Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Ревматична поліміалгія

Ревматична поліміалгія — запальне захворювання, яке призводить до болю і важкості руху в м'язах, особливо плечового пояса. Симптоми ревматичної поліміалгії зазвичай загострюються вранці. Більшість людей, у яких розвивається ревматична поліміалгія, старше 65 років. Вона рідко вражає людей молодше 50 років. Ревматична поліміалгія пов'язана з іншим запальним розладом, а саме гігантоклітинним артеріїтом, який проявляється у вигляді головного болю, втрати зору, болю в щелепі. Часто ці два захворювання пов'язані один з одним і проявляються разом.

Симптоми ревматичної поліміалгії

  • Скутість або біль в плечах (часто перший симптом).
  • Біль у м'язах шиї, плечах, сідницях, стегнах.
  • М'язова скутість, особливо в першій половині дня або після тривалого періоду бездіяльності.
  • Обмежений діапазон рухів в плечовому поясі.
  • Біль або скутість в зап'ястях, ліктях або колінах (зустрічаються рідше).

Також можуть спостерігатися загальні ознаки і симптоми, у тому числі:

  • Субфебрилітет (37,1–38° C).
  • Втома.
  • Погане загальне самопочуття (нездужання).
  • Втрата апетиту.
  • Втрата ваги.
  • Депресія.

Коли необхідна консультація ревматолога

Зверніться на консультацію ревматолога, якщо Ви відчуваєте біль або скутість у верхньому плечовому поясі або стегнах, які порушують Ваш сон та обмежують здатність займатися повсякденними справами (наприклад, одягатися). Звертайте увагу на появу загальної втоми, підвищення температури тіла.

Якщо Вам діагностували ревматичну поліміалгію, то необхідний контроль у ревматолога у зв'язку з настороженістю щодо розвитку гігантоклітинного артеріїту. Необхідно постійно спостерігатися у ревматолога, щоб контролювати симптоми, які можуть вказувати на початок розвитку цього захворювання.

Якщо у Вас виникнуть будь-які з наступних симптомів, негайно зверніться до ревматолога:

  • Новий, незвичайний або постійний головний біль.
  • Біль у щелепі.
  • Розмитість або втрата зору.

Причини розвитку

Точна причина виникнення ревматичної поліміалгії невідома. Вірогідно, на розвиток даної хвороби мають вплив такі фактори:

  • Генетичні. Певні гени і варіації генів можуть збільшити сприйнятливість до цього захворювання.
  • Вплив навколишнього середовища. Нові випадки ревматичної поліміалгії мають тенденцію до циклічного розвитку і певну сезонність. Це свідчить про те, що екологічний тригер, такий як вірус, може відігравати певну роль.
  • Гігантоклітинний артеріїт. Ревматична поліміалгія і гігантоклітинний артеріїт мають багато спільного. Гігантоклітинний артеріїт проявляється запаленням в інтимі артерій, найчастіше скроневих. Гігантоклітинний артеріїт призводить до головного болю, болю в щелепі, проблем із зором і хворобливості шкіри голови. Якщо його не лікувати, це може призвести до інсульту або сліпоти.

Близько 20 відсотків людей з ревматичною поліміалгією мають ознаки і симптоми гігантоклітинного артеріїту. Близько половини людей з гігантоклітинним артеріїтом можуть мати ревматичну поліміалгію.

Фактори ризику

  • Вік. Ревматична поліміалгія вражає переважно людей похилого віку. Середній вік початку захворювання становить 73 роки.
  • Стать. Жінки хворіють в 2 рази частіше, ніж чоловіки.
  • Раса і географічний регіон. Ревматична поліміалгія найбільш поширена в північних європейських популяціях.

Ускладнення

Симптоми захворювання можуть значно вплинути на здатність людини виконувати повсякденну діяльність. Біль і скутість можуть стати причиною труднощів з виконанням наступних завдань:

  • Підняття з ліжка, зі стільця, вихід з машини.
  • Купання або розчісування волосся.
  • Одягання (надягання пальто).

Крім того, у людей з ревматичною поліміалгією більш вірогідний розвиток захворювань периферичних артерій.

Діагностика

Дослідження показують, що від 2 до 30 відсотків людей, яким спочатку було встановлено діагноз ревматичної поліміалгії, пізніше було переглянуто діагноз на ревматоїдний артрит.

