Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Подагра – це запальне захворювання суглобів, що характеризується раптовим гострим больовим синдромом (найчастіше в суглобах першого пальця стопи), ураженням колінних, гомілковостопних, ліктьових суглобів та пальців кистей. Хороба розвивається у зв’язку із запаленням у місці відкладання кристалів моноурату натрію у людей з гіперурікемією (підвищеним вмістом сечової кислоти в крові). Також недуг обумовлений зовнішніми та/або генетичними факторами.

Фактори ризику нападів подагри

  • Вік і стать. Чоловіки 30-50 років найчастіше хворіють на подагру.
  • Пременопауза і менопауза у жінок.
  • Харчування. Вживання великої кількості м’ясних продуктів, птиці, риби, субпродуктів, морепродуктів, ковбасних виробів, алкоголю (особливо пива і горілки), солодощів та напоїв з вмістом фруктози.
  • Жорстка дієта або голодування. 
  • Надмірна вага. 
  • Прийом препаратів, що використовуються для лікування інших захворювань, наприклад: сечогінних, протипухлинних і протитуберкульозних препаратів, ацетисаліцилової кислоти та ін.
  • Хронічні хвороби нирок, артеріальна гіпертензія, дисліпідемія.
  • Спадкова схильність.
  • Операції або травми.
  • Перегрів або переохолодження (часто напад виникає після сауни).

Симптоми подагри

Напад подагри майже завжди відбувається раптово (частіше вночі або під ранок). Прояви нападу: гострий біль (найчастіше в першому пальці стопи), почервоніння шкіри над суглобом, виражений набряк, неможливість наступити на стопу. Гострий артрит може залучати колінні, ліктьові, гомілковостопні та інші суглоби, проте «візитівкою» є суглоби перших пальців стоп. На початку захворювання напад може тривати кілька днів і проходити самостійно. Надалі напади можуть повторюватися з різною періодичністю. Чим частіше відбуваються напади, тим сильніше збільшується їх тривалість та інтенсивність згодом. Період без нападів називають «світлим проміжком». Такі проміжки стають коротшими за відсутності лікування подагри. Також в період загострення може підвищуватися температура тіла до 38°C. Якщо ви відчуваєте раптовий гострий біль в першому пальці стопи з його припуханням і почервонінням, необхідно швидше звернутися до ревматолога

Позасуглобові ускладення та ризики

У разі відсутності адекватної терапії або тривалого самолікування можуть уражатись:

  • Нирки (сечокам’яна хвороба, інтрестиціальний нефрит,хронічна хвороба нирок).
  • Серцево-судинна система (значно підвищується ризик артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, інфарктів, інсультів). 
  • Підвищуватись ризик цукрового діабету 2 типу
  • Виникати тофуси з подальшим їх ростом і виразкуванням. 

Дієта як частина лікування подагри

Для лікування та профілактики нападів подагри, крім медикаментів, використовують середземноморську дієту, яка нагадує звичайну систему здорового харчування, рекомендовану для більшості людей. 

Середземноморська дієта допомагає контролювати вироблення та виведення сечової кислоти з організму людини. Дотримання рекомендацій щодо харчування при подагрі не є основним методом лікування, але воно може допомогти запобігти або зменшити тяжкість і частоту проявів захворювання. 

Пам’ятайте, що без застосування медикаментів досягти повної ремісії вкрай важко. Дієта поєднується з тривалим прийомом лікарських препаратів, спрямованих на зниження продукції сечової кислоти в організмі та виведення її. Дотримання алгоритму харчування дозволяє згодом зменшити дози лікарських препаратів.

Для профілактики загострень рекомендується один раз на квартал відвідувати лікаря-ревматолога та контролювати рівень сечової кислоти в крові для коригування лікування.

Медикаментозне лікування подагри

Для купірування нападу подагри використовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) протягом 10-14 днів за відсутності протипоказань до їх призначення. В подальшому прийом НПЗП продовжується в мінімальних дозах на тлі уратзнижувальної терапії.

Також можна використовувати колхіцин (особливо в перші 12 годин нападу). Застосовують колхіцин до купірування нападу. Засіб може використовуватись тривало для профілактики проявів подагри, особливо під час початку уратзнижувальної терапії. За неефективності колхіцину та нестероїдних протизапальних препаратів та за наявності протипоказів до них, можна використовувати глюкокортикоїди (але бажано на короткий період лікування). 

Треба надати перевагу внутрішньосуглобовому введенню глюкокортикоїдів пролонгованої дії (при моносуглобовому залученні великого суглобу). Також для купірування нападу використовується лікування препаратами імунобіологічної терапії у вигляді підшкірних ін’єкцій: іларіс (канакінумаб), кінерет (анакінра). При застосуванні цих препаратів необхідно регулярно проходити огляди у ревматолога, нефролога/уролога та кардіолога.

Надалі після купірування нападу призначаються ліки для зниження рівня сечової кислоти в крові (алопуринол або фебуксостат). 

Допомога в домашніх умовах

При раптовому нападі подагри необхідно надати повний спокій ураженому суглобу, прикласти холод і в жодному разі не гріти суглоб! Категорично заборонено наносити будь-які компреси (з димексидом, капустою, тощо) та будь-які гелі/мазі на ділянку ураженого суглоба. Випийте протизапальний знеболювальний препарат (парацетамол, ібупрофен) і зверніться до ревматолога.