Історія пацієнта: підступний карієс та суглоби
Мабуть, кожна доросла людина колись проходила через видалення зубів.
«Що ж тут незвичного?» – спитаєте Ви.
Видалення зубів – це мале хірургічне втручання, а, враховуючи значну кількість патогенної флори у ротовій порожнині, воно може чинити небезпеку при порушенні певних правил. І саме така неприємність спіткала нашого пацієнта.
Чоловіка 42-х років понад 2 місяці періодично турбувала біль в зубах нижньої щелепи, (особливо в ділянці 7 зубу). У нього був набряк ясен, але знеболювальні, примочки з анальгіну, полоскання содою та відварами трав створювали ілюзію покращення стану. Ситуація покращувалася і біль повністю відступив на певний час.
Проте, в згодом, вночі біль став нестерпним і вже жоден зі знеболювальних препаратів не допомагав. На ранок розпухла щока і чоловік пішов до стоматолога. При огляді лікар виявив, що 7 лікувати марно і його треба видалити. Пацієнту провели операцію і призначили антибіотики строком на 7 днів. Але, чоловік проігнорував настанову лікаря і просто полоскав рот антисептиками. Ситуація наче вирішилась і все прийшло в норму.
І все б було добре, але приблизно через 2 тижні чоловіка почала турбувати загальна слабкість, біль, почервоніння та набряк правого колінного суглоба, підвищилась температура аж до 38 градусів. Тут вже він не зволікав і одразу звернувся до сімейного лікаря, який скерував його до ревматолога.
У Клініці сучасної ревматології чоловікові були проведені:
- детальний клінічний огляд;
- УЗД правого колінного суглоба;
- видалення рідини із подальшим її лабораторним дослідженням.
З анамнезу відомо, що пацієнт палить 20-30 цигарок на добу і періодично зловживає алкоголем. В аналізах крові відмічалося значне підвищення гострофазових показників (ШОЕ і С-реактивного білка), збільшення лейкоцитів і нейтрофілів. Аналіз синовіальної рідини показав бактеріальний процес.
Отже, враховуючи сукупність клінічних, інструментальних та лабораторних даних, пацієнту встановили діагноз Септичний (гнійний) артрит. Надалі, чоловік був скерований на лікування у відділення кістково-гнійної хірургії, де успішно отримав допомогу і вже повертається до активного життя.
Що ж відбулось і до чого ж тут зуб?
Бактерії з ротової порожнини мігрували з кровотоком в суглоб і викликали його запалення, адже пацієнт проігнорував прийом антибіотиків, окрім того, мав такі фактори ризику розповсюдження інфекції, як паління та зловживання алкоголем.
Тож, видалення зубів, особливо у пацієнтів з факторами ризику і недотриманні правил антибактеріальної терапії, може призвести до небезпечних наслідків.Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.
Бережіть себе і будьте здорові!