Загальний огляд: ревматолог проведе огляд, щоб отримати загальне уявлення про Ваше здоров'я, визначити можливі причини або виключити супутні захворювання, також лікар оцінює діапазон рухів в суглобах.

Також, треба проводити ретельний онкопошук при підозрі на ревматичну поліміалгію, оскільки проблема може мати вторинний паранеопластичний характер.

Лабораторні методи дослідження

Як правило, обстеження починається з загального аналізу крові. Оцінюються два показника запалення — швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) і C-реактивний білок (СРБ).

Інструментальні методи дослідження

Ультразвукове дослідження судин і суглобів використовується, щоб відрізнити ревматичну поліміалгію від інших станів, що викликають подібні симптоми.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) допоможе виявити інші причини болю в плечі, такі дегенеративні або запальні зміни суглоба.

Біопсія. При підозрі на розвиток гігантоклітинного артеріїту необхідно проводити біопсію скроневої артерії. Ця процедура виконується під місцевою анестезією, береться крихітний зразок артерії, який потім досліджується в лабораторії на наявність ознак запалення.

Лікування ревматичної поліміалгії

Глюкокортикоїди. Найчастіше призначаються низькі дози пероральних глюкокортикоїдів, таких як преднізолон. Добова доза на початку лікування зазвичай становить від 12 до 25 міліграмів на день.

Після перших двох-чотирьох тижнів лікування найчастіше рекомендується поступово знижувати дозування в залежності від активності захворювання. Мета полягає в тому, щоб приймати якомога нижчу дозу, не викликаючи загострення захворювання. Найчастіше тривалість лікування глюкокортикоїдами складає не менше року.

При швидкому зниженні дози, ймовірність рецидиву значно зростає. У 30-60% людей з ревматичною поліміалгією буває принаймні одне загострення при зниженні дози ГК.

Моніторинг побічних ефектів. Тривале застосування глюкокортикоїдів може призвести до ряду серйозних побічних ефектів. Ревматолог буде уважно стежити за цими проявами.

Можливі побічні ефекти:

  • Збільшення ваги.
  • Остеопороз (втрата щільності кісткової тканини).
  • Високий артеріальний тиск (гіпертензія).
  • Діабет.
  • Катаракта (помутніння кришталика).

Препарати кальцію і вітаміну Д. Щоб допомогти запобігти втраті кісткової маси, викликаної лікуванням глюкокортикоїдами, необхідно приймати препарати кальцію з вітаміном Д. Американський коледж ревматологів рекомендує наступні щоденні дози для людини, яка приймає ГК: від 1200 до 1500 мг кальцію, від 800 до 1000 міжнародних одиниць вітаміну Д.

Метотрексат. Спільні рекомендації Американського коледжу ревматологів і Європейської протиревматичної ліги рекомендують використовувати метотрексат в комбінації з ГК у деяких пацієнтів. Найчастіше метотрексат додається у важких випадках або при неефективності ГК.

Фізіотерапія. Поговоріть з Вашим ревматологом про те, чи є фізіотерапія гарним варіантом для Вас.

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен, диклофенак, напроксен зазвичай не рекомендуються для ослаблення симптомів ревматичної поліміалгії.

Допомога в домашніх умовах

Користуйтесь допоміжними пристроями. Використовуйте продуктові візки, душові тримачі та інші допоміжні пристосування, щоб полегшити виконання повсякденних завдань. Мінімізуйте ризик падінь, обираючи взуття на низьких підборах. Поговоріть з ревматологом про те, чи підходить Вам використання ціпка або іншого пристосування для ходьби, щоб запобігти падінню.

Профілактика ревматичної поліміалгії

На жаль, специфічної профілактики поки що не існує.

  • Харчуйтесь збалансовано. Додайте в раціон фрукти, овочі, цільнозернові вироби, нежирні м'ясні та молочні продукти. Обмежуйте споживання солі, щоб запобігати накопиченню рідини і підвищенню артеріального тиску.

  • Регулярно виконуйте фізичні вправи. Поговоріть з ревматологом про вправи, які підходять саме Вам для підтримки оптимальної ваги і зміцнення кісток та м'язів.

  • Уникайте стресів за можливості.

Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: