Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Що спільного між запаленням очей та проблемами з хребтом?

На перший погляд – нічого, але хвороби дуже підступні й, часом, можуть уражати людей різними несподіваними способами. Лікування може мати позитивний ефект, але іноді буває й печальний фінал.

Яка ж доля спіткала нашого пацієнта цього разу?

32-річний чоловік вже кілька днів страждав на біль, набряк і почервоніння правого ока. Після огляду в офтальмолога йому був встановлений діагноз «увеїт правого ока».

Лікар призначив місцеве лікування запалення, яке навіть спершу мало хороший ефект, але, через місяць око знову почало турбувати.

Офтальмолог знову провів огляд і скоригував лікування, але щастя було не довгим і терапія знову перестала діяти через 2 тижні.

Зваживши всі «за» та «проти» офтальмолог скерував пацієнта до ревматолога, але чоловік вирішив проігнорувати це, бо подумав: «Нащо мені йти до ревматолога, як в мене не болять суглоби? Продовжу капати краплями!».

Пройшло трішки часу і чоловік поїхав на гірськолижний курорт. У ході катання, він декілька разів «смачно» падав на спину, але нічого страшного не помітив.

Через 2 місяці чоловік відчув біль в нижній частині спини та сідницях, що турбував вночі й під ранок. Йому було важко вставати, а скутість тривала близько двох годин. Потім почався ще й біль у шиї.

Чоловік все списував на сидячий спосіб життя, бо багато працював за комп’ютером і свідомо не йшов до лікаря. Згодом, він помітив, що після зарядки та фізичних навантажень йому краще і записався в тренажерний зал, басейн, періодично вживав диклофенак за порадою тренера і ходив на масажі. Біль зменшилася і майже відступила.

Так минуло 3 роки. Одного дня від переохолодження у чоловіка знову почалося запалення ока, але цього разу, офтальмолог сильно наполягав на консультації ревматолога і чоловік нехотя погодився.

На консультації у Клініці сучасної ревматології, ревматолог з’ясував, що травми хребта і суглобів були у чоловіка ще з 20 років (через заняття бойовими мистецтвами).

Раніше, запальний біль в спині також часто його турбував, але вживаючи диклофенак та ібупрофен, чоловік сам «давав раду» дискомфорту.

Також, катаючись на сноуборді, часті падіння лише підливали масла у вогонь та погіршували і без того поганий стан хребта.

Під час розмови із лікарем, чоловік зізнався, що у 25 років страждав на статеві інфекції і що у родині його дідусь замолоду також скаржився на біль у спині.

Ревматолог розпочав огляд і виявив значне обмеження руху в шийному і поперековому відділах хребта.

У лабораторних аналізах були високі показники ШОЕ і СРБ, та наявний позитивний ген HLA-B-27.

На МРТ крижово-здухвинних сполучень був виявлений запальний процес в крижово-здухвинних суглобів, який називається сакроіліїт. Також простежувалося і часткове зрощення цих суглобів.

На МРТ шийного відділу хребта були ділянки запалення в хребцях і зрощення деяких з них.

Чоловікові, на жаль, був виставлений діагноз «анкілозивний спондиліт», а саме, його центральна форма з ураженням очей у вигляді хронічного рецидивуючого увеїту.

Для лікування була обрана імунобіологічна терапія адалімумабом, та попри це, навіть після зникнення запалення, зрощення хребта залишаються назавжди і хронічний больовий синдром буде переслідувати чоловіка все життя.

Яких же помилок припустився наш пацієнт?

  • Нехтування рекомендаціями офтальмолога.
  • Самолікування.
  • Несвоєчасне звернення до ревматолога.

Якби чоловік звернувся одразу до ревматолога, цих катастрофічних наслідків для хребта вдалось би уникнути. Крім того, за рахунок тривалих і частих запальних процесів в оці, значно знизився зір на праве око, який теж відновити не вдасться.

Це сумний випадок з практики, який доводить, що треба довіряти досвіду лікарів, і якщо вас скерували до інших спеціалістів – не ігноруйте цього.