Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Друзі! У попередньому дописі ми вже проговорили деякі аспекти побічної дії гормональних препаратів.

Розгляньмо наступні побічні ефекти:

Негативний вплив на м’язову систему. Він виявляється розвитком міопатії, які супроводжуються м‘язовою слабкістю та стоншенням верхніх і нижніх кінцівок.

f

Високі дози глюкокортикоїдів сприяють ранньому розвитку цього симптому. Основний метод профілактики й лікування – це фізичні вправи.

Глюкокортикоїдіндукований остеопороз - це важке і небезпечне явище, при якому кістки стають крихкими та значно зростає ризик переломів. Швидке зниження мінеральної щільності кісткової тканини спостерігається у перші 3 місяці хвороби, обертів хвороба набирає протягом 6 місяців. 

До переломів схильні:

  • хребет;
  • ребра;
  • плеснові кістки (стопи).

Щоб не пропустити початок остеопорозу, лікарі проводять рентгенівську денситометрію. 

І хоча для лікування цього недугу, ревматологи мають достатній арсенал ліків, розроблені відповідні рекомендації, якщо вживання гормонів буде тривати понад місяць, то не залежно від їх дози обов’язково пацієнтам призначать вживання препаратів кальцію і вітаміну Д3.

Також, ревматологів на консультації пацієнти часто питають, який препарат кальцію краще обрати? Дуже важливо, щоб це був кальцію карбонат і/або кальцію цитрат в сумарному дозуванні 1000-1200 мг на добу.

Щодо вітаміну Д3, його рекомендовано вживати у профілактичному дозуванні 800-2000 МО. Лікувальні дози призначає лише лікар!

Показання до призначення глюкокортикоїдів:

Виникнення гастриту, виразок травного тракту та кровотеч. Особливо зростає ризик, коли ГК поєднуються з нестероїдними протизапальними препаратами. При відповідних показах у пацієнтів, лікар призначає препарати для захисту шлунку і кишківника.

Тривале вживання ГК призводить до розвитку катаракти та глаукоми. Для пацієнтів, що проходять терапію ГК, обов’язковим є регулярний огляд офтальмолога із вимірюванням внутрішньоочного тиску. Лікування катаракти тільки хірургічне.

Вторинна недостатність надниркових залоз.

Тут симптоми неспецифічні:

  • слабкість;
  • біль у м‘язах та суглобах;
  • зниження артеріального тиску;
  • нудота.

Діагностикою і лікуванням займаються ендокринологи.

Підвищений ризик виникнення інфекцій (вірусних, бактеріальних, грибкових). Локальна інфекція може стати системною, а латентна (прихована) - активною. На тлі терапії ГК інфекційні процеси часто перебігають приховано. Профілактикою служить вчасна санація хронічних вогнищ інфекції (це ротова порожнина, зуби, сечостатева система).

Отож, після всього вищезгаданого, хочу зауважити, що абсолютно безпечної дози глюкокортикоїдів не існує, хоча чим вона нижча та коротша тривалість вживання препарату, тим менша буде частота і вираженість побічних ефектів.

Хочу зауважити, що зараз багато рекомендацій переглянуті, і є лише невелика низка захворювань, при яких гормональні препарати залишаються майже довічно.

У більшості випадків через певний час від гормонів можна відмовитись, отримуючи сучасні базисні препарати.

Бережіть себе та уважно слідкуйте за власним здоров’ям!