Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Вузликовий періартеріїт

Вузликовий періартеріїт — запальне ураження артеріальної стінки судин дрібного і середнього калібру, що веде до прогресуючої органної недостатності.

Вузликовий періартеріїт найчастіше розвивається у хворих середнього віку, зазвичай після 50 років, але може зустрічатися в будь-якому віці. Це рідкісне захворювання.

Симптоми вузликового періартеріїту

Захворювання зазвичай починається з лихоманки, стомлюваності, пітливості вночі, загальної слабкості, зниження апетиту і маси тіла (втрата маси тіла на 4 кг і більше, що не пов’язана з особливостями харчування).

Симптоматика значно варіює залежно від переважного ураження того чи іншого органу або системи:

  • Опорно-руховий апарат: біль у м’язах, чутливість і слабкість; біль в суглобах і запалення суглобів (артрит);
  • Нирки: підвищений артеріальний тиск, кров у сечі;
  • Шлунково-кишковий тракт: сильний біль, діарея з кров’ю, нудота, блювота і проникаючі пошкодження (перфорації) стінки кишечника;
  • Серце: біль у грудях (стенокардія), інфаркт міокарда і серцева недостатність;
  • Головний мозок: головні болі, судомні напади та інсульти Нерви: осередкове оніміння, поколювання, слабкість або параліч рук або ніг;
  • Печінка: ураження печінки;
  • Шкіра: синюшність або почервоніння шкіри пальців рук або ніг, зрідка виразки на шкірі;
  • Статеві органи: біль і чутливість яєчок, їх запалення (орхіт).

Коли необхідна консультація ревматолога

Варто підозрювати наявність вузликового періартеріїту при певному поєднанні симптомів і результатів аналізу крові. Наприклад, така підозра виникає при розвитку у раніше здорової людини середнього віку різних поєднань симптомів, серед яких лихоманка і зниження ваги невстановленого походження, певний комплекс ознак пошкодження нервів (наприклад, труднощі з підняттям стопи або згинанням руки в зап’ясті), виразки на шкірі, біль в животі або кінцівках, біль у суглобах або м’язах, а також стрімке підвищення артеріального тиску.

У подібній ситуації необхідно обов’язково проконсультуватися у ревматолога.

Причини розвитку

Причина захворювання вузликового періартеріїту до кінця невідома. Передбачається, що практично будь-які інфекційні агенти можуть викликати розвиток захворювання.

Серед них: віруси гепатиту В і С, краснухи, цитомегаловірус, герпесвірус, парвовірус, ВІЛ. При класичному вузликовому періартеріїті прийнято вважати, що провокуючим фактором виступає вірус гепатиту В, в окремих випадках гепатит C.

Захворювання може стати наслідком прийому лікарських препаратів, але частіше за все провокуючий фактор не встановлено.

Фактори ризику

Вузликовий періартеріїт розвивається в будь-якому віці, факторами ризику тяжкого перебігу та несприятливого прогнозу є ранній вік і чоловіча стать.

Ускладнення

  • Спочатку перебіг захворювання може бути легким, але згодом спостерігається різке погіршення з можливим летальним результатом протягом декількох місяців, або ж відбувається поступове наростання тяжкості захворювання і його перехід в хронічну інвалідизуючу хворобу.
  • У деяких випадках виникають ішемічні або геморагічні інсульти, іноді пов’язані з артеріальною гіпертензією. Артеріальна гіпертензія може швидко прогресувати. У важких випадках виникають множинні інфаркти нирок з болями в попереку і появою крові в сечі. Ішемія та інфаркти нирок можуть призводити до ниркової недостатності.
  • Можлива перфорація (прорив) жовчного міхура. Васкуліт брижових артерій середнього калібру викликає болі в животі, нудоту, блювоту (з кривавим проносом або без нього), мальабсорбцію, перфорацію кишечника. Можуть розвиватися аневризми артерій печінки або кишечника.
  • Серцева недостатність може бути обумовлена ​​ішемічною або гіпертензивною кардіоміопатією.
  • На шкірі можуть виникати сітчасте ліведо, шкірні виразки, некроз і гангрена пальців кистей або стоп, або поєднане ураження.

Діагностика

Лабораторні методи дослідження

Дані лабораторних тестів неспецифічні. Найбільш частими змінами є підвищення рівня лейкоцитів в крові, поява білка і крові в сечі, підвищення рівня креатиніну. Також можливі підвищення кількості тромбоцитів, значне підвищення ШОЕ і СРБ, анемія, зумовлена ​​крововтратою і нирковою недостатністю. Рівень АСТ і АЛТ часто підвищений. Показані тести на гепатит В і С.

Інструментальні методи дослідження

  • Біопсія ураженого органу передбачає взяття невеликого зразка тканини цього органу для обстеження під мікроскопом.
  • Артеріографія — принцип артеріографії полягає в отриманні знімків після ін’єкції барвника при світлі рентгенівських променів (рентгеноконтрастна речовина).
  • Електроміографія — дослідження нервової провідності. Проводиться для визначення ділянки м’язової або нервової тканини для проведення біопсії.

Лікування вузликового періартеріїту

  • Метою лікування вузликового періартеріїту є запобігання прогресування пошкоджень. Лікування залежить від тяжкості захворювання. Прийом будь-яких препаратів, здатних спровокувати розвиток захворювання, припиняють.
  • Глюкокортикоїди (ГК), наприклад, преднізолон, у великих дозах здатні запобігти розвитку вузликового періартеріїту і поліпшити самопочуття хворого.

Метою лікування є досягнення відсутності симптомів (ремісії). У зв’язку з тим, що багатьом пацієнтам необхідне тривале лікування ГК і це може привести до значних побічних ефектів, після полегшення тяжкості симптомів дози препаратів знижують.

На додаток до ГК призначають препарати, що пригнічують імунну систему (імунодепресанти), наприклад, циклофосфамід, метотрексат, азатіоприн.

Пацієнтам з вірусним гепатитом призначають лікування ГК і противірусними препаратами.

Допомога в домашніх умовах

  • Рекомендується уникати переохолоджень, інфекційних захворювань, значного психічного і фізичного перенапруження;
  • Дотримання дієти з достатнім вмістом білка і вітамінів;
  • Протипоказана інсоляція;
  • Для зменшення нападів спазму судин рекомендовано носіння теплого одягу, уникати прийому препаратів симпатоміметиків і бета-блокаторів.

Профілактика вузликового періартеріїту

Внаслідок частої асоціації вузликового періартеріїту з вірусним гепатитом В, рекомендована вакцинація проти даної інфекції.

Необхідно виключити або мінімізувати вплив провокуючих чинників. Потрібно відмовитися від вживання алкоголю і куріння, що підсилюють і провокують спазм судин.

Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: