Секрети вживання алкоголю – які дози є відносно безпечними?
Алкоголь з давніх часів увійшов у повсякденне життя суспільства, тому мало хто замислюється про його небезпеку – розвиток залежності.
Відомий поет і філософ Омар Хайям так висловлювався щодо вживання алкогольних напоїв: «Вино заборонено, але є чотири "але": дивлячись хто, з ким, коли і чи в міру п’є вино. При дотриманні цих чотирьох умов всім розсудливим вино дозволено».
УВАГА! Представлений матеріал не має на меті агітацію вживання алкоголю ревматологічними пацієнтами, а лише висвітлює цікаві факти, які потребують подальшого вивчення та екстраполяції на певні категорії пацієнтів, у тому числі з аутоімунною патологією.
Проте, на жаль, цих настанов дотримуються далеко не всі. При певних генетичних і психосоціальних факторах людина не може контролювати вживання алкоголю, що з часом призводить до залежності.
З 2008 року 2 жовтня відзначається Всесвітній день тверезості та боротьби з алкоголізмом. Хоча ця пам'ятна дата не є офіційною, ми, як і лікарі усього світу, закликаємо звертати увагу на те, що важливо або зовсім відмовитися від спиртного, або чітко знати відносно безпечну дозу.
За даними ВООЗ, від наслідків алкоголізму щорічно помирає близько 3 млн осіб, адже спиртне є отрутою, що шкідливо впливає на:
- серцево-судинну систему;
- нервову систему;
- шлунково-кишковий тракт;
- підвищує ризик онкологічних захворювань.
Звісно, алкоголь має й відносно безпечну дозу. Згідно з сучасними рекомендаціями ВОЗ, вона становить 2 дрінка на день і не більше 5 днів на тиждень при 2-х днях повної тверезості.
Один стандартний напій або дрінк вважається 10 мл чистого етанолу, що еквівалентно:
- 1 баночці пива 330 мл;
- 1 келиху вина 150 мл (12% алкоголю);
- 1 чарці 40 мл міцного напою (40%).
Надмірним вважається вживання для чоловіків більше 5 доз алкоголю на день (15 і більше доз на тиждень), для жінок – більше 3 доз алкоголю на день (8 і більше доз на тиждень).
Алкоголь має плейотропний вплив на організм і може підвищувати ризик або загострювати аутоімунні захворювання через свої прозапальні властивості.
Наприклад, високі дози алкоголю пов'язані з розвитком синдрому подразненого кишечника та алергій.
Проте дослідження показують, що помірне вживання алкоголю може знижувати ризик і тяжкість аутоімунних захворювань.
Так, високі дози алкоголю дестабілізують кишковий бар'єр, що веде до дисбактеріозу та підвищення рівня ліпополісахаридів. Це стимулює рецептори на імунних клітинах, збільшуючи рівень моноцитів, Т-лімфоцитів, цитокінів і імуноглобулінів (IgG), а також знижуючи рівень В-клітин, що сприяє пошкодженню органів.
Натомість, помірне вживання алкоголю може знижувати ризик аутоімунних захворювань, впливаючи на запалення через збільшення захисних кишкових мікробів Akkermansia muciniphila та інших бактерій, а також підвищення рівня ацетату, поліненасичених жирних кислот, ліпопротеїнів високої щільності та оксиду азоту.
Хоча відомо, що хронічне вживання алкоголю у високих дозах індукує системне запалення, зростає розуміння того, що вплив алкоголю на вроджену та адаптивну імунну систему є дозозалежним.
Хронічне помірне вживання алкоголю призводить до активації та проліферації Т- і В-клітин, тоді як хронічне надмірне вживання пов'язане з виснаженням і апоптозом Т- і В-клітин, а також підвищенням рівня імуноглобулінів.
Але, друзі, пам'ятайте, що алкоголь – це зло і немає кращого рішення, аниж повністю відмовитися від його вживання.