Контрацепція при ревматичних хворобах
Питання контрацепції при лікуванні суглобів – завжди актуальне, бо хвороби не зважають на вік пацієнтів і часто уражають як людей похилого віку, так і молодь.
Контрацепція при ревматичних недугах – вкрай важлива, адже вагітність обов’язково повинна бути запланованою та відбуватись у період низької активності хвороби або в період ремісії. Іноді, жінки при надії, не знаючи про свій стан, вживають дуже токсичні ліки, наприклад метотрексат чи циклофосфан, це все призводить до вад розвитку плода, а отже, до штучного переривання вагітності. Незапланована вагітність – це стрес для організму, що неодмінно призводить до активації ревматичної хвороби та інших непередбачуваних наслідків.
Тож, поговорім про контрацепцію.
- Забудьте перерваний статевий акт, місцеві сперміциди та календарний метод, бо вони вкрай ненадійні.
- Презервативи – хороший вибір для профілактики не тільки небажаної вагітності, а й захворювань, які передаються статевим шляхом.
- Щодо вживання протизаплідних засобів, то за призначення того чи іншого методу, слід визначити у пацієнтки рівень антифосфоліпідних антитіл і вже потім робити висновки щодо методів контрацепції. Для кожного препарату є певні особливості вживання, тож в кожному конкретному випадку обов'язково треба радитись з лікарем.
Особливу увагу треба приділяти жінкам з системним червоним вовчаком (СЧВ) та іншими системними захворюваннями сполучної тканини. Для них обов'язковим скринінгом є виявлення антифосфоліпідних антитіл (АФЛАТ). Якщо тест на АФЛАТ позитивний, то необхідно уникати комбінованих естроген-гестаненних препаратів. Переважно, обирайте внутрішньоматкові засоби (ВМС) або прогестинові таблетки (але, вони менш ефективні).
Якщо тест на АФЛАТ негативний і пацієнтка не має СЧВ, то можуть використовуватись:
- ВМС;
- прогестинові імплантати;
- комбіновані протизаплідні засоби;
- трансдермальний пластир;
- вагінальне кільце.
До речі, ВМС або прогестинові імплантати – найкращі гормональні контрацептиви.
Cлід зазначити, що пацієнтки, які вживають препарат мофетіла мікофенолят (селсепт, міфортік), потребують ВМС або комбінацію двох форм контрацепції, адже цей препарат знижує активність протизаплідних гормональних препаратів.
Також треба уникати препарату Депо-провера у пацієнтів в групі ризику хвороби на остеопороз.
Отже, актуальність використання контрацепції пов’язана з тим, що вагітність у жінок із хворобами суглобів може призвести до серйозних наслідків як для матері, так і для дитини. Контрацепція, адаптована до індивідуальних потреб пацієнта з акцентом на безпеку та ефективність, повинна обговорюватись із лікарями й заохочуватись.
Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.
Турбуйтеся про власне здоров’я та не створюйте додаткового стресу для організму.