Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Циклофосфан

Циклофосфан – це алкілуючий агент, який має виражену цитотоксичну, протипухлинну та імунодепресивну активність.

Клінічне застосування циклофосфану

Важкі аутоімунні захворювання:

  • прогресуючі форми люпус-нефриту;
  • ідіопатичні запальні міопатії;
  • гранулематоз з поліангіїтом;
  • мікроскопічний поліангіїт;
  • еозинофільний гранулематоз з поліангіїтом;
  • розсіяний склероз.
  • гломерулонефрит з нефротичним синдромом.

Циклофосфан призначений для застосування у хіміотерапії перерахованих нижче пухлин у комбінації з іншими антинеопластичними засобами:

  • індукція ремісії і консолідуюча терапія при гострому лімфобластному лейкозі;
  • індукція ремісії при хворобі Ходжкіна;
  • неходжкінські лімфоми (залежно від гістологічного типу і від стадії захворювання також у вигляді монотерапії);
  • хронічний лімфоцитарний лейкоз (ХЛЛ) після відсутності ефективності стандартної терапії (хлорамбуцил/преднізон);
  • мієломна хвороба
  • індукція ремісії при плазмоцитомі (також у комбінації з преднізоном);
  • ад’ювантна терапія раку молочної залози після резекції пухлини або мастектомії;
  • паліативна терапія поширеного раку молочної залози;
  • поширений рак яєчників;
  • дрібноклітинний рак легенів;
  • саркома Юїнга;
  • нейробластома;
  • рабдоміосаркома у дітей;
  • остеосаркома.

Підготовка перед алогенною трансплантацією кісткового мозку при

  • тяжких апластичних анеміях − у вигляді монотерапії або у комбінації з антитромбоцитарним глобуліном;
  • гострому мієлоїдному і гострому лімфобластному лейкозі − у комбінації з опроміненням усього тіла або бусульфаном;
  • хронічному мієлоїдному лейкозі − у комбінації з опроміненням усього тіла або бусульфаном.

Протипокази до застосування

Циклофосфан протипоказаний при:

  • підвищеній чутливості до циклофосфану, його метаболітів або до інших компонентів лікарського засобу;
  • тяжких порушеннях функцій кісткового мозку (мієлосупресія, особливо у пацієнтів, які перед тим проходили лікування цитотоксичними препаратами та/або радіотерапією);
  • запаленні сечового міхура (цистит);
  • непрохідності сечовидільних шляхів;
  • активних інфекціях;
  • вагітності або годуванні груддю.

Загальні протипоказання для проведення алогенної трансплантації кісткового мозку, такі як верхня вікова межа 50−60 років, контамінація кісткового мозку метастазами злоякісних (епітеліальних) пухлин, а також відсутність HLA -ідентичності із запланованим донором у разі хронічного мієлоїдного лейкозу, що необхідно ретельно з’ясувати до початку підготовчої терапії лікарським засобом циклофосфан.

Особливості щодо застосування

Слід з обережністю застосовувати циклофосфан пацієнтам літнього віку, а також хворим, які попередньо пройшли курс радіотерапії. Особливий контроль віддається пацієнтам із ослабленою імунною системою, цукровим діабетом, хронічними хворобами печінки або нирок та вже наявними хворобами серця. Хворим на цукровий діабет протягом терапії циклофосфаном слід здійснювати ретельний моніторинг метаболізму глюкози.

З особливою обережність слід застосовувати циклофосфан пацієнтам із гострою порфірією у зв’язку із порфірогенною дією препарату.

Спосіб застосування та дози

Рішення щодо призначення препарату циклофосфан приймає тільки лікар. Інформацію щодо правил прийому, дозування, тривалості терапії ви зможете дізнатись тільки після консультації з лікарем.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному призначенні алопуринолу або гідрохлоротіазиду може посилюватися гіпоглікемічний ефект під впливом сульфонілуреази, так само як і пригнічення функції кісткового мозку.

Фторхінолонові антибіотики (на зразок ципрофлоксацину), що приймалися до початку лікування циклофосфаном (особливо при кондиціюванні перед пересадкою кісткового мозку), можуть знижувати ефективність препарату і тим самим призводити до рецидиву основного захворювання.

Паралельне застосування індометацину слід проводити дуже обережно, оскільки в одному випадку спостерігалася гостра затримка рідини.

Оскільки у грейпфруті міститься сполука, яка може послабити дію циклофосфану, пацієнтам не можна їсти грейпфрути та пити грейпфрутовий сік.

Концентрація циклоспорину в сироватці пацієнтів, які отримували циклофосфан і циклоспорин у комбінації, виявилася нижчою, ніж у пацієнтів, котрі отримували тільки циклоспорин. Це може призводити до підвищення частоти хвороби «трансплантат проти хазяїна».

Введення високої дози циклофосфану і цитарабіну в той самий день (з дуже коротким часовим інтервалом) буде посилювати кардіальну токсичність, беручи до уваги кардіальну токсичність кожної активної речовини.

Можливі побічні ефекти

У пацієнтів, які отримують циклофосфан, залежно від дозування можуть виникати наступні побічні реакції, що у більшості випадків є оборотними.

Інфекції та інвазії. Зазвичай тяжке пригнічення кісткового мозку може призвести до агранулоцитарної лихоманки та вторинних інфекцій на зразок пневмонії, що прогресує у сепсис (інфекції, загрозливі для життя), які у поодиноких випадках можуть закінчуватися летально.

Порушення з боку імунної системи. Рідко можуть мати місце реакції гіперчутливості, що супроводжуються висипаннями, ознобом, гарячкою, тахікардією, бронхоспазмом, задишкою, набряком, припливом крові та зниженням артеріального тиску. У поодиноких випадках анафілактоїдні реакції можуть прогресувати до анафілактичного шоку.

З боку системи крові та лімфатичної системи. Залежно від дозування можуть відзначатися різні форми пригнічення кісткового мозку, такі як лейкопенія, нейтропенія, тромбоцитопенія з підвищеним ризиком кровотечі та анемія.

З боку нервової системи. У поодиноких випадках повідомлялося про нейротоксичні реакції, такі як парестезія, периферична нейропатія, полінейропатія, а також про невропатичний біль, порушення смаку та судоми.

З боку травного тракту. Такі побічні реакції як нудота та блювання є дуже частими та залежать від дозування. Анорексія, діарея, запор та запалення слизових оболонок від стоматиту до утворення виразок відзначаються з меншою частотою. В окремих випадках повідомлялося про геморагічний коліт, гострий панкреатит.

З боку гепатобіліарної системи. Рідко повідомлялося про порушення функції печінки (підвищення рівня сироваткових трансаміназ, гама-глутаміл-транспептидази, лужної фосфатази, білірубіну).

З боку нирок та сечовидільної системи. Геморагічний цистит, мікрогематурія та макрогематурія є найбільш розповсюдженими дозозалежними ускладненнями при лікуванні циклофосфаном та потребують відміни терапії. Цистити розвиваються дуже часто, спочатку вони стерильні, але може виникнути вторинне інфікування. Також відзначалися набряк стінок сечового міхура, кровотечі з клітинного шару, інтерстиціальні запалення з фіброзом, а іноді - склероз сечового міхура.

З боку репродуктивної системи. Циклофосфан може викликати порушення сперматогенезу (іноді незворотне) та призвести до азооспермії та/чи стійкої олігоспермії. Рідко відзначались порушення овуляції. В окремих випадках повідомлялося про аменорею та зниження рівня жіночих статевих гормонів.

З боку серцево-судинної системи. Кардіотоксичність: від незначних змін артеріального тиску, змін ЕКГ, аритмій, до вторинної кардіоміопатії зі зниженною функцією лівого шлуночка та серцевою недостатністю, які в окремих випадках можуть спричинити летальний наслідок

З боку органів дихання. Бронхоспазм, задишка чи кашель, що призводить до гіпоксії. Дуже рідко може розвинутись облітеруючий ендофлебіт легенів, іноді як ускладення фіброзу легенів. Дуже рідко повідомлялося про токсичний набряк легенів, легеневій гіпертензії, емболію легень та плевральний випіт.

Доброякісні та злоякісні новоутворення (включаючи кісти та поліпи). Як і завжди при цитостатичному лікуванні, застосування циклофосфану супроводжується ризиком розвитку вторинних пухлин та їх попередників як пізніх ускладнень. Підвищується ризик розвитку раку сечового міхура, а також мієлодиспластичних змін, що частково можуть прогресувати у гострі лейкози.

З боку шкіри та її похідних/алергічні реакції. Вогнищева алопеція, що є частою побічною реакцією (може прогресувати до тотального облисіння), носить, як правило, оборотній характер. Повідомлялося про випадки зміни пігментації шкіри долонь, нігтів та пальців рук, а також підошов; дерматити, що виражаються запаленням шкіри та слизових оболонок. Синдром еритродізестії (відчуття поколювання у долонях та підошвах, аж до сильного болю).

З боку опорно-рухового апарату та сполучної тканини. М’язова слабкість, рабдоміоліз.

Порушення з боку органів зору. Погіршення зору. Унаслідок реакції підвищеної чутливості дуже рідко повідомлялося про такі симптоми як кон’юнктивіт та припухлість вік.

Загальні розлади. Гарячка при лікуванні циклофосфаном - дуже часта побічна реакція в умовах розвитку гіперчутливості або нейтропенії (асоційованої з інфекцією). Астенічні стани, нездужання - часті ускладнення в онкологічних хворих. Дуже рідко внаслідок екстравазації можуть відзначатися реакції у місці введення препарату у вигляді еритеми, запалення або флебіту.

Вплив на фертильність

Циклофосфан перешкоджає оогенезу та сперматогенезу. Він може спричиняти стерильність в осіб обох статей.

Розвиток стерильності залежить від дози, тривалості терапії та стану функції гонад на момент лікування.

У деяких пацієнтів стерильність може бути необоротною.

Жінки

Аменорея, тимчасова або постійна, пов’язана зі зниженою секрецією естрогенів та підвищеною секрецією гонадотропіну, розвивається у значної частини жінок, яких лікують циклофосфаном.

Зокрема, у жінок старшого віку аменорея може бути постійною.

У дівчаток, які проходять лікування циклофосфаном у передпубертатний період, загалом нормально розвиваються вторинні статеві ознаки та регулярні менструації.

Дівчатка, які проходили лікування циклофосфаном у передпубертатний період, у майбутньому вагітніли.

Жінкам, які планують вагітність необхідно за 3 місяці до зачаття відмінити прийом циклофосфану. За рекомендаціями ACR (американський коледж ревматологів) – терапія циклофосфаном умовно рекомендована при загрозливих для життя станах у ІІ або ІІІ триместрі вагітності.

Годування груддю

Оскільки циклофосфан проникає у грудне молоко, жінкам під час лікування слід припинити годування груддю.

Чоловіки

Чоловікам, які проходять лікування циклофосфаном, рекомендується проконсультуватися щодо консервації сперми перед початком терапії.

У чоловіків, яких лікують циклофосфаном, може розвинутися олігоспермія або азооспермія, які зазвичай пов’язані з підвищеною секрецією гонадотропіну на тлі нормальної секреції тестостерону.

Сексуальна потенція і лібідо, як правило, не страждають у цих пацієнтів.

У хлопчиків, які проходять лікування Циклофосфаном у передпубертатний період, вторинні статеві ознаки можуть розвиватися нормально, але може виникнути олігоспермія або азооспермія.

Азооспермія, зумовлена циклофосфаном, у деяких пацієнтів буває оборотною, хоча відновлення може не відбуватися протягом кількох років після завершення терапії.

Статевозрілим пацієнтам чоловічої і жіночої статі під час лікування і щонайменше 6 місяців після його закінчення необхідно застосовувати надійні засоби контрацепції.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з інш ими механізмами

Унаслідок можливості виникнення побічних ефектів при призначенні Циклофосфану, лікар має попередити пацієнта про необхідність дотримання обережності при керуванні автотранспортом або занять потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної уваги.

Вакцинація

Оскільки Циклофосфан чинить імуносупресивну дію, слід очікувати зниження реакції у пацієнта на будь-яку вакцинацію; ін’єкція з активованою вакциною може супроводжуватись інфекцією, що індукована вакциною.

Для більш детальної інформації зверніться до інструкції даного препарату.

Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: