Подагра: поради щодо харчування
Подагра є найпоширенішим запальним захворюванням суглобів. Вона розвивається внаслідок підвищення рівнів сечової кислоти в крові з подальшим відкладанням у суглобах кристалів моноурату натрію.
Відповідно до сучасних досліджень, виключно дієта і здоровий спосіб життя при подагрі не зможуть вилікувати хворобу, але допоможуть контролювати її перебіг.
Основним в лікуванні цього недугу залишається протизапальна та уратзнижувальна терапія, які повинні бути доповнені індивідуальними заходами зі зміни способу життя.
Окрім цих важливих моментів, слід зазначити, що всі харчові продукти і напої, які можуть підвищувати рівень сечової кислоти, не є категорично забороненими і їх можна вживати зрідка та в малих кількостях. Це дозволить підвищити прихільність до лікування.
Головними факторами ризику виникнення подагри і її прогресування є ожиріння, незбалансоване харчування, вживання алкоголю та солодких газованих напоїв.
Слід зазначити, що подагра асоціюється з такими кардіометаболічними і нирковими порушеннями як:
- артеріальна гіпертензія;
- інфаркт міокарда;
- інсульт;
- інсулінорезистентність;
- цукровий діабет 2 типу;
- гіперліпідемія;
- хронічна хвороба нирок.
Основні рекомендації, які потрібно впровадити:
1. Зниження ваги.
Існує чіткий зв’язок між надмірною масою тіла, ожирінням і подагрою, як у чоловіків, так і у жінок. Обмеження калорій та нормалізація ваги, окрім зниження рівня сечової кислоти та зменшення кількості/тривалості нападів подагри, знижує навантаження на суглоби і гальмує розвиток остеоартриту.
2. Регулярні фізичні навантаження.
Подагра тісно пов’язана з кардіометаболічними та нирковими захворюваннями, а також з інсулінорезистентністю і вважається складовою метаболічного синдрому. Серед пацієнтів із подагрою неухильно зростає смертність. Фізичні навантаження значно знижують кардіоваскулярний ризик і покращують загальний стан здоров’я. Тому, контроль маси тіла та дієтичні заходи мають доповнюватися регулярними заняттями спортом. Бажано регулярно виконувати вправи помірної інтенсивності 15-30 хвилин на день.
3. Збалансоване харчування, наприклад, дієта DASH або Середземноморська дієта стануть корисними щодо зниження рівнів сечової кислоти і ліпідів в крові. Дієтологічні заходи є невід’ємною складовою життя пацієнтів з подагрою.
Дієта DASH – це модель збалансованого харчування з високим вмістом клітковини, низьким або помірним вмістом жирів, високим вмістом калію, кальцію і магнію, суттєвим обмеженням натрію (солі).
Вона орієнтована переважно на рослинну їжу, включає велику кількість овочів, фруктів, горіхів, молочних продуктів із низьким вмістом жиру, пісне м’ясо, рибу, птицю та цільнозернові продукти. Ця дієта особливо ефективна для: пацієнтів віком понад 50 років, жінок в менопаузальному періоді, осіб з обмеженою фізичною активністю, а також за початково високого рівня сечової кислоти.
Середземноморська дієта також є корисною. Суттєвих відмінностей у перевагах між собою ці дієти не мають. Якої моделі харчування дотримуватись, залежить від побажань пацієнта. Слід зазначити, що людина почувається більш комфортно, якщо споживає ту їжу, до якої звикла, яку вона полюбляє. Тож, треба обрати той план корисного харчування, який пасує саме вам. Якщо, наприклад, вам більше смакують оливки та салат зі свіжих огірків та помідорів і все це ви б запили склянкою вина – ваш вибір середземноморська дієта.
4. Вживання достатньої кількості води.В середньому до 2 л за відсутності протипоказань з боку серця і нирок.
5. Значне обмеження вживання алкоголю.
Продукти, які дозволені при подагрі:
- Свіжі фрукти та легкі напої без фруктози (слід обмежити фрукти із значним вмістом фруктози: виноград, родзинки, кавун, солодкі яблука тощо).
- Молоко та молочні продукти з низьким вмістом жиру. Регулярне вживання молочних та кисломолочних продуктів рекомендовано всім пацієнтам з подагрою, за виключенням пацієнтів із вродженою непереносимістю лактози. В цьому випадку стануть в пригоді безлактозні молочні вироби. Захисний ефект молочних продуктів пов’язаний з протеїнами (казеїн та лактальбумін). Цікаво, що соєве молоко, навпаки, підвищує рівень сечової кислоти на 10%.
- Овочі будь-які, в тому числі з високим вмістом пуринів (гриби, броколі, бобові, спаржа, шпинат тощо).
- Цільнозернові продукти.
- Горіхи та рослинні олії.
- Пісне біле м’ясо, птиця та риба – не частіше 2-3 разів на тиждень у кількості до 100-120 гр на порцію. Риба особливо рекомендована для вживання як складова збалансованого харчування й для профілактики серцево-судинних хвороб.
- Кава до 3-5 філіжанок на день. Доведено, що регулярне вживання кави сприяє зниженню рівня сечової кислоти (у поєднанні з відповідною дієтою та фармакотерапією). Механізми, завдяки яким кава знижує рівень сечової кислоти остаточно не з’ясовані. Припускається, що кофеін, який міститься в каві, пригнічує ксантиноксидазу, підвищує нирковий кровотік та сприяє екскреції сечової кислоти із сечею. А кава без кофеіну містить хлорогенову кислоту, яка має властивості зменшувати інсулінорезистентність і в такий спосіб сприяти зниженню сечової кислоти. Але, можуть бути інші хвороби, при яких кава заборонена. Обговоріть це з лікарем.
- Вишні (особливо сорт Монморансі) можуть знижувати рівні сечової кислоти шляхом підвищення виділення її з сечею. Але, дотепер невідомо, в якій кількості різні продукти (екстракт, сік, концентрат) забезпечують бажаний ефект. Вважається, що вишні підсилюють дію інгібіторів ксантиноксидази. Саме такі властивості мають вишні з терпким смаком сорту Монморансі, оскільки мають високий вміст антоціанінів. Тож, дослідження з приводу вишень ще тривають.
- Вітамін С (аскорбінова кислота) у вигляді дієтичної добавки в дозі 500 мг на добу може допомогти у зниженні рівня сечової кислоти.
Що треба обмежити чи виключити з раціону:
- Виключити субпродукти та вироби з них – печінка, нирки, мозок, тощо. Вони підвищують рівень сечової кислоти.
- Виключити будь-які ковбасні вироби та консерви.
- Обмежити червоне м’ясо: яловичина, свинина, баранина, жирні сорти птиці. Червоне м’ясо, субпродукти та ковбасні вироби можуть значно підвищувати рівень сечової кислоти, тому зазначені продукти слід вживати не частіше 2-х разів на тиждень і тільки в малих кількостях. Червоне м’ясо відрізняється високим вмістом пуринів, підвищує ризик розвитку подагри на 40%. Дозволено вживання цих продуктів не частіше 2 разів на тиждень, вага готової порції становить 50-75 гр.
- Морепродукти. Виключити або значно обмежити вживання ракоподібних, мідій, устриць, анчоусів. Також обмежити в раціоні скумбрію, сардини та шкіру будь-яких риб, оскільки вони містять дуже високу кількість пуринів. Ризик розвитку подагри за умови високого споживання цих продуктів зростає на 50%. Інша морська риба рекомендована до вживання, але нечасто і в невеликих кількостях.
- Алкоголь. Вживання алкоголю дозозалежно підвищує ризик розвитку подагри. Особливо, треба виключити будь-які сорти пива, лікер та інші міцні спиртні напої. Встановлено, що за вживання алкоголю понад 30 г/добу, ризик розвитку подагри зростає удвічі. Серед різних типів алкоголю найсильніший зв’язок із подагрою має пиво. З вживання 2 і більше пляшок (670 мл та більше) пива на день ризик подагри збільшується в 2.5 рази. Цікаво, що найвищий вміст пуринів має пиво, виготовлене в невеликих броварнях та безалкогольне пиво. Помірне вживання сухого вина (не більше 150 мл на день) може бути дозволено. Але, під час гострого нападу алкоголь заборонений в будь-якій кількості та вигляді.
- Обмежити солодкі продукти. Виключити газовані солодкі напої, соки з підсолоджувачами, в тому числі з фруктозою. Свіжі фрукти є складовою здорового харчування і їх вживати можна.
Один з можливих варіантів меню на день
Сніданок:
- Цільнозернові несолодкі пластівці зі знежиреним молоком.
- 1 склянка свіжої полуниці (чи будь-яких сезонних доступних ягід, фруктів).
- Кава та вода.
Обід:
- Шматочки запеченої курячої грудки (60-70 гр готової порції) з цільнозерновим хлібом з гірчицею. Змішаний зелений салат з овочами, 1 столова ложка горіхів та заправкою із бальзамічного оцту і оливковою олією.
- Знежирене чи нежирне молоко і/або вода.
Підвечірок:
- 1 склянка вишні (свіжої чи свіжомороженої).
- Вода.
Вечеря
- Запечений лосось (форель) (від 85 до 110 грам готового продукту).
- Смажена чи парова спаржева квасоля.
- Від 1/2 до 1 склянки цільнозернових макарон з оливковою олією та прянощами за смаком.
- Вода.
Отже, дотримання дієти при подагрі може допомогти обмежити виділення сечової кислоти та прискорити її виведення. Проте, треба пам’ятати, що вона не зменшить концентрацію сечової кислоти до необхідного рівня і не вилікує подагру без ліків.
У жодному разі не займайтесь самолікуванням та зверніться до ревматолога з метою підбору й надання кваліфікованої протизапальної та уратзнижувальної терапії. При наявності активного запалення (гострого нападу) пацієнт повинен продовжувати дотримуватись вищевказаних принципів.
Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.
Бережіть себе і будьте здорові!