Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Друзі, сьогодні ми поговоримо про сумну, але повчальну історію пацієнтки, яка покаже, як легковажне ставлення до свого здоров’я і нехтування рекомендаціями може призвести до катастрофічних наслідків.

Жінка 32 років, хворіла на системний червоний вовчак 5 років. Хвороба протікала з ураженням нирок (люпус-нефрит). 

Під час планової консультації жінка запитала у ревматолога щодо можливості народити другу дитину (першу дитину вона народила ще до появи хвороби). Ревматолог пояснила, що наразі спостерігається активність нефриту, треба підсилювати лікування і вагітніти не можна. Тож, жінку було скеровано на біопсію нирки й на додачу були запропоновані можливі види контрацепції щодо запобігання вагітності. 

Пацієнтка прийшла на повторний огляд до ревматолога лише через 5 місяців на 18 тижні вагітності. Жінка дуже хотіла другу дитину, вирішила все тримати в секреті й не йти до лікарів. Самопочуття було певний час нормальне, але жінку турбували періодичні болі в суглобах і набряки на нижніх кінцівках, що проходили самостійно. 

З ліків пацієнтка продовжила приймати лише метилпреднізолон і гідроксихлорохін. Мофетилу мікофенолат жінка припинила самостійно, як тільки дізналась, що вагітна, адже знала про його тератогенний ефект.

При огляді привертати до себе увагу набряки на нижніх кінцівках, підвищення артеріального тиску до 160/100 мм.рт.ст., зміни в аналізах сечі й запальні зміни в аналізах крові. Під час акушерського УЗД-скринінгу була виявлена затримка розвитку плода. 

Жінка була скерована на госпіталізацію у відділення екстрагенітальної патології вагітних. Протягом 2 місяців проводилось відповідне лікування, проте активність нефриту росла. Також став неконтрольованим артеріальний тиск і наростали набряки. 

На 24 тижні відбулася внутрішньоутробна загибель плода. 

Після проведення біопсії нирки підтвердився 4 клас люпус-нефриту. Пацієнтці була проведена пульс-терапія метилпреднізолоном, призначений циклофосфамід. Оцінка ефективності від лікування буде проведена через 3 місяці.

Системний червоний вовчак є хронічним аутоімунним захворюванням, яке зустрічається переважно у жінок дітородного віку. Ризик ускладнень і несприятливих наслідків для плода і новонародженого у вагітних є високим.

Слід зазначити, що вагітність може призвести до спалаху активності захворювання, що потребуватиме проведення імуносупресивної терапії.

Навіть попри розширення діагностичних та лікувальних можливостей ведення вагітних з вовчаком, збереження здоров’я мами й дитини можливо лише за ретельної підготовки ще задовго до настання вагітності. 

Основною умовою є ремісія хвороби не менше 6 місяців, також підбирається відповідне лікування з урахуванням тератогенності препаратів.

Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.

Бережіть себе та будьте здорові!