Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Друзі, давайте продовжимо знайомитися зі світом ревматології та поговоримо про один із ключових препаратів для менеджменту захворювань.

Ви, певно, чули про метотрексат. Це один з найбільш розповсюджених і добре вивчених препаратів у ревматології. Це не гормональний препарат, його механізмом дії є пригнічення ферменту, який відповідає за активний поділ і життєздатність клітин.

Метотрексат був синтезований в 40-х роках в одній з американських лабораторій і сприймався як ліки проти онкології. Вперше він був використаний у 1955 році саме для лікування раку крові.

У ревматологічній практиці почав використовуватись з 1970 років, а для лікування діток - з 1986 року.

У наш час препарат призначають при багатьох ревматологічних захворюваннях і його дія найбільше вивчена для лікування ревматоїдного артриту (його навіть називають «золотим» стандартом в лікуванні).

Часто лікарі ревматологи використовують метотрексат як монотерапію, так і в комбінації з гормональними та іншими протиревматичними препаратами.

З метотрексатом варто бути дуже обережними, адже він коїть сильний вплив на організм людини. Перед його призначенням лікар ретельно обстежує пацієнта і тільки після цього ухвалює рішення.

Поговорімо про особливості вживання метотрексату

Існують 3 форми препарату: таблетована, ін’єкційна та зустрічається у вигляді сухого порошоку у флаконах.

Що до порошкової форми, то з нею варто бути особливо обачними, адже кожен флакон має високе дозування, його треба правильно розвести й намагатися уникати контакту з утвореним токсичним розчином. Тому, щоб уникнути передозування, я раджу уникати пацієнтам порошкових форм.

В ревматології, зазвичай, використовують дозування від 10 до 25 мг 1 рази на тиждень

Препарат вживається 1 рази на тиждень для того, щоб мінімізувати побічні ефекти.

Якщо препарат в таблетках, то в залежності від призначеного дозування, його можна розділити на 3 прийоми з інтервалом у 12 годин (наприклад, понеділок 9:00 і 21:00, і вівторок 9:00)

Проте, за хорошої реакції організму можна вживати повну дозу за один раз.

Проблема дозування та вживання препарату завжди є болючим місцем. Дуже часто наших ревматологів на консультації пацієнти запитують: «Лікарю, а що робити, якщо я забув вжити препарат вчасно?». Ми відповідаємо, що повинні вжити препарат тоді, коли згадали й вже від цього дня буде рахуватися наступний щотижневий графік вживання.

Пам’ятайте, метотрексат – токсичний препарат. В жодному разі не вживайте подвійне дозування за один раз!

Також часто лікарів запитують про контрацепцію у ході вживання метотрексату. Молодим жінкам обов’язково необхідна контрацепції. Препарат скасовується за 3 місяці до планування вагітності, на весь період вагітності та під час годування груддю. На чоловіків це не розповсюджується, їм можна вживати метотрексат весь час.

І наостанок, поговорімо про механізм дії метотрексату

Це препарат накопичувальної дії. Оцінити його ефект можливо лише за 1,5-2 місяці вживання.

Він також має побічну дію, тож щоб її мінімізувати, призначення препарату ревматологи розпочинають з низьких доз і поступово збільшують до максимально можливих.

Для контролю безпеки пацієнта, у перші 2 місяці вживання метотрексату лікарі призначають відповідні аналізи, які потрібно робити кожні 2 тижні, а надалі 1 раз на 3 місяці.

У парі із метотрексатом завжди призначається фолієва кислота у розмірі половини дози метотрексату. Вона вживається через 24 години після останньої дози метотрексату.

Сподіваюся, що ця інформація була для вас корисною.

Бережіть себе та уважно слідкуйте за власним здоров’ям!