Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Ентезит

Ентезит — запалення місць прикріплення сухожилля або зв’язки до кістки або суглобової капсули.

Симптоми ентезиту

Ентезит характеризується болем, іноді припухлістю в точках ентезисів (місцях прикріплення сухожиль до кісток).

Зазвичай уражаються ентезиси, розташовані на п’яті, в середині стопи, в ділянці ліктьового суглоба і навколо колінної чашечки. Біль може бути досить сильним та погіршувати рух.

При п’ятковому ентезиті біль з’являється в момент початку руху або при опорі на п’яту після тривалого відпочинку.

Присутня болючість при натисканні на ентезиси, іноді зустрічається набряк м’яких тканин.

Коли необхідна консультація ревматолога

Важливо своєчасно діагностувати ентезит, адже даний стан може бути першою клінічною ознакою дебюту системного запального захворювання. Наявність ентезиту істотно впливає на вибір тактики терапії. Тому при появі болю в п’яті, набряку та болю в середині стопи або болю в ділянці ліктьового суглоба і колінної чашечки необхідно проконсультуватися з ревматологом.

Причини розвитку

Ключовою причиною розвитку ентезиту виділяють механізм запальних реакцій, що виникають унаслідок механічного стресу або травми. При наявності супутніх системних запальних захворювань (зокрема псоріатичного артриту і спондилоартриту) схильність до виникнення ентезиту зростає навіть при незначних пошкодженнях.

Фактори ризику

Ентезит може бути спровокований повторними травмами, наприклад в результаті важкої фізичної роботи або занять спортом. Досить поширене залучення ентезисів при системних запальних захворюваннях, таких як анкілозуючий спондиліт, псоріатичний артрит, реактивний артрит, артрит, асоційований із запаленням кишечника. Однак ентезити можуть зустрічатися при інших захворюваннях — при ревматоїдному артриті, остеоартриті.

Ускладнення

Хронічне запалення ентезисів може призвести до утворення кісткових шпор (розростання кісткової тканини), часто викликає біль у п’яті.

Залежно від того, які структури залучені, локальний надмірний ріст кісткової тканини може призвести до формування кісткових розростань (синдесмофітів) у хребті з подальшою втратою гнучкості в ньому.

Діагностика

Інструментальні методи дослідження

З метою діагностики та моніторингу лікування ентезиту використовують ультразвукове дослідження (УЗД) і магнітно-резонансну томографію (МРТ).

МРТ має високу чутливість у виявленні запальних змін м’яких тканин, таких як набряк сухожиль і посилення сигналу в місцях прикріплення їх до кісткової тканини.

У свою чергу, УЗД в порівнянні з МРТ має додаткові переваги в діагностиці ентезиту — доступність, низька вартість і можливість частої оцінки в динаміці.

Лікування ентезиту

Однією з цілей лікування є усунення симптомів і запобігання їх рецидиву, а також недопущення незворотних ушкоджень. В першу чергу застосовують препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів.

Можливе застосування локальних ін’єкцій глюкокортикоїдів як додаткового методу лікування.

При недостатній ефективності нестероїдних протизапальних препаратів, а також після дообстеження при підтвердженні діагнозу запального артриту лікар розглядає можливість лікування синтетичним базисним або генно-інженерним біологічним препаратом.

Допомога в домашніх умовах

Оскільки хвороба часто вражає нижні кінцівки, це негативно позначається на ходьбі і заняттях спортом. У той же час заняття фізичною активністю є важливим аспектом в лікуванні і профілактиці рецидивів ентезиту. Рекомендується займатися такими видами спорту, в яких механічна напруга відсутня або зведена до мінімуму. До них відносяться, наприклад, плавання та їзда на велосипеді.

Важливо дотримуватися збалансованої, нормальної для свого віку дієти. Тим, хто приймає глюкокортикоїди, слід уникати переїдання, оскільки ці препарати можуть підвищувати апетит.

Профілактика ентезиту

  • Профілактика травматизму;
  • У разі отримання травми негайно звертатися до лікаря;
  • Своєчасно і повноцінно лікувати запальні захворювання;
  • Виконувати гімнастику для зміцнення суглобів.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: