Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Чи часто ви думаєте про сумісність ліків?

Сьогодні ми поговоримо про групи препаратів, які не варто застосовувати із метотрексатом одночасно.

Фолієва кислота (вітамін B9)

Метотрексат призначають разом із фолієвою кислотою, щоб мінімізувати певні побічні ефекти, такі як нудота та виразки в роті. Однак фолієву кислоту потрібно приймати з проміжком у часі не менше ніж 24-36 годин від прийому метотрексату.

Нестероїдні протизапальні препарати

Важливо бути обережним з ліками, які викликають пошкодження нирок та погіршують виведення метотрексату. Метотрексат може накопичуватися і призводити до побічних ефектів, таких як виразки в роті або діарея.

Однією з найпоширеніших груп ліків, які можуть пошкодити нирки, є нестероїдні протизапальні препарати. Вони можуть сприяти пошкодженню нирок, коли їх приймають у великих кількостях або протягом тривалого часу.

Інгібітори протонної помпи

При одночасному застосуванні метотрексату та інгібіторів протонної помпи, таких як омепразол та пантопразол можлива їх негативна взаємодія. Омепразол може знижувати виведення метотрексату нирками, а пантопразол може пригнічувати ниркову елімінацію активної похідної молекули метотрексату, що може супроводжуватися розвитком міалгії та тремору.

Антибіотики

Антибіотики пеніцилінового ряду (такі як амоксицилін, або, наприклад, сульфаметоксазол/триметоприм) можуть перешкоджати виведенню метотрексату нирками. Антибіотики, які вводяться внутрішньовенно, також можуть бути шкідливими для нирок. Якщо вам необхідно приймати антибіотики, швидше за все, лікар відкладе введення метотрексату до повного вилікування інфекційного захворювання.

Інші протиревматичні препарати

При комбінованій терапії метотрексатом і лефлуномідом збільшується ризик розвитку недостатності усіх ланок кровотворення і посилюється токсичний вплив на печінку.

При застосуванні з сульфасалазином дія метотрексату може посилюватися внаслідок пригнічення синтезу фолієвої кислоти сульфасалазином (у результаті чого може зростати частота побічних ефектів).

Якщо на тлі прийому будь-яких лікарських засобів ваше самопочуття погіршилося, обов’язково зверніться до свого лікаря. 

І найголовніше, не займайтеся самолікуванням. Не призначайте та не відміняйте лікарські препарати самостійно, це може бути небезпечним для вашого здоров’я!

Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.

Бережіть себе і будьте здорові!