Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Фіброміалгія

Фіброміалгія (інша назва фіброзити або міофасціальний больовий синдром) досить поширене захворювання. Ранні симптоми проявляються болем у м'язах і / або в суглобах, відзначаються виражена втома і поганий сон. Біль, як правило, поширюється на м'які тканини навколо або поблизу суглобів, часто залучає особливі точки в патологічний процес («тригерні точки»). Багатьом пацієнтам з фіброміалгією часто встановлюється діагноз «синдром хронічної втоми».

Симптоми фіброміалгії

  • Більшість людей з фіброміалгією скаржаться на «біль у всьому тілі»: в суглобах або м'язах, у верхній або нижній частині тіла. Інтенсивність і локалізація болю можуть змінюватися протягом дня. При пальпації можна виявити локальну чутливість в 12-18 точках тіла, однак позитивною відповіддю вважається тільки виникнення болю, а не порушення чутливості. Найбільш болючі ділянки називають «тригерними точками» - це хворобливі ділянки, що знаходяться поблизу або навколо суглобів і обумовлені спазмом м'язів і сухожиль.
  • При огляді суглоби, як правило, не змінені. Найпоширеніші скарги: сильна втома, нездужання і важкість рухів у суглобах. Крім того, хронічний біль і погане самопочуття призводять до погіршення сну і, таким чином, до ще більшої втоми.
  • Проблеми зі сном: з'являються проблеми із засинанням, пацієнт може прокидатися багато разів протягом ночі (часто з неможливістю заснути знову), відчуває занепокоєння, прокидається рано вранці.
  • Інші симптоми: загальне нездужання, мігрень, головний біль, синдром подразненого кишківника (чергування діареї / запору), передменструальний синдром, синдром хронічної втоми, депресія, тривога, незрозуміле оніміння, синдром неспокійних ніг, погана пам'ять або проблема з концентрацією уваги. Багато з цих симптомів також погіршують сон.

Коли необхідна консультація ревматолога

Якщо у вас є проблеми зі сном, незрозумілий біль в суглобах і м'язах, відчуття нездужання, загальної слабкості, проконсультуйтеся з ревматологом.

Причини розвитку

Причина виникнення фіброміалгії невідома. У деяких випадках не вдається знайти пусковий механізм, що призводить до розвитку цього захворювання.

Фіброміалгія може виникати:

  • внаслідок травми (наприклад, автомобільної аварії, операції);
  • стресу (наприклад, смерть близької людини);
  • депресії;
  • хронічних захворювань або хронічного безсоння.

Ці події призводять до замкненого кола і більш вираженого болю. Кінцевим результатом є зниження порогу больової чутливості, що підвищує загальний рівень болю. З часом досить звична щоденна діяльність викликає біль, важкість рухів у суглобах і болючість м'язів, що провокується м'язовим спазмом і болем навколо суглобів (сухожиль).

Фактори ризику

Більше 80% пацієнтів є жінки. Середній вік становить 30-50 років. Фіброміалгія може виникати у людей на тлі інших аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, синдром Шегрена.

Ускладнення

Фіброміалгія не пошкоджує суглоби і не призводить до деформацій або інвалідизації. Вона значно знижує якість життя, підвищує ризик зниження і втрати працездатності.

Діагностика

Не існує єдиного діагностичного тесту або дослідження для визначення фіброміалгії. Цей діагноз встановлюється на основі ретельного збору анамнезу хвороби і фізикального огляду. Рентгенологічні та лабораторні тести, як правило, не відхиляються від норми. Консультація ревматолога допоможе встановити точний діагноз і визначити план лікування.

Лікування фіброміалгії

Фіброміалгію лікує психіатр та невролог. В разі відсутності таких спеціалістів ревматолог або сімейний лікар можуть надавати допомогу лише якщо вони обізнані в призначенні відповідних психоневрологічних препаратів.

Принципи лікування:

  • Управління болем.
  • Поліпшення сну.
  • Фізичні вправи.
  • Лікування депресії.

Необхідне комплексне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму.

Анальгетики знижують біль тільки на 10-35%:

  • ацетамінофен 650 мг: 2-3 таблетки двічі на день;
  • ібупрофен 200 мг: 2-3 таблетки 2-3 рази на день;
  • напроксен 250 мг: 1-2 таблетки два рази на день;
  • інші НПЗЗ: целекоксиб, мелоксикам.
  • група антидепресантів - дулоксетин, есциталопрам та інші.

Ця група препаратів приймається чітко за показаннями, а конкретний препарат повинен бути підібраним з урахуванням індивідуальної історії хвороби.

  • Лірика – препарат, схвалений FDA для лікування фіброміалгії, досить ефективний в лікуванні цього захворювання.
  • Слабкі наркотичні засоби (наприклад, трамадол) можуть бути необхідні, щоб зменшити біль (особливо перед сном).
  • Сильні наркотичні препарати і глюкокортикоїди, як правило, не допомагають, і мають шкідливі побічні ефекти, їх застосування слід уникати.

Мета полягає в тому, щоб заснути легко, спати протягом усієї ночі і відчувати себе бадьорим вранці. Поговоріть зі своїм лікарем про Ваші звички перед сном. При необхідності, Ви можете використовувати снодійні, які, як правило, не викликають звикання. Їх можна безпечно використовувати щодня, якщо це призначено лікарем.

Регулярне виконання фізичних вправ допомагає зменшити больовий синдром і поліпшити сон. Оптимальний режим – від 3 до 5 разів на тиждень.

Найкращі види фізичних навантажень для пацієнтів з фіброміалгією:

  • Плавання: водні вправи (водна аеробіка) в теплій (не холодній) воді. Гарячі ванни або джакузі можуть допомогти в протягом короткого проміжку часу, але вправи в басейні краще забезпечать розтягнення м'язів і суглобів під час тренувань.
  • Йога (Тай Чі, пілатес): відмінно допомагають зменшити або запобігти м'язовому спазму / болю, поліпшуючи загальний стан здоров'я. Краще приєднатися до класу / програми / клубу, щоб дізнатися докладніше і займатися регулярно.
  • Ходьба корисна для загального стану здоров'я, але часто недостатньо впливає на прояв симптомів, таких як втома або біль.
  • Важка атлетика не рекомендується і може погіршити перебіг захворювання.
  • Фізіотерапія може допомогти в лікуванні захворювання (масаж, ультразвук, когнітивно-поведінкова терапія)

Немедикаментозне лікування здійснює психотерапевт або клінічний психолог. Якщо такі проблеми існують, то необхідна консультація і лікування у психолога або психіатра, особливо, якщо вищевказані методи лікування не працюють. Найчастіше призначаються антидепресанти (наприклад, амітриптилін). Дози, які використовуються для лікування депресії, є досить високими, але застосування низьких доз здатні допомогти з проблемами сну, болю і м'язового спазму.

Допомога в домашніх умовах

  • Знизити стрес. Розробіть індивідуальний план, щоб уникнути або обмежити перенапруження і емоційний стрес. Дозвольте собі кожного дня виокремлювати час для відпочинку. Необхідно навчитися говорити «ні» без почуття провини. Але намагайтесь не змінювати своє повсякденне життя повністю. Люди, які звільнились з роботи або відкинули всю діяльність, як правило, відчувають себе гірше, аніж ті, хто залишаються активними. Спробуйте методи управління стресом, такі як вправи з глибокого дихання або медитації.
  • Достатній сон. Втома є однією з основних характеристик фіброміалгії, тому пацієнтам необхідно добре висипатися. Практикуйте здорові звички сну, такі як лягати спати і прокидатись в один і той же час кожного дня.
  • Регулярно виконуйте фізичні вправи. Виконуйте комплекс вправ поступово і регулярно. Відповідні вправи можуть включати в себе прогулянки, плавання, велосипед і водну аеробіку. Фізіотерапевт допоможе розробити домашню програму вправ. Також корисні вправи на розтяжку, підтримання гарної постави і розслаблення.
  • Навчайтесь здоровому способу життя. Споживайте якісні та корисні продукти. Обмежуйте споживання кофеїну. Робіть приємні для Вас речі.

Профілактика фіброміалгії

Специфічної профілактики не існує. Мінімізуйте стрес, ведіть здоровий та активний спосіб життя.

Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: