Синдром пателлофеморального болю
Запитання та відповіді:
Пателофеморальний біль або пателофеморальний больовий синдром є дуже поширеною проблемою. Це біль, що охоплює пателофеморальну ділянку і часто проявляється як біль у передній частині коліна. Пателофеморальний біль характеризується болем навколо або позаду колінної чашечки. Неприємні відчуття зазвичай з’являються або посилюються під час виконання якихось фізичних навантажень, і в певному положенні нижніх кінцівок ризик їх виникнення особливо високий.
Симптоми синдрому пателлофеморального болю
Для цього недугу характерні біль локалізований навколо коліна, позаду його або під ним. Найчастіше цей синдром виникає під час присідання, а також при підйомах і спусках зі сходів. Ще неприємні відчуття можуть проявитися, якщо людина протягом тривалого часу перебуває в положенні сидячи «стартовий біль» або з'являється після занять спортом.
Серед інших ознак цієї патології також виділяють:
- скутість у коліні, яка особливо яскраво відчувається після випрямлення тривало зігнутої кінцівки;
- відхилення від нормального положення нижньої частини ноги;
- надмірну рухливість або недостатню рухливість колінного суглоба;
- гіпотрофію (зменшення в розмірах) квадрицепса стегна;
- періодичний випіт у суглобі при надмірному навантаженні;
- клацання у колінному суглобі
Коли необхідна консультація ревматолога
Якщо ви помітили у себе появу больового синдрому в колінних суглобах під час фізичних навантажень та після них, дискомфорт при згинанні та розгинанні в суглобах, «стартові» болі – варто звернутись на консультацію до ревматолога. Правильно встановлений діагноз та підібране лікування – ключ до одужання та уникнення ускладнень.
Причини виникнення
Пателофеморальний біль є одним з найпоширеніших захворювань колінного суглоба, які спостерігаються лікарями первинної медичної допомоги, хірургами-ортопедами та спеціалістами зі спортивної медицини.
Хоча пателофеморальний біль часто спостерігається у активних людей і може становити від 25 до 40 відсотків усіх проблем з колінами, які спостерігаються в клініках спортивних травм. Захворювання вражає багатьох спортсменів, які займаються бігом, і становить майже 25 відсотків усіх виявлених травм коліна.
Це захворювання частіше вражає жінок. Також пателофеморальний біль зустрічається у активних підлітків і дорослих на другому і третьому десятиліттях життя.
Фактори ризику
Пателофеморальний больовий синдром провокується цілим рядом факторів ризику:
- аномалії розвитку надвиростків стегна (в результаті цього наколінник зміщується від центральної лінії);
- слабкість зв'язкового апарату (гіпермобільність надколінка);
- високо розташований надколінник;
- дисбаланс між м'язами зовнішньої та внутрішньої частини стегна;
- травми, падіння, прямі удари, отримані під час падінь, контактних видів спорту або зіткнень автомобіля;
- надмірне навантаження на колінні суглоби;
- надмірна вага;
- заняття спортом, які потребують сильного навантаження на колінні суглоби – спринтерський біг, футбол, баскетбол, велоспорт, тощо.
Ускладнення
До ускладнень даного захворювання відноситься розвиток вторинного остеоартрозу колінних суглобів, ентезопатичний синдром, деформація суглобів та хронічний больовий синдром.
Діагностика синдрому пателлофеморального болю
Для діагностики даного захворювання використовують клінічне обстеження пацієнта, яке включає в себе огляд і пальпацію суглобів, визначення рухів в суглобах, силу м’язів та візуалізаційні методи обстеження (КТ, МРТ, УЗД, рентгенографія суглобів).
Лікування
У більшості випадків латералізацію і підвивих надколінка лікують консервативно. Пацієнти використовують спеціальні бандажі (при латералізації) або ортези (при підвивихах) для стабілізації наколінка.
Дуже важливо виконувати вправи лікувальної фізкультури й тренувати силу передньої групи м'язів стегна. При звичному вивиху надколінка можливе оперативне лікування. Також використовують нестероїдні протизапальні препарати та гелі, фізіотерапевтичне лікування, масаж м’язів стегна, кінезіотейпування.
Допомога в домашніх умовах
При виникненні больового синдрому в колінних суглобах можливе використання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) – ібупрофен або парацетамол та локальне використання протизапальних гелів на основі диклофенаку.
Профілактика синдрому пателлофеморального болю
Щоб мінімізувати шанси на виникнення пателофеморального больового синдрому необхідно уникати ударів та падінь на колінні суглоби, не перенавантажувати суглоби, в спортзалі займатись з висококваліфікованими спеціалістами, виконувати правильні вправи для колінних суглобах, підтримувати оптимальну вагу тіла.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: