Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Закінчення строку придатності ліків – це дійсно велика медична, економічна та екологічна проблема, яка турбує людей усього світу.

Сьогодні з'ясуймо, чи можна вживати прострочені ліки.

За поглядами люди умовно поділилися на 2 табори: одні вважають що препарати однаково ефективні як до, так і після закінчення терміну придатності, а на думку інших – прострочені ліки можуть серйозно нашкодити здоров’ю.Проте, наукові дослідження довели, що обидві думки є хибними!

А тепер розберімось детальніше.

Що ж таке термін придатності ліків?

На упаковці виробник вказує не тільки дату виготовлення, а й кінцевий термін придатності. Фактично, термін придатності – це період, протягом якого виробник лікарського засобу повністю гарантує його якість та безпеку. Ця дата визначається шляхом тестування стабільності препарату. 

Отже, закінчення терміну дії цієї гарантії не обов’язково означає, що після цієї конкретної дати препарат буде неефективним або токсичним (бо, швидше за все, ми просто не знатимемо як діятиме його хімічний склад).

Після закінчення терміну придатності хімічний склад препарату залежить від:

  • його стабільності;
  • конкретної молекули;
  • умов використання та зберігання.

Дослідження ефективності прострочених медичних препаратів на замовлення військових проводило FDA (Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США) в рамках глобальної програми продовження терміну експлуатації ліків (SLEP).

На сьогодні у SLEP зібрана інформація відносно профілю стабільності 122 різних фармацевтичних препаратів, відібраних з 3005 різних партій, які спостерігалися численними експертами, починаючи з 1986 року.Цікаво, що на підставі цієї перевірки, термін придатності 88% з перевірених ліків було подовжено як мінімум на рік після початку «прострочки», а деякі виявилися цілком придатні до використання навіть через 15 років після закінчення терміну придатності.

Але, будьте уважні, непридатними до використання після спливу терміну придатності є препарати з нестабільними молекулами (інсуліни, імунобіологічні препарати, нітрогліцерин, антибіотики у вигляді суспензій та розчинів).

Також вкрай важливим є дотримання правил зберігання медикаментів. Наприклад, зберігання у сухому, темному прохолодному місці (в холодильнику) допоможе препарату залишатись ефективним довгі роки.

Прогнозування розширення терміну придатності – задачка не з простих. Дискусії щодо закінчення реального терміну придатності ліків триватимуть ще не один рік.

Через варіабельність від партії до партії стабільність та якість прострочених препаратів можуть відрізнятися. Також, не можна екстраполювати отримані дані на всі лікарські засоби.

Увага! Ліки треба викинути негайно (навіть до закінчення терміну придатності) якщо:

  • препарат зберігався у ванній кімнаті, на кухні, в автомобілі;
  • якщо порушена цілісність упаковки;
  • якщо таблетки змінили свій колір/стали крихкими, капсули злиплись, в ампулах рідина змінила свій колір.

У підсумку, можу сказати, що якщо, все ж таки, термін придатності ліків сплив кілька років тому і вам важливо, щоб препарат був ефективним на 100 %, вам потрібно придбати новий.

Якщо у вас виникають питання щодо безпеки і/або ефективності будь-якого препарату, необхідно порадитись з лікарем.

Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.

Бережіть себе та будьте здорові!