Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Усі ми знаємо про необхідність підтримки організму вітамінами, особливо у зимовий період. Тож сьогодні, давайте про це поговоримо.

Одразу зазначу, що мова піде лише про 2 вітаміни, які дійсно необхідні пацієнтам з ревматичними хворобами - це фолієва кислота (або вітамін В9) та вітамін Д.

Фолієва кислота 

Вона обов’язково призначається пацієнтам, які вживають метотрексат з метою попередження його побічної дії:

  • випадіння волосся;
  • поява виразок у роті;
  • ураження кровотворної системи.

Загальноприйнята доза фолієвої кислоти складає 1/2 від дози метотрексату.Вживати потрібно 1 раз на тиждень, не раніше, ніж через добу після потрапляння в організм метотрексату.

Щоб не заплутатись коли який препарат варто вживати, я рекомендую вести окремий календарик.

Тепер поговоримо про вітамін Д3 (холекальциферол). 

Зараз він набрав шаленої популярності як серед пацієнтів, так і серед лікарів і його призначають: гінекологи, ендокринологи, сімейні лікарі й, звісно ж, ревматологи.

Дозування (від 400 до 20000 МО) добирається індивідуально, в залежності від вихідного рівня в вітаміну крові, віку, ваги та супутніх захворювань людини.

Шкіра не може синтезувати достатню кількість вітаміну Д3 (оскільки в наших широтах не так багато сонця), тож він випускається в різних оральних формах (краплі, таблетки, капсули). Цікаво, що люди із темними відтінками шкіри мають найбільший ризик нестачі вітаміну Д3.

Відповідно до досліджень, в Україні лише 4-5% населення має достатній рівень вітаміну Д3.

Є дослідження, які показують, що нестача вітаміну Д3 може сприяти розвитку аутоімунних захворювань (особливо, якщо у пацієнта обтяжена спадковість).

Також його дефіцит впливає на:

  • розвиток онкологічних захворювань;
  • частоту проявів ГРВІ;
  • стан шкіри, кісток та м‘язів;
  • фертильність чоловіків і жінок;
  • серцево-судинну та нервову систему;
  • набір або зниження ваги.

Якщо ви вирішили самостійно розпочати вживання вітаміну Д3 – необхідно обрати дозування не вище 800-2000 МО на добу. Усі інші форми, дозування, кратність і тривалість вживання препарату призначає лікар.

Хоча вітамін Д3 можна вживати у будь-який час доби, краще це робити зранку, адже багато хто відчуває безсоння після вживання ввечері.

Також, хочу наголосити на водорозчинному вітаміні групи B – біотині. Він призначається для покращення росту волосся (особливо актуально для тих пацієнтів, які вживають цитотоксичні препарати, такі як метотрексат, лефлюномід, циклофосфан).

Часто люди запитують, чи можуть вони вживати полівітаміни, і відповідь є однозначною – небажано. Як самі вітаміни, так і фармацевтичні добавки до них (у т.ч. консерванти), можуть викликати алергічні та інші небажані реакції організму.

Також, важливо пам'ятати, що вітаміни В1, В6, В 12, С, А, Е тощо, пацієнт повинен вживати лише за призначенням лікаря, коли виявляється їх клінічний і/або лабораторний дефіцит.

І на останок скажу, що краще дотримуватися повноцінного збалансованого харчування, адже вітаміни з їжі набагато краще засвоюються.