Остеохондроз хребта
Запитання та відповіді:
Спондилоартроз (остеохондроз) хребта — це захворювання, в основі якого лежить руйнування міжхребцевого диска, його килоподібне випинання в сторону хребетного каналу із залученням до процесу тіл хребців, а також зміни в міжхребцевих суглобах і зв’язковому апараті.
Симптоми спондилоартрозу (остеохондрозу) хребта
- Постійні ниючі болі в спині, відчуття оніміння і ломоти в кінцівках.
- Посилення болю при різких рухах, фізичному навантаженні, піднятті важких предметів, кашлі та чиханні.
- Зменшення об’єму рухів, спазми м’язів.
- При спондилоартрозі (остеохондрозі) шийного відділу хребта: біль у руках, плечах, головні болі. Можливий розвиток так званого синдрому хребетної артерії: шум у голові, запаморочення, миготіння «мушок», кольорових плям перед очима у поєднанні з пекучим пульсуючим головним болем.
- При спондилоартрозі (остеохондрозі) грудного відділу хребта: біль в грудній клітці (як «кілок» у грудях), в ділянці серця та інших внутрішніх органах.
- При спондилоартрозі (остеохондрозі) попереково-крижового відділу: біль в попереку, що іррадіює в крижі, нижні кінцівки, іноді до органів малого тазу.
- Ураження нервових корінців: стріляючий біль і порушення чутливості, гіпотрофія, гіпотонія, слабкість в м’язах, зниження рефлексів.
Коли необхідна консультація ревматолога
Слід звернутися до по консультацію ревматолога при тривалому відчутті болю в спині. Даний стан вимагає консультації фахівця, щоб диференціювати характер і причину болю. При необхідності рекомендувати медикаментозне лікування та консультації суміжних фахівців: невролога, ортопеда, хірурга.
Причини розвитку
Існує кілька теорій, що пояснюють причину розвитку спондилоартрозу (остеохондрозу). Найбільш поширеною є інволютивна теорія, згідно з якою відбувається локальне передчасне старіння хряща і кістки в результаті попередніх пошкоджень — механічних і запальних. Відповідно до цієї теорії, розвиток інволютивних дегенеративних змін в хребті зумовлене генетично.
Фактори ризику
- Аномалії хребта.
- Асиметричне розташування суглобових щілин міжхребцевих суглобів.
- Вроджена вузькість хребетного каналу.
- Фізичне перенапруження.
- Значні фізичні навантаження на хребетний стовп, а також його викривлення, в деяких випадках провокуються тривалим перебуванням пацієнтів в нефізіологічних фіксованих позах.
- Травми.
- Вібрація, наприклад, при керуванні транспортними засобами психоемоційні фактори.
- Малорухливий спосіб життя.
- Паління.
- Ожиріння.
Ускладнення
У процесі прогресування спондилоартрозу (остеохондрозу) хребта можна говорити про можливість появи таких станів як:
- виражений больовий синдром;
- нестабільність хребта;
- спондилолістез (зміщення одного хребця щодо іншого);
- травматизація хребетної артерії;
- парези і паралічі;
- порушення функції тазових органів.
Діагностика
Окремо взятий метод діагностики, навіть високоінформативний, не завжди є достатнім, що змушує використовувати їх комбінацію.
Інструментальні методи дослідження
Спондилографія. Рентгенологічний метод дослідження стану хребців і визначення рухливості певних хребетних сегментів. Рекомендовано проведення спондилографії в двох проекціях і при можливості, стоячи з захопленням голівок стегнових кісток
Комп’ютерна томографія (КТ) дозволяє діагностувати грижу диска і стеноз хребетного каналу. Комп’ютерна томографія, в тому числі з субарахноїдальним або перидуральним контрастуванням, більш чутлива і дозволяє діагностувати процес ще на початкових стадіях, визначити мінімальні аномалії, як в кісткових, так і в хрящових тканинах.
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дозволяє діагностувати наявність протрузії (неприродного випинання міжхребцевого диска) і особливо важлива для діагностики здавлення спинного мозку і кінського хвоста. МРТ візуалізує супутні зміни м’яких тканин, дає можливість виявити найдрібніші зміни хрящів, кісток, зв’язок і судин, дозволяє з великою точністю визначити локалізацію грижового випинання, ступінь ураження міжхребцевих дисків.
Рекомендовано ультразвукове дослідження судин шиї і голови (доплерографія). Застосовується для оцінки стану мозкового кровообігу та виключення синдрому хребетної артерії.
Лікування спондилоартрозу (остеохондрозу) хребта
Цілі лікування спондилоартрозу (остеохондрозу) — це зменшення (або купірування) больового синдрому, корекція м’язового тонусу, підвищення повсякденної активності, навчання справлятися з болем.
Рекомендується медикаментозна терапія больового синдрому із застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). При гострому болі у спині ефективні нестероїдні протизапальні засоби, які повинні включатися в програму лікування якомога раніше.
Медикаментозне лікування хронічного болю в спині включає препарати, що покращують метаболічні процеси в міжхребцевих диску: хондроїтину сульфат і глюкозаміну сульфат, вітаміни групи B.
За рекомендацією ревматолога / невролога можливе застосування препаратів з групи протисудомних засобів, здатних купірувати біль, і антидепресантів.
У разі важких ортопедичних уражень хребта рекомендується хірургічне втручання.
Допомога в домашніх умовах
Лікування болю в спині, пов’язаного зі спондилоартрозом (остеохондрозом) хребта, включає основні положення щодо дотримання раціонального рухового (ортопедичного) режиму.
При вираженому болю в гострий період рекомендується ліжковий режим на 1-2 дня, що сприяє релаксації м’язів і зменшенню внутрішньодискового тиску. У гострий період доцільно носіння стабілізуючого поперекового корсета або коміра Шанца.
Обов’язковим є освоєння рухових навичок повсякденного життя (правильне сидяче положення, техніка підйому і перенесення важких предметів, регулярна зміна позиції тіла протягом дня для декомпресії диска).
У міру зниження інтенсивності гострого болю лікування доповнюється спеціальною лікувальною гімнастикою, спрямованою на витягування хребта і розслаблення м’язів, з поступовим включенням вправ для формування м’язового корсету, показано призначення лікувального ручного масажу.
Для посилення анальгетичної і протизапальної дії медикаментозних засобів, надання протинабрякового і міорелаксуючого ефектів можна використовувати методи фізіотерапії, рефлексотерапії, бальнеотерапії.
Профілактика спондилоартрозу (остеохондрозу) хребта
Рекомендується для профілактики розвитку і прогресування дегенеративних змін в хребті:
- зниження зайвої ваги;
- регулярні доступні і різноманітні фізичні навантаження (лікувальна фізкультура, прогулянки на свіжому повітрі, фітнес, тренажери, скандинавська хода);
- раціональне і збалансоване по складу і калорійності харчування;
- профілактика травматизму ;
- правильний розподіл навантаження на хребет;
- індивідуальний підбір матраца і подушки;
- носіння ортопедичного взуття;
- санація інфекційних вогнищ;
Також в якості профілактики загострень спондилоартрозу (остеохондрозу) рекомендується уникати провокуючих чинників (підйом великих вантажів, носіння важкої сумки в одній руці, переохолодження).
Рекомендується санаторно-курортне лікування на грязьових і бальнеологічних курортах з сірководневими, радоновими, йодобромними і хлоридно-натрієвими водами для зовнішнього застосування в період ремісії для попередження прогресування процесу і профілактики вторинного загострення.
Заповніть форму і адміністратор зв'яжеться з Вами.
Вкажіть бажану дату і час запису, лікаря, необхідні послуги і іншу важливу інформацію:
Попередній запис за телефонами: