може використовуватися для контролю захворювання до тих пір, поки базисні препарати не проявлять свого ефекту або для запобігання ускладнень. Але ці препарати впливають на інтенсивність росту і підвищують сприйнятливість до інфекцій, тому їх зазвичай використовують короткими курсами.

Важливим методом лікування залишається фізична реабілітація, яка сприяє підтримці гнучкості суглобів і обсягу руху в них, а також м'язового тонусу. Фізіотерапевт може дати додаткові рекомендації щодо найбільш влучних вправ для Вашої дитини, а також рекомендувати використовувати ортези або шини для захисту суглобів і підтримки їх в правильному функціональному положенні.

Хірургічне лікування ювенільного ідіопатичного артриту

Може знадобитися хірургічне втручання в разі повного руйнування суглоба – ендопротезування суглоба (його заміна).

Допомога в домашніх умовах

Застосування холоду або тепла. Скутість – частий симптом у багатьох дітей з ЮІА при високій активності захворювання або при недостатній ефективності попереднього лікування, особливо вранці. Більшість дітей добре реагують на гарячий пакет, гарячу ванну або душ.

Профілактика ювенільного ідіопатичного артриту

 • Регулярні вправи. Виконання вправ є важливою частиною лікування, оскільки це сприяє посиленню м'язової сили і гнучкості суглобів. Плавання – відмінний вибір, адже створює мінімальне навантаження на суглоби.
 • Правильне харчування. Необхідно пам'ятати, що в стані загострення апетит може зменшуватися, що призводить до зменшення ваги, у інших пацієнтів може спостерігатися надмірна вага через медикаменти або відсутність фізичної активності. Отже, здоровий раціон може допомогти підтримувати нормальну вагу тіла. Адекватний прийом кальцію в раціоні дуже важливий, оскільки діти з ЮІА схильні до ризику розвитку остеопорозу через саме захворювання, а також прийом глюкокортикоїдів, зниження фізичної активності та ваги.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: