Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Інтермітуючий гідрартроз

Інтермітуючий гідрартроз або переміжна водянка суглоба – це хронічне захворювання суглобів, яке проявляється надмірно швидким утворенням синовіальної рідини, збільшенням суглоба в об’ємі, зниженням його рухливості і больовими відчуттями. Зустрічається як у дітей, так і у дорослих, переважно у віці 20-40 років. Жінки хворіють дещо частіше чоловіків.

Симптоми Інтермітуючого гідрартрозу

Клінічна картина характеризується раптовим, без видимих причин розвитком набряку і запалення суглобу. Відзначається болючість та обмеження рухів у суглобі, так як накопичення синовіальної рідини створює механічну перешкоду. Загальний стан пацієнта при цьому не страждає.

Симптоми зберігаються від п’яти днів до двох тижнів, після чого зникають безслідно. Але, через певні проміжки часу, які постійні та індивідуальні у кожного пацієнта, симптоми повертаються знову.

Атаки больового синдрому та розпухання суглоба можуть повторюватися кожен місяць, у жінок – часто в період менструації, іноді рецидиви виникають 2-3 рази на рік, переважно у весняний і осінній періоди, а у деяких хворих недуга зникає безслідно.

Характерними особливостями переміжної водянки суглоба є:

 • симптоми артриту яскраво виражені;
 • як правило,вражений один суглоб, рідше – два симетричних суглоба;
 • відсутня загальна симптоматика у вигляді підвищення температури, нездужання, головного болю;
 • атака самостійно проходить через 3-5 діб.

Коли потрібна консультація ревматолога

Якщо ви помітили у себе різке збільшення в об’ємі суглоба, обмеження рухів в ньому та сильний больовий синдром – варто звернутися на консультацію до ревматолога. Правильно встановлений діагноз та підібране лікування перешкоджає розвитку необоротних ускладнень даного захворювання.

Причини розвитку

Етіологія і патогенез даного захворювання остаточно не з'ясовані. У деяких хворих виявляється сімейна схильність до розвитку хвороби, зв'язок з травмою, ендокринними порушеннями, у жінок – з менструальним циклом, також певну роль в патогенезі даного захворювання відіграє алергічний компонент.

Фактори ризику

До факторів ризику даного захворювання відносяться:

 • травми;
 • порушення гормонального фону;
 • обтяжений алергологічний анамнез.

Ускладнення

До ускладнень даного захворювання відносяться:

 • больова контрактура суглобу;
 • хронічний больовий синдром;
 • пошкодження суглобу та зв’язкового апарату.

Діагностика

Ультразвукове дослідження ураженого суглоба під час загострення виявляє розширення суглобової щілини, різке збільшення об’єму рідини, потовщення внутрішньосуглобової оболонки. Поза нападу всі ці зміни проходять безслідно, і ознаки запалення відсутні.

Загальний аналіз крові, біохімічний скринінг яких-небудь патологічних змін не виявляють.

Інтермітуючий гідрартроз має подібні прояви з де-якими запальними артритами, такими, як ревматоїдний та подагричний артрити, спондилоартрити, тощо. Для уточнення діагнозу в деяких випадках потрібна пункція суглобу з евакуацією внутрішньосуглобової рідини і наступним її лабораторним дослідженням.

Лікування інтермітуючого гідрартрозу

Для лікування даного захворювання використовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), видалення рідини з суглобової порожнини. Внутрішньосуглобове введення гормональних препаратів, протиалергічні засоби, як правило, не мають ефективності. У хворих з найбільш тяжким перебігом інтермітуючого гідрартрозу можливе проведення синовектомії.

Допомога в домашніх умовах

Для зменшення больового синдрому використовуйте НПЗП – ібупрофен в дозі 1200- 1800 мг/добу або парацетамол у дозі 1000 – 1500 мг/добу, а локально на болючі суглоби – гелі на основі диклофенаку. Будь-які компреси і теплові процедури протипоказані.

Профілактика інтермітуючого гідрартрозу

Специфічної профілактики даного захворювання — не існує.

До неспецифічних методів профілактики відноситься:

 • дотримання здорового способу життя;
 • уникнення травмування та перевантаження суглобів;
 • вчасне лікування будь-яких гормональних порушень та алергічних захворювань.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: