Остеоартрит – що вам варто знати
Остеоартрит (остеоартроз) – це гетерогенне і багатогранне захворювання, в основі якого лежать не тільки дегенеративні зміни в суглобі, а й складні запальні процеси, при яких відбувається ураження хрящової тканини на суглобових поверхнях кісток, з наступним пошкодженням всіх тканин, що утворюють суглоб та поступово призводить до незворотніх змін у суглобах.
Остеоартрит може залучати будь-який суглоб, однак найчастіше уражаються колінні, кульшові суглоби та хребет (рідше дрібні суглоби кистей, стоп).
Захворювання часто дебютує після 35-40 років, характеризується прогресуючим перебігом і призводить до ураження колінних, кульшових, гомілковостопних суглобів та міжфалангових суглобів кистей.
Що сприяє появі остеоартриту?
- Стать. Жінки більш схильні до розвитку остеоартриту через гормональні розлади, ранню менопаузу та носіння взуття на підборах.
- Вік. Чим старша людина, тим вище ризик розвитку остеоартриту.
- Надмірна вага. Вона збільшує навантаження на великі суглоби.
- Травми. Тут мова йде про пошкодження суглобів при занятті спортом (біг, стрибки, боротьба та ін.), падіння, переломи та ін.
- Професія. Важка фізична праця, що спричиняє тиск на опорні суглоби та робота, пов'язана з навантаженням на кисті.
- Генетична схильність. Наявність остеоартриту по материнській лінії.
- Вроджена патологія кісткової тканини.
Симптоми остеоартриту
Прояви хвороби прогресують повільно і мають характерний «стартовий» біль у великих суглобах, що виникає коли людина починає рухатись. Дискомфорт посилюється при фізичному навантаженні та наприкінці дня.
Також, періодично може розвиватись припухання суглобів, що пов'язане з їх перевантаженням (зазвичай страждають колінні суглоби) та з'явитись хрускіт.
Скутість в суглобах кистей може тривати від 5-10 до 30 хвилин після тривалого відпочинку та після сну, а з віком (частіше у жінок після 40 років) ще й з'являються щільні утворення у вигляді вузликів навколо міжфалангових суглобів (в літературі мають назву вузлики Гебердена і Бушара).
Якщо ви помітили ці прояви у себе – негайно зверніться до ревматолога!
Діагностика остеоартриту
- Оцінка лікарем клінічних симптомів.
- Ультразвукове дослідження суглобів (дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях).
- Рентгенографія уражених суглобів.
- МРТ і КТ уражених суглобів (для більш точної діагностики в складних випадках).
- Лабораторне обстеження.
Для встановлення діагнозу необхідно звернутися до ревматолога, оскільки існує низка інших хвороб зі схожою симптоматикою, але відмінностями у методах лікування.
Чого слід уникати при остеоартриті
- При ураженні суглобів кистей варто обмежити сильне навантаження на пальці.
- При залученні суглобів нижніх кінцівок рекомендується виключити біг, стрибки та присідання.
- Швидка та тривала ходьба також погіршує стан та посилює біль.
- Треба уникати ходьби сходами (особливо вниз).
- Не підіймайте важких предметів.
- Не знаходьтесь довго у фіксованій позі (наприклад, сидіння навпочіпки або у зігнутому положенні при роботі в саду).
Лікування остеоартриту
Немедикаментозне лікування
Саме цей вид лікування є першочерговим у пацієнтів з остеоартритом. Треба прибрати або зменшити вплив факторів, що сприяють появі цієї хвороби. Надважливим є підтримання оптимальної маси тіла, а при її надлишку - обов’язкове схуднення.
Враховуючи це, обов'язково зверніть увагу на Середземноморську дієту з метою покращення алгоритму харчування та нормалізації ваги.
Неодмінною частиною лікування є адекватна фізична активність. В нагоді стане пілатес, гімнастика Тай-Чі, елементи лікувальної фізкультури.
Медикаментозне лікування
Для зменшення болю використовуйте знеболювальні препарати у вигляді гелів, мазей, таблеток – попередньо порадившись з лікарем.
Також, лікар може призначити вам наступні препарати:
- Хондропротектори: препарати для поліпшення обмінних процесів в хрящі. Їх застосування дозволяє запобігти ранньому старінню суглоба, зупинити прогресування остеоартриту та стимулювати вироблення суглобової рідини.
- Препарати гіалуронової кислоти для внутрішньосуглобового введення в колінні й кульшові суглоби сприяють живленню хряща, покращують рухливість суглоба, зменшують больовий синдром в суглобі, покращують амортазиційні функції суглоба;
Хірургічне лікування
Ендопротезування суглобів показане на пізніх стадіях остеоартриту, направлено на максимально повне відновлення функції суглоба.
Допомога у домашніх умовах
- Спорт. Фізична активність вкрай необхідна. Важливо обирати навантаження, що не травмує суглоби (плавання, пілатес, йога, їзда на велосипеді). Чергуйте періоди активності (15-20 хв) з періодами спокою (5-10 хв). Розвантажувати суглоби ніг треба обов'язково в положенні лежачи або сидячи. Рекомендовано виконувати рухи (згинання, розгинання, велосипед) для відновлення кровообігу. Займатися потрібно щонайменше 30-40 хвилин на день (у кілька підходів по 10-15 хвилин). Ефект настає вже за 2-3 місяці.
- Користуйтесь ортезами або ортопедичними устілками, що призначить лікар.
- Обирайте широке взуття на низькому (3-4 см) широкому підборі з м'якою еластичною підошвою, яке мало б хорошу амортизацію.
- Почніть користуватися тростинами, які допоможуть розвантажити уражені суглоби.
- Запитайте у свого лікаря про можливість відвідування сеансів масажу.
Санаторно-курортне лікування
Неодмінною частиною комплексної терапії та реабілітації є санаторно-курортне лікування, що включає позитивний вплив лікувальних грязей, сірководневих або мишʼяковистих та ванн, термальних джерел та занять ЛФК. Але санаторно-курортне лікування можна проводити лише за рекомендацією лікаря.
Профілактика остеоартриту
- Нормалізація маси тіла.
- Адекватне, регулярне фізичне навантаження на суглоби.
- Правильне харчування за Середземноморською дієтою.
- Щоденне заняття лікувальною гімнастикою.
- Відмова від шкідливих звичок.
- Запобігання травматизації суглобів.
- Носіння взуття з супінаторами.
- Профілактика і корекція сколіозу/порушень постави.