Київ
вул. Дніпровська набережна, 25Як проїхати?

Графік роботи:Пн.–пт. з 9 до 16 / Сб. за попереднім записом / Нд. - вих.

Підошовний фасциїт (п'яткова шпора)

Підошовний фасциїт — це запалення підошовної фасції, довгого тонкого утворення зі сполучної тканини, що починається від п’яткової кістки і прикріплюється до пальців ноги. Це одна з найбільш частих причин болю у стопі.

Симптоми підошовного фасциїту

Підошовний фасциїт характеризується болем в ділянці підошовної поверхні п'яти при навантаженні на ногу, особливо вранці, при вставанні з ліжка. Після цього зазвичай біль вщухає протягом 5-10 хвилин, але знову відновлюється пізніше протягом дня. Інтенсивність больового синдрому може значно варіювати. Біль часто посилюється при відштовхуванні п'ятою і після відпочинку.

Коли необхідна консультація ревматолога

Варто відвідати ревматолога у разі появи тривалого різкого болю у стопі, який посилюється при ході та після відпочинку.

Причини розвитку

Головною причиною розвитку підошовного фасциїту вважаються мікропошкодження підошовної фасції в ділянці її прикріплення до п’яткової кістки, що пов’язані з дією механічного фактору та наступним розвитком запалення в цій ділянці.

Больовий синдром пов’язують саме з розвитком запалення у фасції, а п’яткова шпора — це кістковий виріст, що локалізується в ділянці п’яткового горба. П’яткова шпора, як правило, не є причиною болю.

Але існує порочне коло, при якому постійне запалення сприяє формуванню кісткового розростання, а сам кістковий виріст викликає тертя зі сполучнотканинною структурою і провокує запалення.

Фактори ризику

  • Малорухливий спосіб життя та робота, що вимагає тривалого перебування в положенні сидячи. Водночас фізичні перевантаження також провокують розвиток даного стану.
  • Звід стопи (дуже високе або низьке склепіння стопи.
  • Напруження м'язів гомілки, що перешкоджає згинанню великого пальця.
  • Новий вид діяльності, що пов'язаний з різким збільшенням навантаження.
  • Проблеми з хребтом.
  • Запальні артрити.
  • Плоскостопість.
  • Захворювання великих суглобів ніг.
  • Травми п'яткової кістки, порушення кровообігу ніг.
  • Надлишкова вага тіла.
  • Багаторазові ін'єкції глюкокортикоїдів, які індукують зміни фасції і п'яткової жирової подушки.

Також п'яткова шпора зустрічається під час спортивної діяльності, що пов'язана з отриманням багаторазових поштовхів в ділянці п'яти (наприклад, біг), та у людей, робота яких пов'язана з тривалим перебуванням в положенні стоячи або з тривалою ходьбою по твердій поверхні.

Ускладення

Гострий сильний біль у п'яті, особливо з невеликою місцевою припухлістю, може свідчити про гострий розрив фасції. У деяких пацієнтів з'являється пекучий гострий біль уздовж внутрішнього краю підошви стопи при ходьбі.

Фасциїт також може ускладнюватися переломами кісткових виростів (остеофітів).

Діагностика

Діагноз підошовного фасциїту встановлюють на основі скарг на біль у ділянці п’яти та при огляді у лікаря. Даний стан підтверджується шляхом сильного притискання великим пальцем на кістку п'яти під час тильного згинання стопи, що провокує появу болю.

Інструментальні методи дослідження

Якщо скарги та дані огляду неоднозначні, виявлення п'яткової шпори при рентгенологічному дослідженні може підтвердити підошовний фасциїт. Однак, відсутність рентгенологічних змін не виключає даного діагнозу.

Водночас, за допомогою рентгенологічного дослідження можна виключити інші причини болю в ділянці п’яти, такі як перелом та артрит.

Підтвердити діагноз також допомагає УЗД та МРТ

Інші захворювання, що викликають біль у п'яті та можуть імітувати підошовний фасциїт:

  • Пульсуючий біль у п'яті, особливо при зніманні взуття, або поява локального припухання і підвищення місцевої температури, дозволяють зробити припущення про п'ятковий бурсит.
  • Гострий сильний біль у п'яті з почервонінням і відчуттям жару може вказувати на подагру.
  • Біль, що іррадіює з нижньопоперекового відділу хребта в п'яту, може бути пов'язаний з радикулопатією корінця спинного мозку внаслідок його стиснення грижею диску в поперековому відділі хребта.

Лікування підошовного фасциїту

Лікування підошовного фасциїту передбачає проведення комплексу консервативних заходів, спрямованих на нормалізацію біомеханіки стопи і зменшення впливу пошкоджуючого механічного фактора.

Найбільш ефективне лікування включає

  • фізичні вправи, спрямовані на розтягування литкових м'язів і підошовного апоневрозу;
  • використання індивідуальних ортопедичних устілок, взуття;
  • застосування комплексу гімнастичних вправ;
  • спеціальні ортези (нічні ортези, страсбурзький носок) забезпечують розтягування м'язів гомілки і підошовної фасції під час сну;
  • зменшення запального процесу в ділянці плантарної фасції, для чого можуть виконуватися місцеві ін'єкції кортикостероїдів, а також призначаються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).

Крім того, використовуються різні фактори фізичного впливу, з метою поліпшення мікроциркуляції і протизапального ефекту в зоні патологічного процесу (кріотерапія, ударно-хвильове лікування).

При відсутності ефекту від перерахованих вище методів застосовують оперативне лікування — видалення кісткового виросту хірургічним шляхом (ендоскопічним або відкритим методом) і висічення змінених тканин.

Підошовний фасциїт може бути проявом запальних артритів, що потребує специфічного лікування.

Допомога в домашніх умовах

Для зменшення тиску при ходьбі на п'яткову ділянку і підтримки поздовжнього зводу стопи рекомендується використовувати ортопедичні устілки-супінатори і спеціальні м'які вкладиші з поглибленням у центрі п'яти.

Також існують спеціальні ортези, які мають форму чобота, і стопа в них жорстко фіксована під кутом до гомілки. Їх надягають на ніч, що дозволяє розтягнути плантарну фасцію і досягти правильного зрощення мікророзривів під час сну, та вранці, при перших кроках, вдається уникати повторних мікророзривів фасції

Профілактика підошовного фасциїту

  • Щоб зменшити навантаження і біль у фасції, слід робити більш короткі кроки і не ходити босоніж.
  • Варто уникати занять, що пов'язані з ударним навантаженням на стопу, таких як біг.
  • Взуття повинно в достатній мірі підтримувати поздовжній звід, мати невисокий каблук (2-3 см), ригідну підошву товщиною не менше 5-19 мм. Зношене, тісне взуття, або, навпаки, більшого розміру, може погіршити підошовний фасциїт внаслідок порушення біомеханіки ходьби. При наявності у людей плоскостопості взуття з супінатором допомагає зменшити біль, пов'язаний з тривалим перебуванням у положенні стоячи.
Записатися на прийом

Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:

Попередній запис за телефонами: