Перша допомога при травмах взимку
Зима підступна не лише в через високу загрозу появи ГРВІ, а й через сильний ризик отримати травму внаслідок несприятливих погодних умов і/або захоплення зимовими видами спорту.
Сьогодні ми поговоримо про травми верхніх та нижніх кінцівок, які можна отримати взимку, а також розкажемо, як надавати собі першу допомогу.
Отже, якщо на вулиці ожеледиця і прогноз погоди не радує, треба максимально себе убезпечити, щоб уникнути падіння:
- носити зручне взуття зі спеціальною антиковзаючою підошвою;
- за необхідності користуватися тростиною;
- обережно і уважно поводитись у транспорті, триматися за поручні;
- а при погіршенні погодних умов варто не виходити з дому за продуктами, а скористатись доставкою тощо.
Якщо неприємність таки вас спіткала і ви впали, подумайте, чи можете ви самостійно піднятись. Якщо ні – кличте по допомогу. Якщо ж встати геть боляче і навіть неможливо, то доведеться викликати швидку.
Одразу зазначу, якщо при падінні ви вдарились головою – консультація лікаря обов’язковою, особливо для людей похилого віку. Також, пацієнтам, які вже мають остеопороз або остеопенію з високим ризиком переломів, або тривало приймають глюкокортикоїди після будь-якої травми варто одразу звертатись до лікаря, щоб не пропустити перелом.
Якщо ви все ж таки дісталися додому самостійно – огляньте місце травми. Якщо є садна – треба промити це місце водою з милом та обробити антисептичним розчином хлоргексидину або бетадину.
Потім на місце забою прикладіть на 20 хвилин та довше. Якщо зовнішній вигляд рани вас лякає – негайно зверніться у травмпункт.
Якщо ви залишились вдома, то на 5-10 хвилин щогодини протягом перших двох діб після забою продовжуйте прикладати холод. Також протягом перших 3-5 діб варто вживати нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен в дозі 1200-1800 мг на добу. Знеболюючі гелі з нестероїдними складовими (диклофенаком, ібупрофеном) варто використовувати не раніше, ніж з 3 дня травми. Будь-які зігріваючі мазі і компреси заборонені взагалі в перші 2 тижні після травми.
Слід пам’ятати, що на 2-3 добу може стати деяке погіршення внаслідок набряку травмованих тканин. Також, згодом може з’явитись синець і, навіть, гематома.
Тако, на уражену кінцівку слід накласти тиснучу пов’язку (наприклад еластичний бинт) і забезпечити максимальний фізичний спокій протягом тижня.
Зазвичай, забої і неважкі травми минають протягом 2 тижнів. Якщо ви не бачите покращення протягом першого тижня – треба звертатись до лікаря, щоб не пропустити серйозну проблему, наприклад перелом, чи розрив зв’язкового апарату. З метою діагностики в таких випадках використовують рентгенографію ураженої ділянки і /або УЗД.
Також, слід пам’ятати, якщо ви звертались в травмпункт, вам зробили рентген, перелому не виявили, а ситуація з кінцівкою не покращується через 2 тижні (наприклад, зберігається набряк, утруднені рухи) – варто знов звертатись до травматологів з метою більш детального обстеження (КТ, МРТ). У ревматологічних пацієнтів після травм іноді відбувається загострення основного захворювання (ревматоїдного артриту, анкілозивного спондиліту тощо), адже при травмі в кров відбувається викид певної кількості речовин, так званих цитокінів, які будуть спричиняти запалення.
Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.
Тож, бережіть себе і будьте здорові!