Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Ревматичні хвороби дуже підступні, адже їх прояви бувають непередбачуваними. Наприклад, пацієнти з гігантоклітинним артеріїтом (ГКА), через різноманітність його симптомів не одразу звертаються саме до ревматолога, і тому наслідки часто невтішні.

Сьогодні ви дізнаєтесь історію жінки 72 років з діагнозом ГКА (який також зветься хворобою Хортона).

З кінця грудня 2022 року їй стали дошкуляти сильні головні болі, які погано знімались звичайними анальгетиками. Жінка звернулась до невролога, який пояснив її стан підвищеним артеріальним тиском і стресом. Але, навіть після стабілізації тиску, головні болі не пройшли (а часом, ставали гіршими). Все було настільки погано, що жінці здавалося, що у неї болить навіть волосся.

Її життя стало нестерпним, вона майже не спала і схудла на 15 кг за 2 місяці.

Жінка думала, що в неї рак, неодноразово зверталась до онкологів, зробила детальний онкоскринінг, який не виявив жодної онкологічної проблеми.

Єдине, що насторожувало – це зміни гострофазових показників в аналізах крові:

  • ШОЕ до 50 мм/год;
  • С-реактивний білок в межах 24-68 мг/л.

Згодом до головного болю додалися біль у нижній щелепі та язику. Вони утруднювали жування і ковтання.

Пацієнтка звернулась до стоматолога. Їй провели санацію ротової порожнини, підібрали нові коронки. Проте, полегшення не відбулось. Жінка продовжувала худнути. За 3 місяці пройшла безліч обстежень, застосувала купу ліків, але результату було нуль.

В травні 2023 року жінка помітила погіршення зору і слуху. Вона звернулась на консультацію до офтальмолога і при огляді лікар припустив, що це може бути системне ураження і направив пацієнтку до ревматолога.

Вже на консультації ревматолога при огляді було виявлено значне потовщення скроневої артерії, що в сукупності з попередніми клінічними та лабораторним даними, дало змогу встановити діагноз ГКА. Лікар призначив комплексну терапію глюкокортикоїдами й цитостатиками. 

Через місяць стан жінки значно покращився, зникли головні болі, майже пройшли стоматологічні симптоми, поновилися зір і слух. Вона почала їсти, спати, набирати вагу і повертатись до нормального життя.

Враховуючи те, що при цій патології відбувається ураження великих і середніх судин (переважно в каротидному і вертебральному басейнах), пацієнти з цим захворюванням, можуть прийти до лікаря будь-якої спеціальності, навіть до стоматолога. 

ГКА є найпоширенішим аутоімунним ревматологічним захворюванням серед людей похилого віку. Саме тому, необхідно підвищувати обізнаність як лікарів, так і пацієнтів щодо особливостей перебігу цього захворювання з метою своєчасного звернення до ревматолога.

Попереду на нашу пацієнтку чекає тривале не легке лікування, але то вже інша історія. Головне, що завдяки прискіпливості офтальмолога, пацієнтка була направлена вчасно до ревматолога, і вдалося зберегти зір і слух.

Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.