Ревматичні захворювання та домашні улюбленці
Наталія Валеріївна Прокопович (Палієнко) // 13.02.2024
Сьогодні ми поговоримо про таку цікаву тему, як вплив пухнастих друзів (котиків та собачок), на пацієнтів з ревматичними хворобами.
Які є нюанси та на що треба звернути увагу?
Собаки й коти, можуть бути корисними для людей, які страждають на захворювання суглобів та хребта.
Ось деякі позитивні аспекти впливу пухнастиків:
- Покращують фізичну активність. Прогулянки з собакою або гра з котом можуть сприяти підтримці рухливості суглобів та м’язів. Регулярна фізична активність може поліпшити гнучкість суглобів.
- Деякі спеціально навчені собаки можуть виконувати певні завдання, які полегшують виконання побутових завдань.
- Доведено, що спілкування з тваринами стимулює позитивні емоції, знижує стрес, що в цілому покращує загальний настрій і дарує комфорт.
- Коли ви гладите котика чи собачку може виникати тепловий та розслаблюючий ефект, що сприяє полегшенню болю та зменшенню напруги в м’язах.
А тепер поговоримо про проблеми зі здоров'ям, які можуть бути пов'язані із чотирилапими друзями.
- Феліноз та токсоплазмоз. Феліноз – «хвороба котячих подряпин», передається через подряпини та укуси котиків (особливо маленьких кошеняток). Збудником є бактерія Bartonella hensiale. Більшість котів не мають ознак захворювання, але близько 40% є носіями цієї бактерії. Bartonella hensiale потрапляють в шкіру людину через подряпину. Серед котиків інфекція передається через бліх, тому варто ретельно слідкувати за своїм улюбленцем і вчасно його обробляти. У котиків ця бактерія зберігається у слинних залозах і часто потрапляє на лапки й кігті (бо киця любить себе вилизувати). Якщо людина захворіла на цю хворобу, то для оточення вона не заразна. Недуг проявляється збільшенням лімфатичних вузлів, лихоманкою, іноді уражаються клапани серця, печінка. Лікується ця хвороба антибіотиками. Після перенесеної хвороби розвивається стійкий імунітет.
- Ще одна інфекція, яка викликає безліч питань – токсоплазмоз. Це інфекційне захворювання, яке викликається внутрішньоклітинним паразитом Toxoplasma gonii. Так, як токсоплазми виділяться з котячими фекаліями, необхідно дотримуватись простих речей: вчасно мити лоток, використовуючи гумові рукавички, не годувати тварину сирим м’ясом та молоком, не допускати контакту тварин з дикими гризунами (мишами, пацюками), дотримуватись правил особистої гігієни (мити руки з милом тощо). Не треба робити скринінг на цю інфекцію для всіх. Слід пам’ятати, що більшість людей, навіть якщо вони захворіли одужують самостійно. Також слід пам’ятати, що пацієнти з аутоімунними хворобами можуть мати хибнопозитивні антитіла до токсоплазмозу.
- Наступною проблемою є те, що люди з ревматичними хворобами (такими як запальні артрити чи системні недуги) часто вживають імуносупресивну терапію чи глюкокортикоїди, а це, своєю чергою, знижує захисний бар’єр шкіри, яка з часом стає тоншою. Укуси та подряпини від тварин дуже погано загоюються. Про це слід пам’ятати й ретельно обробляти ушкоджене місце розчинами антисептиків. Також, людям, які погано ходять, варто уникати вкрай активних порід собак, адже на прогулянці вони можуть потягнути за повідець і травмувати власника.
- Наступним звертаємо вашу увагу на те, що індивідуальні реакції на взаємодію з тваринами можуть відрізнятися. Наприклад, деякі люди мають алергію на шерсть, слину та продукти виділення тварин. У такому випадку, треба обирати тих тварин, на яких у вашого організму не буде виникати алергічна реакція.
- Далі ми поговоримо про глистів. Тваринам «ганяють» глистів згідно з графіком, а ось щодо людей зауважу, якщо ви дотримуєтесь правил особистої гігієни, якась специфічна профілактика не потрібна (це стосується лише дорослих людей).
- Наостанок нагадаю, що всі тваринки мають бути вакциновані за графіком (навіть якщо вони ніколи не виходять на вулицю). Щодо вакцинації дорослих людей, обов’язково кожні 10 років має бути зроблена вакцинація від правця (столбняк).
Дотримуйтесь гігієни й насолоджуйтесь спілкуванням з домашнім улюбленцем.
Якщо вам потрібна телеконсультація ревматолога, будь ласка, звертайтесь до Клініки сучасної ревматології.
Бережіть себе і будьте здорові!