Вплив сидячого способу життя на здоров’я та суглоби (частина 1)
Інші поради:
У наш час багато людей проводить 40+ годин на тиждень біля комп’ютера, пересувається машиною чи громадським транспортом і все більше часу сидить.
Більшість з нас не дотримується норми денної активності, хоча й добре знає, про її важливість.
Сьогодні, мова йтиме про здоров’я людей, які не мають хвороб суглобів, але пам’ятайте, що ситуація погіршується у десятки разів за наявності ревматичних недугів.
Сидячий спосіб життя вже давно став своєрідною епідемією нашого суспільства.
Експерти в галузі охорони здоров’я навіть ввели термін «сидяча хвороба», стверджуючи, що наслідками сидячої роботи можуть стати:
- розвиток діабету;
- серцево-судинних захворювань;
- хвороб опорно-рухового апарату;
- депресії.
Тут багато хто може подумати: «Це не про мене! Я ж ходжу на пробіжку та у спортзал, тож навряд мені потрібно турбуватися про наслідки сидячої роботи».
Але, на жаль, все більше досліджень показує, що люди, які проводять багато годин в день сидячи, все одно завдають шкоди своєму здоров’ю, навіть якщо регулярно займаються фізичними тренуваннями.
Що ж кажуть дослідження? Давайте розбиратись.
Донедавна вважалося, що тренуючись 60 і більше хвилин на день - ви фізично активні і справа згубного впливу сидячого способу життя закрита. Але, виявилося, що попри регулярні тренування, активні люди часто сидять так само багато, як і любителі «диванного» способу життя.
Згідно з новими дослідженнями, короткі фізичні навантаження (наприклад, годинна пробіжка чи тренування в залі) не компенсують довгих годин сидіння протягом дня.
Тож, чим шкідлива сидяча робота, навіть якщо ви доволі активні?
Уповільнення метаболізму.
Тривале сидіння уповільнює обмін речовин, що впливає на здатність організму регулювати рівень цукру в крові, артеріальний тиск і розщеплювати жирові відкладення.
У м’язової тканини є фермент ліпопротеїнліпаза (ЛПЛ), який безпосередньо корелюється з фізичною активністю (завдяки активності цього ферменту жири згоряють і дають тілу енергію, тобто не запасаються у вигляді відкладень).
Якщо ви сидите 5-6 і більше годин на день — активність ЛПЛ значно знижується. Звідси й береться надлишкова вага та інші «радощі», що з цим пов’язані.
Погіршення психічного стану, зневіра і депресія.
Зв’язки між сидінням і психічним здоров’ям поки ще повністю не вивчені, але є докази, люди, які сидять дев’ять і більше годин на день, з більшою ймовірністю, впадають в депресію, ніж ті, хто веде справді активний спосіб життя.
Одна з версій — тривале сидіння знижує кровообіг, внаслідок чого в мозок надходить менше нейромедіаторів, відповідальних за відчуття щастя, таких як ендорфіни, дофамін і серотонін.
Затерплі ноги.
Коли ви сидите на стільці, ваше тіло, зазвичай, зігнуте під кутом 90 градусів у стегнах і колінах. У цьому положенні коротшають згиначі стегна і підколінні сухожилля, що може в майбутньому призвести до проблем з кульшовими (суглоби тазу) суглобами.
Така ж історія і з литковими м’язами: коли ви сидите, вони можуть стати менш гнучкими через відсутність руху в щиколотці (це збільшує ймовірність травми ахіллового сухожилля).
Біль в спині та погана постава.
Сидіння протягом тривалого часу може викликати проблеми зі спиною. Поспостерігайте, як часто ви горбитесь або сидите в положенні, яке називається «техношиєю» (коли плечі скруглені, голова опущена, а ви при цьому дивитесь в екран смартфона або на клавіатуру).
Таке положення голови викликає слабкість і напругу в шийному відділі хребта, плечах і у грудному відділі хребта (в середній та нижній частинах спини).
Погана постава також може викликати погіршення здоров’я хребта у вигляді виникнення протрузій, порушення біомеханіки суглобів таза та нижніх кінцівок.
На жаль, це не повний перелік неприємних наслідків сидячого способу життя.
У наступних дописах ми продовжимо розширювати знання на цю тему та дізнаємось як уникнути або знизити ризики погіршення вашого здоров’я.
Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.